0
Opublikowano 16 stycznia 2017 w Portal komputerowy » Wiadomości » Internet » Korzystasz z usług IT lub zamierzasz je nabyć? Sprawdź jakie parametry brać pod uwagę
 
 

Korzystasz z usług IT lub zamierzasz je nabyć? Sprawdź jakie parametry brać pod uwagęWybór odpowiedniego dostawcy usług IT nie jest łatwy. Ilość firm obecnych na rynku jest imponująca i wszystkie na swoich stronach usiłują przedstawić się w jak najlepszym świetle. Zanim przystąpimy do ostatecznego wyboru usługodawcy, dobrze będzie nauczyć się czytać oferty, hierarchizować ważność podawanych w nich informacji oraz weryfikować ich prawdziwość.

Określ własne potrzeby

„Usługi IT” to bardzo szerokie pojęcie. Zanim rozpoczniesz współpracę z wybranym podmiotem zastanów się jakich konkretnie usług IT potrzebujesz – czy potrzebny jest Ci hosting serwera, kolokacja, czy też interesuje Cię serwer dedykowany? Nie warto sięgać po oferty typu „wszystko w pakiecie” – w ich przypadku zapłacimy znacznie więcej niż w przypadku konkretnej usługi. Co więcej, im węższa będzie działalność naszego usługodawcy, tym łatwiej będzie nam ją kontrolować i tym większa będzie szansa, że zatrudnieni przez niego specjaliści będą dysponowali dokładnie taką wiedzą i takimi umiejętnościami, jakich potrzebujemy.

Uwaga na ogólniki

Zakładką, na którą potencjalni klienci firm IT zaglądają w pierwszej kolejności jest zazwyczaj „O firmie”. Wbrew pozorom sposób, w jaki zamieszczony na niej tekst został napisany, może nam wiele o danym przedsiębiorstwie powiedzieć. Uwaga na firmy, które stosują sformułowania niejasne lub zamieszczają informacje niemożliwe do zweryfikowania. Np „oferujemy hosting serwerów od lat” może równie dobrze oznaczać doświadczenie dziesięcioletnie, jak i trzyletnie. „Jesteśmy obecni na rynku od 2009 r.” to przykład informacji konkretnej i łatwej do zweryfikowania. „Posiadamy liczne certyfikaty i wyróżnienia” to przykładowa fraza, która o firmie nie mówi absolutnie nic, choć bezapelacyjnie dobrze brzmi. Dla porównania przyjrzyjmy się wizytówce firmy sprintdatacenter.pl – tam gdzie pada słowo „certyfikaty” lub „koncesje” od razu pojawiają się konkrety, które każdy potencjalny klient może sprawdzić za pomocą zwykłej wyszukiwarki. Takie działanie świadczy o rzetelności firmy.

Nadużywanie specjalistycznego slangu

Należy również uważać na te firmy, których oferta jest przedstawiona w sposób dla nas niezrozumiały. Przedstawiciele rzetelnych firm zdają sobie sprawę z tego, że jeśli klienta interesuje dzierżawa serwera, to chce otrzymać jasną informację, jak pojemny będzie dzierżawiony serwer, na ile czasu otrzyma do niego dostęp oraz ile będzie to kosztować i to wszystko. Mniej doświadczeni specjaliści często maskują natłokiem szczegółów technicznych własną niekompetencję, choć kolokacja serwerów czy wynajem serwera to naprawdę nie są usługi, z których korzystanie wymagałoby od klientów wiedzy specjalistycznej.

Najtańszy nie zawsze oznacza najlepszy

Jakkolwiek sformułowania takie jak „najtańsze serwery dedykowane” nie są podczas poszukiwania kontrahentów zupełnie bezwartościowe, to jednak powinniśmy pamiętać o tym, że niska cena nie może być jedynym istotnym parametrem. Tani usługodawcy muszą oszczędzać, również na technologii i kompetencji pracowników.

Kiedy możemy z czystym sumieniem skorzystać z taniej propozycji? Zajrzyjmy do oferty sprintdatacenter.pl odnośnie serwerów dedykowanych – firma rzetelnie wylicza cechy dobrego serwera dedykowanego i zobowiązuje się zapewnić je w zamian za żądane pieniądze. Jeśli przedsiębiorstwo przedstawia sprawę w ten sposób – nie musimy obawiać się niskiej ceny.

Spis treści: Korzystasz z usług IT lub zamierzasz je nabyć? Sprawdź jakie parametry brać pod uwagę

Słowa kluczowe: Serwer dedykowany

[Głosów:0    Średnia:0/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.