0
Opublikowano 5 stycznia 2017 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Przeglądy instalacji elektrycznej i jej wymiana
 
 

Przeglądy instalacji elektrycznej i jej wymianaInstalacja elektryczna powinna być regularnie sprawdzana przez elektryka, aby mieć pewność, że nie stwarza żadnych zagrożeń. Przede wszystkim stare instalacje częściej ulegają awariom i nie są dostosowane do korzystania z wielu urządzeń jednocześnie. W takim przypadku warto pomyśleć o wymianie.

Częstotliwość przeprowadzania przeglądów instalacji elektrycznej

Przepisy prawa budowlanego wskazują na konieczność przeprowadzania przeglądów co pięć lat. W przypadku domu jednorodzinnego o przeglądy musi dbać właściciel, który jest zobowiązany do wezwania elektryka we własnym zakresie. Natomiast w budynkach wielorodzinnych za przeglądy odpowiada zarządca. Podczas inspekcji elektryk ocenia skuteczność działania instalacji, a także bada stan izolacji i tablicy rozdzielczej.

Problemy ze starą instalacją

Instalacje starego typu często nie wytrzymują obciążenia równoczesną pracą kilku urządzeń, a przede wszystkim urządzeń o większej mocy, które pobierają dużo prądu, takich jak pralka i piecyk elektryczny. Dlatego należy unikać sytuacji, gdy pracuje kilka urządzeń w tym samym czasie. Dawniej instalacje były wykonywane z aluminium, który jest materiałem o znacznie mniejszej trwałości niż obecnie wykorzystywana miedź. Należy pamiętać, że starych bezpieczników nie można wymieniać na pierwsze lepsze. Nie można skorzystać z tych, które od długiego czasu leżą w domu i nie wiadomo, czy były używane czy nie, ale nie można też wstawiać nowych o wartościach odmiennych niż dotychczasowe. W razie wątpliwości należy zamówić usługi elektryczne.

Wymiana instalacji w całym domu – warunki, jakie trzeba spełnić

Wymianę instalacji elektrycznej najlepiej zaplanować, gdy ma być przeprowadzany remont domu, ponieważ wymiana wymaga zniszczenia ścian. Dokumentację instalacji warto zachowywać, ponieważ w trakcie wymiany ułatwi to znalezienie miejsc, przez które przechodzą przewody. Zanim przystąpisz do wymiany całej instalacji w domu, musisz zgłosić to do Zakładu Energetycznego, który określi warunki wymiany. Licznik musi zostać rozplombowany. Dopiero wtedy elektryk, według przedstawionych wytycznych, może położyć nową instalację. Aby prace przebiegały bez komplikacji, a efekt końcowy gwarantował bezpieczeństwo i umożliwiał estetyczne wykończenie, potrzebny jest profesjonalista, którego znajdziesz pod tym adresem: https://www.twoielektrycy.pl/. Doświadczony elektryk wymieni instalacje adekwatnie do ustaleń i wykona również inne niezbędne prace. Możesz liczyć na usługi elektryczne w pełnym zakresie.

W jaki sposób projektuje się współczesne instalacje elektryczne?

W projektowaniu współczesnych instalacji elektrycznych bierze się pod uwagę fakt, że coraz więcej urządzeń wykorzystywanych w domu jest zasilanych na prąd. Co chwilę pojawiają się też rozmaite nowości związane np. z przygotowywaniem posiłków takie jak wyciskarki czy blendery. Każde dodatkowe urządzenie to obciążenie dla instalacji, dlatego aktualnie tworzy się osobne obwody do każdego pomieszczenia. Łatwiej wtedy znaleźć przyczynę zwarcia, a na dodatek dom nie jest w takiej sytuacji zupełnie pozbawiany elektryczności.

Spis treści: Przeglądy instalacji elektrycznej i jej wymiana

[Głosów:0    Średnia:0/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.