15
Opublikowano 8 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Administracja » Odpowiedni podział dysku na partycje
 
 

Odpowiedni podział dysku na partycje


Podział partycji to jedno z najodpowiedzialniejszych zadań jakie stoją przed nami po zakupie komputera. Jeżeli za system operacyjny wybieramy sobie Windows to stoimy przed problemem odpowiedniego podziału dysku, aby uzyskać kompromis między wydajnością a bezpieczeństwem plików.
W tym artykule spróbuję rozwiać Wasze wątpliwości, podając przykładowy, optymalny sposób podziału dysku twardego na partycje. Trzymam się tego „systemu” już od jakiegoś czasu i na pewno jest sprawdzony, a zarazem wydajny.

Dysk systemowy

Pierwsza partycja systemowa, fizyczna (partycja podstawowa). Jej rozmiar powinien sięgać ok. 5GB i składać się z wielokrotności liczby 1024. Co się znajdzie na partycji systemowej? Oprócz plików Windows znajdą się aplikacje, które wymagają kompletnej instalacji na systemie Windows. W momencie ,gdy będzie trzeba ponownie zainstalować system usunięta zostanie tylko partycja systemowa, dlatego jest tak ważne aby część danych przechowywać na innych partycjach. W razie awarii systemu pliki znajdujące się na osobnych partycjach są bezpieczne! Dla użytkowników ceniących bezpieczeństwo danych i możliwość ograniczenia dostępu do poszczególnych folderów na komputerze polecam system plików NTFS.

SWAP

Pod tym pojęciem nie kryje się elitarna jednostka wojskowa, ale bardzo ważny dla systemu plik wymiany wykorzystywany jako przedłużenie pamięci RAM. Dużym uproszczeniem jest stwierdzenie, że plik wymiany jest wykorzystywany, gdy pamięć kończy się pamięć RAM, tak naprawdę to Windows na równi korzysta z obu rodzajów pamięci, dlatego odpowiednie rozmieszczenie dużego pliku SWAP jest kluczowe w szybkim działaniu komputera. Na SWAP przeznaczamy partycję o wielkości dla użytkowników z 1GB RAM: 2060 MB, a dla posiadaczy większej ilości pamięci 1050MB i format FAT16(większe fragmenty plików). Ważne jest, aby partycja swap znajdowała się zaraz po partycji systemowej, bo dysk jest dzielony od obszarów o najwyższej szybkości pracy do tych najwolniejszych.

Kolejne partycje, do gier i programów

Oprócz partycji systemowej i SWAP musimy mieć miejsce, by zainstalować potrzebne nam programy lub gry. Do takich plików możemy utworzyć dużą partycje np. o rozmiarze 20GB. Jeżeli pracujemy na bardzo wielkich zbiorach plików rzędu tysiąca w jednym folderze stosujemy NTFS ? ma on lepsze osiągi przy dużym obciążeniu drzewa katalogów. Dla pozostałych zastosowań wystarczy FAT32. Jeżeli chcemy przechowywać filmy i obrazy płyt DVD na partycji FAT32 należy z pomocą programu Partition Magic zmienić(zwiększyć) rozmiar najmniejszego sektora partycji.

Eksperyment Partycja ze śmieciami

Redaktor Paweł Pisarski proponuje utworzyć ostatnią partycję do „śmieci”. Na tej partycji będą trzymane pliki temporalne z przeglądarki internetowej, oraz śmieci systemowe. Ma to „sens” ponieważ właśnie pliki tymczasowe są najczęściej odpowiedzialne za fragmentację dysku twardego, więc umieszczenie ich na osobnej partycji uchroni inne przed fragmentacją z tytułu korzystania z Internetu, instalacji oprogramowania etc. Rozmiar partycji ustalamy na 1GB. Ostatnim krokiem będzie nadanie jej funkcjonalnego znaczenia. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszki na Mój komputer> Właściwości> Zaawansowane> Zmienne środowiskowe. Tam w zmiennych systemowych oraz użytkownika należy odnaleźć wpisy dotyczące lokalizacji plików temporalnych i zmienić je na takie, jakie potrzebujemy czyli np. X:\TEMP, gdzie X to litera dysku. Oczywiście tworzymy folder TEMP na tej partycji. Od teraz wszystkie pliki tymczasowe będą umieszczane we wskazanej przez nas lokalizacji. A co z tempami z przeglądarki internetowej? Żeby zmienić lokalizacje umieszczania plików temporalnych przeglądarki IE (w wypadku Firefoxa i Opery postępujemy podobnie tylko korzystamy z menu Narzędzia: Opcje) należy wejść do Panelu sterowania w Opcje internetowe, następnie: Ogólne > tymczasowe pliki internetowe > ustawienia > przenieś folder i wybieramy nową lokalizacje.

Przenoszenie folderu plików tymczasowych, internetowych

x
Zmiana zmiennych środowiskowych

Myślę, ze ten artykuł chociaż po części rozwieje Wasze wątpliwości co do dzielenia dysku na partycje. Od tego jak podzielimy nasz dysk, będzie także zależało szybkość działania systemu i innych programów.
Alternatywny tekst znajdziesz tutaj: Podział dysku na partycje w wykonaniu p.Kluczka.

Spis treści: Odpowiedni podział dysku na partycje

Słowa kluczowe: podział dysku na partycje, jak podzieli dysk na partycje?, yhs-fullyhosted_003, dzielenie dysku na partycje windows 8, podział dysku na partycje windows 8, jak podzielić dysk na partycje windows 8

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 2.2]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.