Portal komputerowy » dyski SSD » Test dysku SSD Toshiba Q300 PRO 256GB » Strona 9

Test dysku SSD Toshiba Q300 PRO 256GB

 

 
Podsumowanie
 

Ocena: 3.5
 
Rodzaj:
 
Pojemność:
 
Cena:
 
Ocena
 
 
 
 
 
3.5/5


 

Zalety



+ obudowa rozmiaru 7 mm,
+ wyniki zapisu próbki 512K,
+ kopiowanie folderu Windows, i plików JPG
+ synchroniczne pamięci MLC NAND.

Wady



- cena
- odczyt próbek 4K
- zapis próbek 4K-64THrd
- słaby czas rozpakowywania archiwum BIN


Kilka słów o teście

Toshiba Q300 PRO 256GB to urządzenie to oparte o standard SATA-3, korzysta z wbudowanego kontrolera Toshiba TC58NC1000. Oprócz tego, nasz nośnik danych korzysta z 19 nm kości NAND Flash wykonanych w technologii MLC. Aby zapewnić maksymalną szybkość i niezawodność dysku SSD Toshiba Q300 Pro 256GB, zastosowano w nim pamięć flash obsługującą zapis 2 bitów danych w każdej komórce.

0
Opublikowano 21 maja 2016 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Toshiba Q300 PRO 256GB – pojemność rzeczywista + opłacalność zakupu

Opłacalność zakupu dysku SSD względem ceny do oferowanej pojemności. Owy współczynnik jest wartością dosyć niestabilną, tym bardziej jeśli chodzi o rzeczywistą pojemność nośnika. W dłuższym czasie nie do końca się on sprawdza, bowiem ceny tych urządzeń często się zmieniają (a bierzmy też pod uwagę wahania kursów dolara, na którym to opierają się polskie ceny). Dlatego dany model dysku SSD, który dziś jest najbardziej opłacalny, za miesiąc może znaleźć się już w środku stawki. Obliczając tę kategorię, posłużyliśmy się cenami ze sklepu Zadowolenie.pl, aktualnymi na dzień 24.02.2016.

toshiba q300 pro - pojemność

Na wykresach, oprócz rzeczywistej pojemności, podaliśmy też ich wskaźnik opłacalności każdego z testowanych SSD, Na szczycie naszej listy od czasu ostatniego testu nie nastąpiła żadna zmiana. Liderem wciąż pozostaje nośnik stricte budżetowy – Crucial BX100 250GB (ze stosunkiem około 1,24 zł za 1 GB pojemności). Dysk jest bardzo tani, ale nienależący do demonów szybkości. Z kolei nasz model – Toshiba Q300 PRO 256GB, po dzisiejszym teście uplasowała się niemal na dole stawki. Analizując wyniki wydajności bohatera tego testu do tego za ile możemy go nabyć, to stanowczo twierdzimy, że wskaźnik ten jest na tę chwilę stanowczo za wysoko ustawiony jeśli porównamy go do innych dysków 240-256GB (aczkolwiek Plextor M6 PRO 256GB jest jeszcze droższy.. ale też i wydajniejszy). Widać to szczególnie dobrze wtedy, kiedy spojrzymy na cenę lidera tego rankingu – Cruciala BX100 250GB. Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest spora obniżka ceny. To co wielu zapewne ucieszy, to tendencja spadkowa cen nośników SSD.

Na przeciwległym końcu tabeli naszych testowanych dysków z kolei mamy (wciąż) najdroższe nośniki SSD (Plextor M6 Pro 256GB), które oferują o wiele wyższą wydajność (plus techniczne bajery typu szyfrowanie AES), dlatego w takich rankingach takie wypasione dyski będą zawsze na dole stawki. Są to produkty dedykowane dla osób o specyficznych, bardzo wysokich wymaganiach i tyle. Na koniec taka ciekawostka. Samsung SSD 850 PRO 1TB jest droższy o całe 400 złotych (1899 vs. 1499 PLN) od swojego tańszego kompana – 850 EVO 1TB, ale nie przekłada się to na odpowiednią do tego różnicę procentową w wydajności między tymi modelami! Dlatego należy poważnie się zastanowić nad sensem dołożenia takiej kwoty do modelu PRO. Naszym zdaniem nie warto dokładać, jeśli patrzymy tylko na cyferki w testach.

toshiba q300 pro - oplacalnosc

Spis treści: Test dysku SSD Toshiba Q300 PRO 256GB

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)