0
Opublikowano 30 maja 2018 w Portal komputerowy » Wiadomości » Sprzęt » Jak wybrać dobry sprzęt fotograficzny?
 
 

Jak wybrać dobry sprzęt fotograficzny?Miłośnicy fotografii na początku swej przygody z tą dziedziną stają przed nie lada wyzywaniem: jaki aparat kupić? Czy sam aparat wystarczy, a może trzeba zaopatrzyć się w coś jeszcze? Jaki sprzęt jest dobry na początek? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Nie ma uniwersalnego modelu, który sprosta oczekiwaniom wszystkich. Spróbujemy jednak podpowiedzieć ci, na jakie kwestie należy przede wszystkim zwrócić uwagę.

Od czego zależy wybór sprzętu?

Na wybór sprzętu fotograficznego ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze to stopień zaawansowania oraz… możliwości finansowe. Trzeba zdać sobie również sprawę z tego, że porządny sprzęt fotograficzny kompletuje się latami. Krótko mówiąc, nabierając doświadczenia możemy eksperymentować z droższymi modelami aparatów oraz obiektywami. Pierwsza lustrzanka natomiast nie musi być jakimś bardzo drogim urządzeniem. Chodzi przecież o to, żeby nauczyć się robić zdjęcia, ale jednocześnie też nie zaczynać od najwyższej półki cenowej. Pole do popisu jest ogromne. Producenci sprzętu fotograficznego wprost prześcigają się w pomysłach, co rusz wprowadzając na rynek nowe urządzenia. Dzięki temu cena starszych modeli znacznie spada.

Lustrzanka dla początkujących

Najprostszą lustrzankę o dość przyzwoitych parametrach możemy kupić za około 1300 – 1500 zł. Tylko pytanie, czy warto zaprzątać sobie głowę takim sprzętem? Jeśli chcemy się rozwijać w tej dziedzinie, to niekoniecznie. Kupując najprostszy i najtańszy aparat, dostajemy jakość tylko niewiele większą od jakości zwykłego, kompaktowego aparatu cyfrowego. Jeżeli więc nie wiemy, czy złapiemy bakcyla, postawy raczej na cyfrówkę. W innym przypadku najlepiej jest zainwestować w aparaty powyżej 2 tysięcy złotych. Co wybrać? To zależy od indywidualnych wymagań. Nie można jednoznacznie określić, który producent jest najlepszy. Od kilku lat prym w sprzedaży lustrzanek wiodą Nikon, Canon i Pentax. Wybierając z oferty tych trzech producentów, z pewnością się nie zawiedziemy. Dużą popularnością cieszą się też propozycje Olympusa, Fuji, Sony czy Samsunga. Ogromny wybór różnych marek znajdziemy między innymi na stronie e-oko.pl

Pamiętajmy tylko, aby przy wyborze nie sugerować się logo, lecz parametrami. W momencie, gdy nie mamy kompletnie żadnego pojęcia o fotografii, warto zaczerpnąć języka i zdać się na opinię znajomych. Wiele przydatnych opinii możemy też znaleźć w internecie – na forach czy też blogach fotograficznych.

Lustrzanki dla początkujących kupimy przeważnie w zestawie z obiektywem, którym można wykonywać różnego rodzaju zdjęcia. Z czasem warto jednak pokusić się o kolejne, bo ten podstawowy może okazać się niewystarczający. Dobrze byłoby zainwestować w obiektyw jasny stałoogniskowy i szerokokątny. W tym przypadku musimy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych za jeden model. Warto też pamiętać o tym, że jeśli chcemy przeznaczyć większe kwoty na fotografię, zawsze lepiej jest kupić droższy obiektyw i tańszy aparat. Dlaczego? Bo jak się okazuje w praktyce, dobre obiektywy przeżywają niejeden korpus. A jeśli chodzi o jakość zdjęć, to tak naprawdę nie ma diametralnej różnicy pomiędzy aparatem za 2 i za 4 tys. zł. Urządzenia będzie na pewno różnić szybkość, autofocus czy wizjer. Niemniej jakość zdjęć będzie taka sama lub bardzo zbliżona.

Spis treści: Jak wybrać dobry sprzęt fotograficzny?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.