0
Opublikowano 15 lipca 2018 w Portal komputerowy » Wiadomości » Sprzęt » Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ładowarki samochodowej do smartfonu?
 
 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ładowarki samochodowej do smartfonu?Czy kiedykolwiek liczyliście, ile czasu zajmuje Wam codzienne użytkowanie samochodu? Tak, wiemy. Pytanie zadane dość niefortunnie. Niemniej jednak warto wiedzieć, że Polacy przeciętnie spędzają w swoich autach prawie godzinę dziennie! Co to właściwie oznacza? Nic innego jak to, że auto, które jeszcze jakiś czas temu służyło li tylko jako środek lokomocji, powoli przeistacza się w drugi dom. I nie ma w tym ani krzty przesady!

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zatrudnieni z dala od miejsca zamieszkania czy też po prostu po drodze do pracy napotykamy na korki, miesięcznie tracimy równowartość nawet jednego dnia, spędzając go w samochodzie!

Co oczywiste, przez cały czas towarzyszą nam w tych eskapadach smartfony. Do przeszłości należą już czasy, gdy telefon komórkowy używany był praktycznie tylko do wykonywania połączeń czy wysyłania SMS-ów, no maksymalnie do robienia zdjęć. Współczesne urządzenia coraz częściej stają się multimedialnymi kombajnami. W wielu autach zastąpiły już nie tylko nawigację GPS, ale często nawet urządzenia do odtwarzania muzyki czy CB radio. Warto jednak wiedzieć, że włączanie takiej ilości funkcji naraz może doprowadzić do sytuacji, gdy bateria po prostu szybko się rozładuje. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w ładowarkę samochodową.

Jakie są rodzaje złącz w ładowarkach samochodowych?

W czasach tak postępującej uniformizacji mogłoby się wydawać, że poszczególne modele ładowarek samochodowych raczej nie różnią się od siebie niczym istotnym. A tu – błąd! Pamiętajmy, że producenci urządzeń mobilnych również stosują różne rozwiązania – część urządzeń dostępna jest ze złączem micro USB, inne mają mini USB. I takie też są rodzaje złącz w ładowarkach samochodowych.

Morał? Wybierając ładowarkę dla siebie koniecznie sprawdź jaki rodzaj złącza ma Twój smartfon. Innej bowiem końcówki potrzebować będzie np. iPhone, a zupełnie innej produkt Nokii lub Samsunga. Zwróć po prostu dokładną uwagę na opis towaru w sklepie internetowym – zazwyczaj jest tam napisane, do jakich telefonów pasuje dana ładowarka. Nie wiesz jaką końcówkę ma Twoje urządzenie? A może chcesz jedną ładowarką zasilać kilka różnych smartfonów? Rozwiązaniem będzie kupno sprzętu ładowarki uniwersalnej. W takim zestawie znajdziemy zazwyczaj kilka różnych wtyczek, które pasują do wielu modeli urządzeń – nawet tych starszych.

Czy natężenie ładowania jest ważne?

Bardzo często pytacie nas o to, czy natężenie ładowania w urządzeniu jest istotnym parametrem. Mówiąc w dużym skrócie – tak, i to bardzo! Jest to bowiem parametr, który określa szybkość ładowania baterii w telefonie bądź innym urządzeniu. Modele najtańsze, które kupimy już za kilkanaście złotych zazwyczaj oferują natężenie w okolicach 500 mA. Dużo? Mało? Cóż, prawda jest taka, że dla nowoczesnego smartfona jest to minimalnie zbyt mała wartość. Owszem, podłączając ładowarkę samochodową z takim natężeniem uda nam się utrzymać baterię przy życiu i uchronić ją przed całkowitym rozładowaniem, ale to właściwie tyle. Gdybyśmy próbowali za pomocą takiego urządzenia naładować baterię smartfona, to pewnie trwałoby to bardzo długo.Znacznie lepszym wyborem będzie zakup ładowarki, która zapewni natężenie ładowania co najmniej 2000 mA. Podłączenie do takiego zasilacza da tempo porównywalne do połączenia ze zwykłym gniazdkiem w ścianie.

Wybór producenta – uznana marka czy tani zamiennik?

Jaką markę wybrać? Cóż, polski rynek ładowarek samochodowych dosłownie zalany jest tanimi produktami typu no name, które poza niską ceną nie oferują praktycznie nic. Owszem, ich zakup kosztuje grosze, lecz obok atrakcyjnych kosztów zakupu praktycznie nie mają zalet. Jakość wykonania powoduje, że mogą zepsuć się po kilku użyciach.

Ładowarka samochodowa do telefonu (fot. mamsmartfona.pl)

Równie kiepsko zazwyczaj przedstawia się kwestia mocy takich urządzeń. Najtańsze ładowarki samochodowe pozwalają najwyżej na utrzymanie smartfona przy życiu, a ładowanie baterii trwa wieki.Zatem, co wybrać? Nie twierdzimy wcale, że najlepszym wyborem będzie zakup urządzenia z logo producenta telefonu, bo to nieprawda. Zresztą, często usłyszeć można, że sprzęt oryginalny, jak również nieoryginalny i tak powstaje gdzieś w Azji. Taką mamy gospodarkę i tego nie przeskoczymy, mówiąc kolokwialnie. Z drugiej strony, sam fakt, że urządzenie wykonane zostało w Chinach czy innym dalekowschodnim kraju wcale nie przekreśla go jako dobrego zakupu. Warto jedynie pamiętać, że znani producenci nieustannie poprawiają jakosć swoich produktów, inwestują w podnoszenie ich parametrów, a przede wszystkim – dają gwarancję.

Po co właściwie gwarancja? Cóż, choć ładowarki samochodowe są urządzeniami raczej tanimi w zakupie to jednak chyba nikt z nas nie chce wymieniać takiego sprzętu co tydzień-dwa. Kupując urządzenie marki “krzak” niestety ryzykujemy, że tak właśnie się stanie. Tacy producenci zazwyczaj nie oferują żadnej ochrony gwarancyjnej dla swoich produktów. A tracąc raz czy dwa razy na zakupie kiepskiego sprzętu szybko się przekonamy, że wcale nie są to małe wydatki.

Jakie są ceny ładowarek do samochodu?

Bardzo różne – chciałoby się rzec. Najtańsze urządzenia kosztują już kilka złotych i oferują praktycznie tyle samo, co każdy powerbank. Rozsądną ceną zakupu ładowarek samochodowych zdaje się być kwota kilkudziesięciu złotych (Zobacz ofertę sklepu mamsmartfona.pl). Taki produkt zazwyczaj oferuje już zarówno dostatecznie dobrą jakość wykonania, jak również parametry pozwalające na szybkie ładowanie telefonu czy innego urządzenia mobilnego w aucie.

Spis treści: Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ładowarki samochodowej do smartfonu?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.