Polecane
 

Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Chłodzenie i modding » Test dwóch coolerów HTPC: Noctua NH-L9i i SCYTHE KOZUTI » Strona 7

Test dwóch coolerów HTPC: Noctua NH-L9i i SCYTHE KOZUTI

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent: ,
 
Cena: ,
 
Rating
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
216 total ratings

 



Kilka słów o teście

Dziś pod lupę weźmiemy dwa coolery CPU skierowane głównie (pod kwestią wielkości) do konstrukcji HTPC.

2
Opublikowano 7 lutego 2013 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Podsumowanie i opinia

Obydwa coolery w moich testach przy maksymalnej prędkości obrotowej fabrycznych wentylatorów wypadły do siebie bardzo podobnie, lecz diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach ;). Zacznijmy od coolera w wykonaniu Noctua, który jest droższy od swojego rywala o około 40 zł.

Opinia o Noctua NH-L9i

Noctua NH-L9i

Od razu na wstępie rzuca się w oczy duża wada Noctua NH-L9i, którą jest mała kompatybilność – możemy go zamocować tylko na trzy podstawki Intela: LGA 1156/1155 oraz LGA 1150. Aby zamontować cooler na podstawkach AMD musimy zakupić jego inną wersję z dopiskiem „A” za miast z „I” (Noctua NH-L9A). Wydajność coolera Noctua NH-L9i pod kwestią rozmiarów wypada bardzo przyzwoicie, lecz jest to okupione dość znacznym hałasem (2500RPM – 54dBa!).

Jeśli zmniejszymy jego obroty do około 1800RPM, wpłynie to znacznie na poprawę kultury pracy (41,7dBa) oraz odbije się nieco gorszymi temperaturami, które na szczęście będą jeszcze akceptowalne. Warto dodać, że razem z coolerem otrzymujemy bardzo wydajną pastę Noctua NT-H1, co jest ogromnym plusem, koszt jej zakupu to prawie około 30 zł. Sam montaż coolera jest bardzo prosty, wystarczy przykręcić cztery śruby – nikt nie powinien mieć z tym trudności, do tego trzeba przypomnieć, że na cooler w wykonaniu Noctua otrzymujemy aż 6 lat gwarancji!

Noctua NH-L9i otrzymuje ode mnie ocenę 5/5, a także wyróżnienie w kategorii „Wydajność”.

wydajność

Ocena: 5/5

Plusy:

+ Dobra wydajność jak na kompaktowe wymiary!

+ Wydajna pasta w zestawie

+ Przy zmniejszonych obrotach wentylatora temperatury podkręconego do 3,8GHz i7 2600K są akceptowalne

+ Dodatkowe śruby umożliwiające montaż wentylatora o wymiarach 92 x 92 x 25mm

+ Prosty montaż

+ Aż 6 lat gwarancji!

Minusy:

– Bardzo głośny przy maksymalnych obrotach (2500RPM)

– Brak kompatybilności z podstawkami AMD

 

Opinia o SCYTHE KOZUTI

SCYTHE KOZUTI

Ogromna zaletą SCYTHE KOZUTI jest bardzo duża kompatybilność w porównaniu do wcześniej prezentowanego Noctua. Produkt od „japońskich kos” możemy zamontować zarówno na podstawkach AMD (AM2/AM2+/AM3/AM3+) i Intela (LGA 775/1155/1156/1366). Wydajność coolera SCYTHE KOZUTI pod kwestią rozmiarów również wypada bardzo przyzwoicie, lecz przy najwyższych obrotach jest to okupione dość znaczmym hałasem (3500RPM – 54,5dBa!).

Jeśli zmniejszymy jego obroty do około 2200RPM, wpłynie to znacznie na poprawę kultury pracy (41,5dBa) ale odbije się to też gorszymi temperaturami, które są już są mało akceptowalne dla najwydajniejszych procesorów. Oczywiście do testów użyłem mało energooszczędnego I7 2600k, więc ze słabszymi procesorami cooler w wykonaniu SCYTHE spisze się lepiej, nie ma co ukrywać, że mało kto do komputera typu HTCP posiada procesor z odblokowanym mnożnikiem, a także go podkręci ;). Montaż coolera również jest prosty, oprócz czterech śrub musimy przykręcić tylko odpowiednie zapinki – każdy powinien sobie z tym poradzić.

SCYTHE KOZUTI , przy zmniejszonych obrotach jest mniej wydajny od Noctua NH-L9i ale i tak otrzymuje od nas ocenę 4,5/5, a także wyróżnienie w kategorii „wydajność/cena” głównie za swoją cenę – około 120zł – i kompatybilność z podstawkami.

cena - wydajność

Ocena: 4,5/5

Plusy:

+ Dobra wydajność jak na kompaktowe wymiary!

+ Duża kompatybilność z podstawkami AMD (AM2/AM2+/AM3/AM3+) i Intela (LGA 775/1155/1156/1366)

+ Prosty montaż

+ Akceptowalna CENA (120zł)

Minusy:

– Bardzo głośny przy maksymalnych obrotach (3500RPM)

– Przy zmniejszonych obrotach wentylatora temperatury podkręconego do 3,8GHz i7 2600K są już zbyt wysokie

 

 

Podziękowanie dla Firmy Noctua z Austrii za dostarczenie coolera Noctua NH-L9i do testów.

noctua logo

 www.noctua.at

 Podziękowanie dla Sklepu Backup ze Szczecina za dostarczenie coolera SCYTHE KOZUTI do testów.

backup

 www.backup.com.pl

 

 

Spis treści: Test dwóch coolerów HTPC: Noctua NH-L9i i SCYTHE KOZUTI

rafbgo
 
Osoba dłużej nie współpracuje z serwisem Tweaks.pl.


2 komentarze


  1.  

    Nie no z tymi „akceptowalnymi temperaturami” to trochę przegiąłeś 😀 Przyznam jednak, że Scythe zaskoczył trochę bo o ile przy niższych obrotach wyraźnie przegrywa z NHL-9i o tyle przy maksymalnych obrotach ma już minimalną przewagę 😉 Good Job 🙂




  2.  
    Tatek
     
     
     
     
     

    Jesteście jedynym portalem, na którym w teście Kozuti jest porównywalny z NH-L9i. Testy na innych stronach wskazują, że Kozuti jest widocznie wydajniejszy od Noctuy.





Dodaj komentarz


(required)