0
Opublikowano 6 marca 2019 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Inteligentny transport – wymysł czy konieczność?
 
 

Inteligentny transport – wymysł czy konieczność?Od kilku lat obserwujemy rozwój i wprowadzanie do transportu kołowego coraz to nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, które w powiązaniu z rozbudowaną infrastrukturą telekomunikacyjną pozwalają na lepsze i pewniejsze zarządzanie flotą. Obecnie żadna, poważnie myśląca nad rozwojem firma, nie pozwoli sobie na niedostosowanie swojego systemu do nowych wymagań rynku.

Nowoczesna organizacja floty

Nie tylko przewidywane oszczędności i optymalizacja wymagają, aby zdecydować się na system monitoringu GPS, który zapewni stały dostęp do aktualnego statusu pojazdów i zwiększy efektywność floty. Odpowiednie zarządzanie czasem pracy i stawkami kierowców wymuszone jest prawem, które między innymi zapowiada konieczność wymiany tachografów na inteligentne, możliwe do odczytania nawet z pewnej odległości. Ma to zapobiec manipulacji w urządzeniach i usprawnić kontrole. Coraz bardziej inteligentne stają się też same ciężarówki, nazywane często „smartfonami na kołach”. Wszystko to ma na celu poprawę wykorzystania taboru i znakomicie uzupełnia się z gotowymi systemami wyposażonymi w wygodne w użyciu aplikacje mobilne, co umożliwia szerokie spojrzenie na zarządzaną flotę z wielu perspektyw. Oprócz bieżącego wykorzystania danych nowoczesne systemy zapewniają wgląd w historię, co zapewni zarówno managerom firmy, jak i operatorom sprzętu dowolną konfigurację używanej floty. Zastosowanie telematyki w transporcie to coraz częściej poruszany temat, któremu poświęca się wiele artykułów na portalach i stronach branży transportowej – jak choćby znany 4Trucks.pl.

Cięcia i oszczędności

Chociaż wymienione pojęcia przyprawiają zwykle o ciarki księgowość, kadry i operatorów, w przypadku zastosowania monitoringu GPS połączonego z rozbudowanym, ale nie skomplikowanym software, nie mają związku ze zwolnieniami, czy pracochłonnymi wyliczeniami. Dzięki rozwiązaniom oferowanym przez wyspecjalizowane w tym kierunku firmy otrzymuje się narzędzie, którym odpowiednio operując, można nawet w samej polityce paliwowej dojść do redukcji kosztów nawet o 20%. Kolejną zaletą jest optymalizacja stylu jazdy kierowców. Wymuszenie na operatorach respektowania przepisów ruchu drogowego, sposobu prowadzenia oraz wyboru optymalnej trasy da następne procenty oszczędności. Im większa flota, tym bardziej niezbędne stają się powyższe rozwiązania, ponieważ nie tylko dają one wymierne korzyści, ale co za tym idzie, zwiększają dzięki temu konkurencyjność firmy na rynku transportowym.

Być na bieżąco

Niebagatelną zaletą stosowania zaawansowanego monitoringu w inteligentnym transporcie jest dostęp do danych z pojazdów w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązanie znakomicie się sprawdza w organizacji i zarządzaniu flotą, a ponadto pozwala na natychmiastową reakcję na zaistniałe problemy. Dotyczyć to może nie tylko zdarzeń z pojazdem, ale też zbyt agresywnej lub nieekonomicznej jazdy kierowcy. W połączeniu z historią i statystykami daje to pełny obraz tak użytkowania floty przez kierowców, jak i samych operatorów.

Nowoczesny transport nie obędzie się już bez inteligentnych rozwiązań, które są oferowane na rynku usług. Nowoczesna flota, przepisy i konieczność zwiększania konkurencyjności firmy powodują, że telematyka transportu w połączeniu ze spedycją i logistyką są nieodłącznym elementem rozwoju. Bez informatycznego zaplecza w postaci danych z monitoringu GPS coraz trudniej będzie efektywnie kierować firmą.

Spis treści: Inteligentny transport – wymysł czy konieczność?

[Głosów: 0   Average: 0/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.