0
Opublikowano 5 stycznia 2017 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Przeglądy instalacji elektrycznej i jej wymiana
 
 

Przeglądy instalacji elektrycznej i jej wymiana

Electrician testing industrial panel
Electrician testing industrial panel

Instalacja elektryczna powinna być regularnie sprawdzana przez elektryka, aby mieć pewność, że nie stwarza żadnych zagrożeń. Przede wszystkim stare instalacje częściej ulegają awariom i nie są dostosowane do korzystania z wielu urządzeń jednocześnie. W takim przypadku warto pomyśleć o wymianie.

Częstotliwość przeprowadzania przeglądów instalacji elektrycznej

Przepisy prawa budowlanego wskazują na konieczność przeprowadzania przeglądów co pięć lat. W przypadku domu jednorodzinnego o przeglądy musi dbać właściciel, który jest zobowiązany do wezwania elektryka we własnym zakresie. Natomiast w budynkach wielorodzinnych za przeglądy odpowiada zarządca. Podczas inspekcji elektryk ocenia skuteczność działania instalacji, a także bada stan izolacji i tablicy rozdzielczej.

Problemy ze starą instalacją

Instalacje starego typu często nie wytrzymują obciążenia równoczesną pracą kilku urządzeń, a przede wszystkim urządzeń o większej mocy, które pobierają dużo prądu, takich jak pralka i piecyk elektryczny. Dlatego należy unikać sytuacji, gdy pracuje kilka urządzeń w tym samym czasie. Dawniej instalacje były wykonywane z aluminium, który jest materiałem o znacznie mniejszej trwałości niż obecnie wykorzystywana miedź. Należy pamiętać, że starych bezpieczników nie można wymieniać na pierwsze lepsze. Nie można skorzystać z tych, które od długiego czasu leżą w domu i nie wiadomo, czy były używane czy nie, ale nie można też wstawiać nowych o wartościach odmiennych niż dotychczasowe. W razie wątpliwości należy zamówić usługi elektryczne.

Wymiana instalacji w całym domu – warunki, jakie trzeba spełnić

Wymianę instalacji elektrycznej najlepiej zaplanować, gdy ma być przeprowadzany remont domu, ponieważ wymiana wymaga zniszczenia ścian. Dokumentację instalacji warto zachowywać, ponieważ w trakcie wymiany ułatwi to znalezienie miejsc, przez które przechodzą przewody. Zanim przystąpisz do wymiany całej instalacji w domu, musisz zgłosić to do Zakładu Energetycznego, który określi warunki wymiany. Licznik musi zostać rozplombowany. Dopiero wtedy elektryk, według przedstawionych wytycznych, może położyć nową instalację. Aby prace przebiegały bez komplikacji, a efekt końcowy gwarantował bezpieczeństwo i umożliwiał estetyczne wykończenie, potrzebny jest profesjonalista, którego znajdziesz pod tym adresem: https://www.twoielektrycy.pl/. Doświadczony elektryk wymieni instalacje adekwatnie do ustaleń i wykona również inne niezbędne prace. Możesz liczyć na usługi elektryczne w pełnym zakresie.

W jaki sposób projektuje się współczesne instalacje elektryczne?

W projektowaniu współczesnych instalacji elektrycznych bierze się pod uwagę fakt, że coraz więcej urządzeń wykorzystywanych w domu jest zasilanych na prąd. Co chwilę pojawiają się też rozmaite nowości związane np. z przygotowywaniem posiłków takie jak wyciskarki czy blendery. Każde dodatkowe urządzenie to obciążenie dla instalacji, dlatego aktualnie tworzy się osobne obwody do każdego pomieszczenia. Łatwiej wtedy znaleźć przyczynę zwarcia, a na dodatek dom nie jest w takiej sytuacji zupełnie pozbawiany elektryczności.

Spis treści: Przeglądy instalacji elektrycznej i jej wymiana

[Głosów:0    Średnia:0/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.