0
Opublikowano 31 października 2020 w Portal komputerowy » Wiadomości » Sprzęt » Jak prawidłowo dobierać przełączniki?
 
 

Jak prawidłowo dobierać przełączniki?
Zastosowania automatyczne i elektroniczne wymagają odpowiedniego sterowania. Zwykle jest ono realizowane przy pomocy paneli frontowych lub pojedynczych przełączników w formie joysticków, przycisków, dźwigni czy kaset sterowniczych. Dobór odpowiedniego rodzaju przycisku do sterowania układami automatycznymi i elektromechanicznymi jest kluczowy do zachowania bezpieczeństwa i ergonomii obsługi. W jaki sposób prawidłowo dobiera się przełączniki?

Rodzaje przełączników mechanicznych

Na rynku istnieje wiele rodzajów przełączników mechanicznych, które można kategoryzować na mnóstwo sposobów. Przełącznik mechaniczny można grupować wedle rozmiaru, kształtu, napięcia i prądu znamionowego, specyfiki pracy czy dodatkowych funkcji.

Przed doborem przełącznika należy dokładnie przeanalizować wymagania systemowe dotyczące jego wymiarów, funkcjonalności i specyfiki. Najpierw należy określić wymagania mechaniczne dotyczące przełącznika. Dzięki temu znacząco ograniczymy zakres dostępnych rozwiązań i łatwo dopasujemy parametry elektryczne i dodatkowe funkcjonalności niezbędne w aplikacji.

Jak dobrać przełącznik?

Pierwszym krokiem powinno być dopasowanie kształtu, typu oraz wymiarów przełącznika zgodnie ze specyfiką obsługi urządzenia, linii produkcyjnej, maszyny czy innego rodzaju obwodu. Przełącznik swoimi parametrami mechanicznymi powinien zapewniać nie tylko odpowiednią ergonomię obsługi, ale również gwarantować bezpieczeństwo i ochronę przed przypadkowym włączeniem. Poza tym przełącznik powinien być także intuicyjny w obsłudze.

Przykładem ergonomicznych, intuicyjnych i bezpiecznych w użyciu przełączników są m.in. przełączniki STOP w urządzeniach i maszynach. Zwykle są to ogromne, czerwone i rzucające się w oczy przełączniki przyciskowe, które znacząco ułatwiają wyłączenie zasilania w razie awarii czy innych stresowych sytuacji.

Typ przełącznika ma fundamentalne znaczenie dla wygodnej i skutecznej obsługi urządzeń i maszyn. Najczęściej wykorzystywanymi na rynku są przełączniki bezpieczeństwa i bezpieczeństwa z kluczem oraz przełączniki obrotowe, dwupozycyjne i przyciskane. Niemniej, z powodzeniem znajdziemy również przełączniki potrójne, poczwórne, joystickowe czy dźwigniowe.

Kolejnym istotnym aspektem doboru przełącznika powinno być to, aby zapewniał on wyraźną i czytelną informację, że proces przełączania dobiegł końca. Jest to niezwykle ważne, aby operator maszyny czy urządzenia otrzymał wyraźną informację, że przełącznik poprawnie wykonał swoją pracę.

Kluczowe jest odpowiednie dobranie obciążalności styków przełącznika oraz jego napięcia znamionowego i prądowego do prądów płynących w obwodzie. Nie należy także zapominać o stopniu ochrony IP – zwłaszcza jeśli przycisk będzie wykorzystywany w przestrzeni o podwyższonych warunkach wilgotnościowych lub w miejscach o dużym zapyleniu. Pisząc o stopniu ochrony IP, nie można nie wspomnieć o zakresie temperatur pracy przełączników. Warto zwrócić na ten parametr uwagę, zwłaszcza gdy przełącznik będzie pracował w skrajnych temperaturach.

Spis treści: Jak prawidłowo dobierać przełączniki?

[Głosów: 0   Average: 0/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.