0
Opublikowano 19 kwietnia 2021 w Portal komputerowy » Wiadomości » Oprogramowanie » Bezpieczeństwo i prywatność podczas bankowania on-line
 
 

Bezpieczeństwo i prywatność podczas bankowania on-lineWspółcześnie większość z nas dokonuje przelewów, opłat przez tablet. Taki sposób jest niezwykle wygodny, ponieważ zapewnia szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie transakcji. Na co dzień jednak nie zastanawiamy się nad bezpieczeństwem takiego rozwiązania. Jak ważne jest bezpieczeństwo i prywatność podczas bankowania on-line?

Bezpieczeństwo w sieci

Temat bezpieczeństwa w sieci, jest z roku na rok coraz częściej poruszany. Dzieje się tak ze względu na to, że znaczna część naszego życia toczy się w sieci. Niestety jednak im więcej używamy różnorodnych urządzeń do surfowania w sieci, tym większe zaufanie zaczynamy do nich nabierać – niestety skutkuje to także uśpieniem naszej czujności, co do transakcji przeprowadzanych przez internet.

Polacy – miłośnicy nowych technologii

Ponad 90% naszych rodaków ma dostęp do sieci w swoim smartfonie. Na co dzień korzysta z niego ponad 70% użytkowników. Jak wskazują badania, większość z nich łączy się z siecią przez smartfon. To telefony, które mamy nieustająco w zasięgu ręki, bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy, zaczynają nam zastępować inne sprzęty, takie jak komputery, czy tablety. Smartfony, ze względu na kompaktowe rozmiary i coraz większą funkcjonalność stały się niezastąpionym elementem naszej codzienności. Siłą rzeczy, z czasem coraz więcej z nas zaczyna darzyć zaufaniem banki, co za tym idzie ich strony internetowe, oraz aplikacje, które funkcjonują pod logo banku.

Odrobina statystyk – wyniki raportu „Cyberbezpieczny portfel”

W corocznym raporcie „Cyberbezpieczny Portfel”, w edycji 2020 podano najnowsze dane. Za zbiór rzetelnych, umieszczonych w raporcie informacji odpowiada ZBP (Związek Banków Polskich) oraz WIB (Warszawski Instytut Bankowości). Wyniki, które zostały opublikowane, jednoznacznie wskazują, że Polacy ufają zabezpieczeniom, które zastosowane są w cyberprzestrzeni przez banki – na co wskazuje ponad 59% Polaków, których opinia została wzięta pod uwagę w raporcie. Dane te mogą być o tyle szokujące, że taki kredyt zaufania, może się okazać bardzo problematyczny dla użytkowników dedykowanych aplikacji bankowych urządzeń mobilnych, oraz witryn banków dostępnych dla komputerów, ponieważ usypia czujność. Jak wskazują inne wyniki badań, co do sklepów internetowych, czy mediów społecznościowych obywatele Polski podchodzą z dużym dystansem, jednak to miejsce, w którym przechowujemy niejednokrotnie oszczędności całego życia, darzymy największym zaufaniem.

Jak sprawić, żeby korzystanie z sieci internetowej było w pełni bezpieczne?

Kiedy decydujemy się na używanie smartfonu, jako źródła, które umożliwi nam dostęp do internetu, w tym także i do poczty, czy stron banków, na które będziemy się logować, w celu choćby sprawdzenia stanu rachunku, czy też wykonania transakcji powinniśmy się zabezpieczyć. W sytuacji, kiedy korzystasz z bankowości, zawsze używaj VPNa na Androida, dzięki temu skutecznie utrudnisz życie hakerom. VPN jest oprogramowaniem, które zostało stworzone po to, by chronić dane, które użytkownik udostępnia w internecie – ma chronić jego prywatność. Użyteczność VPN dla korzystających jest jednak znacznie szersza – duża ilość serwerów, zapewnia płynność surfowania w sieci. Jest to niezastąpione w szczególności między innymi podczas oglądania filmów np. na popularnej platformie Netflix.

Zapewnia niezakłócone niczym działanie różnych serwisów, które są dostępne dla urządzeń mobilnych, działających na Androidzie. Ze względu na to, że wielu z nas korzysta z kilku urządzeń jednocześnie, bardzo ważne jest, by VPN umożliwiał połączenie więcej niż jednego urządzenia w tym samym czasie. Dzięki wysokiej jakość oprogramowaniu tego typu możemy mieć pewność, że złośliwe oprogramowanie nie zostanie zainstalowane na naszym urządzeniu, a korzystanie z sieci, w tym także i ze stron banków będzie w pełni bezpieczne.

Warto zabezpieczyć swoje urządzenie, szczególnie jeżeli, wykorzystujemy je, podając dane wrażliwe, którymi z całą pewnością są login i hasło do bankowości internetowej. Wysokiej jakości VPN zabezpieczy nasze dane w sieci.

Spis treści: Bezpieczeństwo i prywatność podczas bankowania on-line

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.