1
Opublikowano 25 stycznia 2017 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Kiedy rozliczamy e-pity
 
 

Kiedy rozliczamy e-pityOkres rocznych rozliczeń podatkowych rozpoczyna się z początkiem roku kalendarzowego i trwa do końca kwietnia. W tym czasie możemy rozliczać pity w formie papierowej oraz e pity.

Terminy rozliczeń podatkowych

W Polsce rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a rozliczenia roczne pit wykonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Forma rozliczenia nie ma wpływu na termin. Zarówno rozliczenia na formularzach papierowych jak i e pity podatnicy rozliczają w tym samym czasie.

Najwcześniej, bo do końca stycznia, rozliczyć się muszą podatnicy korzystający z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na druku PIT-28 oraz składający deklarację PIT-16A i PIT-19A. W urzędach skarbowych możemy złożyć papierowe deklaracje podatkowe i otrzymać potwierdzenie w godzinach pracy urzędu. Czas pracy urzędów najczęściej jest wydłużony w ostatnich dniach na składanie zeznań podatkowych. Organy skarbowe oferują też pomoc osobom składającym e pity. Za pośrednictwem poczty dokumenty podatkowe możemy wysłać do godziny 24:00 w dniu 31 stycznia, jeżeli mamy możliwość skorzystania z usługi pocztowej do tej godziny. Dowodem złożenia deklaracji jest pokwitowanie pocztowe.

Najwygodniej jest wysyłać e pity, gdyż możemy to zrobić z domu o dowolnej porze. Musimy tylko mieć połączenie internetowe i poprawnie wypełnić oraz podpisać nasze zeznania, a z urzędu skarbowego online otrzymamy poświadczenie odbioru.

Podobnie jest w przypadku deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 składanych do 30 kwietnia. W roku 2017 termin składania tych deklaracji przesuwa się na 2 maja, gdyż zgodnie z zapisem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przesunięcie terminu następuje na pierwszy dzień roboczy, jeśli termin ustawowy przypada na dzień wolny od pracy.

Przyczyny i skutki opóźnienia e pitów

Trzeba też pamiętać, że wysyłając e pity możemy napotkać na problemy techniczne, jak chwilowy brak połączenia internetowego czy przeciążenie serwera i nasze e pity mogą dotrzeć do systemu e-Deklaracje z opóźnieniem. System e-Deklaracje może też nie przyjąć naszego zeznania, jeśli popełnimy pomyłkę np. w podpisie danymi autoryzującymi. Wtedy musimy poprawić deklarację i wysłać ponownie. Jest to bardzo istotne w przypadku, gdy rozliczamy e pity w ostatniej chwili przed upływem terminu. Jeśli nasze e pity nie zostaną przyjęte przed upływem ustawowego terminu, za opóźnienie urząd skarbowy może wymierzyć nam karę w postaci mandatu. Niezłożenie lub opóźnienie zeznania zagrożone jest sankcjami karno skarbowymi. Aby ich uniknąć, trzeba wykazać istotne powody i złożyć tzw. “czynny żal”.

Spis treści: Kiedy rozliczamy e-pity

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

PIT
makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.