0
Opublikowano 15 czerwca 2018 w Portal komputerowy » Wiadomości » Oprogramowanie » Do czego służy oprogramowanie Power BI
 
 

Do czego służy oprogramowanie Power BINatłok docierających i przetwarzanych informacji wymusza na nas ich umiejętną selekcję. Dostosowanie się do źródeł z wielu programów staje jest dziś koniecznością, zwłaszcza w branżach bazujących na informacji eksperckiej. Nie obejdziemy się w nich bez prezentacji, a te powinny być nie tylko w pełni merytoryczne, ale przyjazne i czytelne dla oczu. W dobie wizualności naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi oprogramowanie Power BI.

Mowa o gamie usług, które służą budowie i wspieraniu procesu raportowania. Za niewielką cenę (ok. 100 euro za rok), otrzymujemy narzędzie-niezbędnik, z którego skorzystają menedżerowie, specjaliści od wystąpień publicznych, szeroko rozumiane działy sprzedaży, w końcu analitycy biznesowi.

Power Bi stworzono z myślą o sprawnym zarządzaniu raportami. Oprogramowanie umożliwia pobieranie danych z komputerów, firmowych serwerów, tzw. „chmur”, czy innych programów np. Excela. Zebranie i opracowanie z nich ciekawej prezentacji, choć z pozoru trudne, stanie się przyjemnością, która w dodatku – po zaznajomieniu się z narzędziami – zaoszczędzi nam sporo czasu. To zasługa tzw. „gotowców”, czyli przygotowanych przez program szablonów do wykorzystania na poczet przyszłej prezentacji. O szczegółach oraz możliwościach nowoczesnych narzędzi biznesowych dowiemy się na stronie powerbi.pl.

Dane przyjemnie podane

Bez wątpienia większość analitycznej pracy spędza się na tabelkach. Power BI posiada w swojej gamie narzędzie, „podczepiony” Power BI Excel, który umożliwi nam wklejenie do pulpitów nawigacyjnych interesujących nas tabel, wykresów i zakresów.

Bardziej skomplikowane, ale i efektowne raporty opracujemy dzięki takim narzędziom jak Power Map, Power Query, Power Pivot. Stosowny instruktaż umożliwi nam wdrożenie się w ten „system naczyń połączonych”. Wszystkie z wymienionych pomogą w bardziej wymagającej analizie, np. przez wskazanie niedostrzegalnych relacji między wskaźnikami. Naszym oczom ukażą się też możliwości licznych kombinacji i kompilacji danych. Sami zadecydujmy, jak je łączyć, modelować i klasyfikować. Z początku może wydać się to nieco skomplikowane, ale „przedarcie” się i praktyka z Power BI jedynie umocni naszą pozycję w firmie, a firmy na rynku.

Power Pivot i Querry

Jednym ze skonfigurowanych narzędzi jest Power Pivot. Dzięki temu narzędziu zaimportujemy, przetworzymy dane pochodzące z wielu źródeł. Jakby było mało – zebranym informacjom nadać możemy stosowne powiązania. W praktyce zasób naszej prezentacji stanowić mogą więc teksty, arkusze Excela, inne zaimportowane grafiki, czy strony internetowe.

Pomocną dłoń wyciąga nam również usługa Power Query. Jej esencją jest modyfikowanie dostarczonych danych, również w ten sposób, że oryginalne źródło nie ulega zmianom. Query umożliwia jeszcze skuteczniejsze zarządzanie tzw. danymi eksperckimi, np. w statystyce, czy biznesie. Rejestruje każdą modyfikację, co daje możliwość cofnięcia do poprzedniego rozwiązania.

Oba narzędzie polecane są opisanym już branżom pracującym na informacji wizualnej. Jeśli wystarczają nam elementarne programy typu Excel, rozbudowany komplet Power BI nie będzie nam potrzebny.

Wizualna przewaga, czyli Power Map i Power View

Twarde, literalne dane zyskują przewagę dzięki dobrze dobranej formie wizualnej. Power View i Power Map umożliwiają zaakcentowanie właśnie waloru graficznego. Efekty naszej pracy możemy współdzielić, tworząc prezentację z efektem „podróży”, czyli przedstawieniem danych na tle interesującego nas rejonu, kraju, czy nawet kontynentu.

Udostępnianie danych

Często zdarza się, że efektem prac musimy pochwalić się natychmiast po skończeniu. Albo zwyczajnie zależy nam, by koledzy z pracy mieli łatwy dostęp do podglądu. Z Power Bi mamy taką możliwość, gdyż usługa zapewnia nam możliwość publikacji i udostępniania danych. Uczynimy to np. na firmowych serwerach i kokpitach, również w formie mobilnej.

Raporty w Power BI udostępnimy współpracownikom. Wystarczy kliknąć w opcję „udostępnij”, następnie wybrać adresy mailowe współpracowników lub innych użytkowników. Dane twórcy pozostaną bezpieczne – adresaci mają możliwość podglądu projektu, ale nie jego edycji.

Podsumowując – oprogramowanie Power BI łączy w sobie możliwość tworzenia interaktywnych wizualizacji (Power View) z funkcjami modyfikacji i kompilacji danych (Power Query i Power Pivot). Jeszcze nigdy profesjonalna analiza danych nie była tak prosta.

Spis treści: Do czego służy oprogramowanie Power BI

[Głosów:0    Średnia:0/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.