Polecane
 

Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Chłodzenie i modding » Wielki test wentylatorów komputerowych 120 i 140mm po raz trzeci! » Strona 15

Wielki test wentylatorów komputerowych 120 i 140mm po raz trzeci!

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent: , , , , ,
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
false/5


User Rating
298 total ratings

 



Kilka słów o teście

Od naszego poprzedniego wielkiego testu wentylatorów minęło 9 miesięcy. Przez ten czas sytuacja na rynku nieco się zmieniła i do gry wstąpiło kilku nowych graczy oraz kilka udanych konstrukcji znanych producentów. Zapraszamy do recenzji!

5
Opublikowano 6 grudnia 2013 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Kultura pracy – testy głośności

Do mierzenia poziomu głośności posłużył nam sonometr UNI-T UT-352. Charakterystykę pomiaru sonometru ustawiliśmy na „A” (sonometr będzie wyświetlał tylko te dźwięki, które jest w stanie usłyszeć nasze ucho, czyli z przedziału 20Hz – 20 kHz*). Czas próbkowania postanowiliśmy zostawić na wartości FAST, przez co sonometr będzie odświeżał pomiar co 125ms. W zależności od testu odległość sondy sonometru od łopatek wentylatora wynosiła 30cm (symulacja pracy w obudowie) oraz 2mm (symulacja pracy na radiatorze).

Unit UT352 sonometr Tweaks.pl

*jest to dyskusyjna sprawa i takie częstotliwości słyszy tylko dziecko, wraz z wiekiem zwęża się zakres słyszalnych przez nasze ucho dźwięków.

Nasza skala głośności wentylatorów:

  • 30-36,9 dBa – bardzo ciche
  • 37-39,9  dBa – ciche – delikatnie słyszalne z bardzo bliska
  • 40-42,9 dBa-  lekko słyszalne z bliska – akceptowalne.
  • 43-43,9 dBa – wentylatory słyszalne – jeszcze akceptowalne
  • 44-45,9 dBa – wyraźnie słyszalne nawet z dalszej odległości
  • 46-49,9 dBa –  głośne
  • powyżej 50dBa – bardzo głośne

0 dBa oznaczało, że wentylator na danym napięciu nie startował, a 0,000 1m/s, że przepływ powietrza nie był wykrywany przez anemometr.

Testy głośności @12V

Pomiary zaraz za wentylatorem:Głośność wentylatorów 12V Cooler Master, AAB, be quiet!, Silverstone, Phobya

Pomiary 35cm za wentylatorem:

Głośność wentylatorów 12V Cooler Master, AAB, be quiet!, Silverstone, Phobya 35cm za wentylatorem

 

Testy głośności @7V

Pomiary zaraz za wentylatorem: Głośność wentylatorów 7V Cooler Master, AAB, be quiet!, Silverstone, Phobya Pomiary 35cm za wentylatorem:

Głośność wentylatorów 7V Cooler Master, AAB, be quiet!, Silverstone, Phobya 35cm za wentylatorem

 

Testy głośności @5V

Pomiary zaraz za wentylatorem: Głośność wentylatorów 5V Cooler Master, AAB, be quiet!, Silverstone, Phobya Pomiary 35cm za wentylatorem:

Głośność wentylatorów 5V Cooler Master, AAB, be quiet!, Silverstone, Phobya 35cm za wentylatorem

Średnią głośność obliczyliśmy licząc średnią arytmetyczną pomiarów głośności z odległości 35cm, ponieważ chcieliśmy ograniczyć „nabijanie” głośności przez przepływające powietrze. Zsumowaliśmy tylko wyniki pomiarów, w których wentylator pracował.

średnia głośność Cooler Master, AAB, be quiet!, Silverstone, Phobya 35cm za wentylatorem

Spis treści: Wielki test wentylatorów komputerowych 120 i 140mm po raz trzeci!

Trevor
 
Odwieczny fan elektroniki, motoryzacji i piłki nożnej. Szczególnie zainteresowany smartfonami, tabletami, telewizorami i komponentami PC.


5 komentarzy


  1.  
    VEN
     
     
     
     
     

    świetny test, właśnie jestem na kupnie wentylatora i dzięki właśnie temu testowi mam bardzo ułatwione zadanie – dziękuję




  2.  
    T4d3u5z

    Wiem, że test jest stary, ale dlaczego przepływ powietrza jest mierzony dla wentyli AAB dla 5V, skoro w teście głośności podobno nie starował przy takim napięciu?




  3.  
    Jakub
     
     
     
     
     

    Jedna rzecz mnie nurtuje. SilentiumPc Zephyr miał większą wydajność w testach niż AAB Silent Jet. Czy to błąd? Inaczej nei rozumiem, czemu SilentiumPC nie uzyskał więcej wyróżnień.




  4.  
    werytwegweg

    60dBa? kiedy ludzie mowia ze nie slyszlany a u was halasuje, cos wam sie popierd….




  5.  
    yahoo

    Pomiary hałasu możecie wyrzucić do śmieci, są bezużyteczne.
    2 mm za wentylatorem? 35 cm za wentylatorem?
    Standardowo poziom hałasu mierzy się jeden metr od wentylatora, który powinien być zamocowany w miękkiej piance. Komputer zazwyczaj znajduje się przed nami stąd poziom hałasu powinien być mierzony w przed wentylatorem, zwłaszcza że hałas za wentylatorem zależy od tego, czy jest on zamocowany na radiatorze, czy na siatce.
    Dodatkowo nie podajecie, jaki był poziom hałasu otoczenia. Nie mając pomieszczenia bezechowego właściwie można darować sobie mierzenie hałasu.
    I ostatnia sprawa — średnia arytmetyczna z wartości logarytmicznych? Wy naprawdę zupełnie nie rozumiecie akustyki, prawda?
    0,5/5 za dobre chęci





Dodaj komentarz


(required)