0
Opublikowano 8 grudnia 2018 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Laptopy porady » Bateria w laptopie – od czego zależy jej żywotność?
 
 

Bateria w laptopie – od czego zależy jej żywotność?Bateria stanowi jeden z najważniejszych elementów laptopa. To właśnie dzięki niej możemy korzystać z notebooka nawet tam, gdzie nie mamy dostępu do źródła zasilania – niektóre baterie umożliwiają pracę nawet przez kilkanaście godzin. Co trzeba wiedzieć o akumulatorze w laptopie?

Bateria traci żywotność stopniowo

To niestety prawda. Bateria notebooka składa się z magazynujących energię ogniw, które w trakcie codziennego użytkowania stopniowo się zużywają. W praktyce oznacza to, że pojemność baterii znacznie spada, a my coraz częściej jesteśmy zmuszeni korzystać z laptopa podłączonego do prądu. Objawem starzenia się baterii jest nie tylko krótki czas pracy na naładowanym akumulatorze, a nawet natychmiastowe wyłącznie się laptopa po odłączeniu od zasilania.

Producenci sprzętów stosują jednak rozwiązanie mające na celu utrzymanie baterii w dobrym stanie. Jest nim płytka z elektroniką, której zadaniem jest m.in. kontrolowanie temperatury ogniw, dobór właściwego prądu ładowania, a także zabezpieczenie akumulatora przed przeładowaniem oraz głębokim rozładowaniem, czyli rozładowaniem go do zera.

Co wpływa na zużycie baterii?

O tym, jak szybko bateria będzie tracić żywotność, decyduje kilka czynników. Duży wpływ mają na to same ogniwa oraz ich wiek – im są starsze, tym większe prawdopodobieństwo, że ich przydatność do użytku będzie ograniczona. Liczba cykli ładowania i rozładowania to kolejny ważny parametr – dla naszego akumulatora najlepszym rozwiązaniem jest okresowe częściowe rozładowywanie i ponowne podłączenie do zasilania. Niekorzystnie na akumulatora działają zarówno długotrwałe okresy pełnego naładowania, jak i kilkuprocentowe rozładowanie i doładowanie – ma to miejsce, gdy komputer jest bez przerwy podłączony do zasilania.

Kondycja baterii zależy również od temperatury pracy – im jest ona wyższa, tym większe zagrożenia dla baterii, a także innych podzespołów. Pamiętajmy, że do przegrzania notebooka może dojść np. wtedy, gdy ustawiany go na kocu, dywanie czy kolanach. Jeśli więc zależy nam, by bateria w laptopie działała jak najdłużej, unikajmy takich sytuacji i dbajmy, by system wentylacyjny mógł funkcjonować bez przeszkód.

Co można, a czego nie można robić z baterią?

Niektórzy z pewnością nie wiedzą, że laptopa można używać bez akumulatora. Wystarczy w tym celu wyjąć baterię, a komputer podłączyć do zasilania. Jeśli już zdecydujemy się na takie posunięcie, zapoznajmy się z zasadami prawidłowego przechowywania baterii. Akumulator, który na dobre stracił swoje właściwości, można również wymienić na nowy – najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup zamiennika markowego, bo tylko wtedy mamy gwarancję odpowiednich parametrów i jakości produktu.

A czego nie należy robić baterię? W większości wypadków odradza się wkładanie jej do lodówki i zamrażarki, a także wymienianie na zamienniki słabej jakości, które mogą spowodować uszkodzenia notebooka. Aby bateria w przenośnym komputerze jak najdłużej zachowała jak najlepsze właściwości, pamiętajmy o wymienionych wyżej aspektach. Dzięki odpowiednim nawykom spowolnimy proces jej starzenia.

Spis treści: Bateria w laptopie – od czego zależy jej żywotność?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.