0
Opublikowano 5 września 2019 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Wiadomości » Dlaczego warto zostać programistą?
 
 

Dlaczego warto zostać programistą?Zawód programisty kojarzy się z wysokim poziomem specjalizacji, ale i atrakcyjnymi zarobkami. Jakie są szanse, aby zacząć w branży IT? A przede wszystkim z jakich powodów warto podjąć taką decyzję i kolejne kroki w tym kierunku? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury poniższego wpisu, który jest poświęcony niewątpliwym zaletom związanym z pracą w sektorze nowoczesnych technologii.

Specjaliści mile widziani

Różne dane wskazują, że z uwagi na dynamiczny rozwój branży działające w Polsce firmy IT potrzebują wciąż około kilkudziesięciu tysięcy specjalistów. Sytuacja jest podyktowana wieloma czynnikami, a jeden z nich to trudność z zatrzymaniem najlepszych fachowców w mniejszych firmach i ośrodkach. Skoro na rynku tak bardzo ceni się doświadczenie oraz wiedzę na temat współczesnych technologii, większe przedsiębiorstwa i korporacje „przejmują” licznych ekspertów, oferując po prostu znacznie lepsze zarobki czy perspektywy rozwoju, czyli coś, czego nie mogą zagwarantować wszystkie mniejsze firmy i start-upy.

Wśród specjalistów w branży IT bardzo doceniani są programiści, którzy specjalizują się w językach programowania niezbędnych do kształtowania współczesnego świata cyfrowego, zdominowanego przez aplikacje mobilne, interaktywne strony internetowe czy zaawansowane oprogramowanie. Im lepsza znajomość takich środowisk jak:

  • Java,
  • JavaScript,
  • Python,
  • C,
  • C++,

tym większa szansa na duże zainteresowanie ze strony rekruterów, a co za tym idzie – możliwość wybrania najciekawszej propozycji zawodowej na najkorzystniejszych warunkach.

Obserwując oferty na portalach branżowych, lokalnych i ogłoszeniowych, można dojść do wniosku, że programiści, szczególnie ci z pewnym doświadczeniem, nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. I faktycznie, kariery w branży IT bywają bardzo dynamiczne, inspirując kolejne osoby do spróbowania swoich sił w tym sektorze.

Problem w tym, że sporo osób kojarzy zawód programisty z dużymi wymaganiami i zbyt skomplikowaną wiedzą, aby ją przyswoić i zrozumieć, dlatego w ogóle nie bierze go pod uwagę. Oczywiście, to nie jest najprostsze zajęcie na świecie, ale nie jest też „czarną magią”. Najważniejsze to konsekwencja w poznawaniu coraz bardziej zaawansowanych zasad programowania i poszczególnych języków.

Zawód z perspektywami

Wystarczy spytać starszych osób, jak na przestrzeni ich życia wiele zawodów zostało zmarginalizowanych lub wprost zniknęło z rynku. Akurat w przypadku programistów to ryzyko praktycznie nie istnieje. Trudno przecież wyobrazić sobie odwrót od cyfrowego świata. Wręcz przeciwnie – rozwój technologiczny będzie wyłącznie postępował.

Tu jednak należy podkreślić, że każdy programista powinien na bieżąco aktualizować wiedzę i pozostawać na bieżąco z nowinkami. Jeśli myśli się o karierze zawodowej w perspektywie 5, 10, 20 czy 30 lat, trzeba być gotowym na zmiany, konieczność mierzenia się z nowymi wyzwaniami i poznawanie nowej rzeczywistości. Można też na to spojrzeć w ten sposób, że przynajmniej brak nudy jest gwarantowany i wpisany w zawód.

Zarobki na świetnym poziomie

Wspominaliśmy już o dużym popycie na specjalistów. Tak, to prawda – programiści zarabiają relatywnie dużo. Co szczególnie istotne i będzie jeszcze omawiane, droga do stanowiska gwarantującego godną pensję nie jest tak długa jak w przypadku lekarzy czy prawników. Wczesne wejście do branży IT może sprawić, że szybko zacznie się zarabiać lepiej od większości rówieśników. Wraz z rozwojem istnieje szansa na pięcie się w górę w hierarchii lub po prostu przejście do konkurencyjnej firmy na lepszych warunkach.

Różne możliwości wejścia na rynek

Zawód programisty nie wiąże się z ograniczeniami czy licencjami – branża IT w ogóle jest bardzo otwarta. Aby zostać zatrudnionym np. jako Junior Front-End Developer, na dobrą sprawę nie trzeba nawet kończyć kierunkowych studiów. Mnóstwo wiedzy czeka w Internecie – trzeba po prostu mieć chęć do nauki i wygospodarować trochę czasu na cierpliwe przyswajanie nowych informacji. Przy poszukiwaniu pracy liczy się przede wszystkim wiedza i doświadczenie. Chcąc potwierdzić swoje umiejętności, warto jak najwcześniej tworzyć portfolio, angażować się w różne projekty czy zdobywać certyfikaty.

Jednym z ciekawych kursów w Polsce jest oferta IT Academy, która obejmie szkolenia zarówno w formie e-learningowej, jak i stacjonarnej. W takich warunkach aż chce się uczyć – mała grupa i kontakt z prawdziwymi fachowcami, którzy zawsze służą radą, jest nie do przecenienia. Wiedza o programowaniu jest przekazywana w języku angielskim, więc przy okazji szlifuje się kolejną z istotnych kompetencji. Wiele materiałów dydaktycznych pozwala dokładnie zgłębić wybraną dziedzinę programowania. Każdy kurs kończy się wyjątkowym przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej, po czym nie pozostaje nic innego jak spróbować swoich sił i udać się na prawdziwą rekrutację, aby wejść na rynek.

Praca w optymalnych warunkach

Programista wykonuje zadania, do których na dobrą sprawę potrzebuje jedynie solidnego komputera i dostępu do Sieci. Co z tego wynika? Otóż to, że w zasadzie może pracować w dowolnym miejscu. Do realizacji konkretnych projektów równie dobrze nadaje się więc komputer stacjonarny w korporacyjnym boksie, jak i laptop położony na kolanach, w głębi domowego fotela.

Jeśli jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, a Twój pracodawca ma elastyczne podejście, może się to przełożyć również na formę zatrudnienia i miejsce wykonywania pracy. Coraz częstszym standardem w branży IT jest tzw. home office, w ramach którego etatową pracę wykonuje się bez opuszczania domu. Wielu programistów zakłada także własną działalność gospodarczą i realizuje zlecenia. Można więc pracować w domu, biurze, wynajętej przestrzeni, kawiarni, nawet zagranicą.

Podsumowując, programistą warto zostać ze względu na zarobki, duże szanse zatrudnienia, elastyczną formę pracy i otwartość zawodu. Nie trzeba, ale można i warto skończyć studia, choć do wejścia na rynek wystarczą kursy, także e-learningowe. Przy okazji poprawia się znajomość języka angielskiego. A przy tym wszystkim efekty pracy są niezwykłe. Programista dokłada bowiem własną cegiełkę do budowy cyfrowego świata, który rozwija się w niesamowitym tempie, wpływając na wszystkie dziedziny życia.

Spis treści: Dlaczego warto zostać programistą?

[Głosów: 0   Average: 0/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.