0
Opublikowano 1 lipca 2021 w Portal komputerowy » Wiadomości » Oprogramowanie » Najważniejsze rady, o których trzeba wiedzieć przed wdrożeniem systemu ERP
 
 

Najważniejsze rady, o których trzeba wiedzieć przed wdrożeniem systemu ERP
Decyzja o wdrożeniu systemu klasy ERP to poważna, z punktu widzenia biznesowego decyzja, która niesie za sobą duże konsekwencje. Nakłady inwestycyjne, czas pracowników, którzy przez kilka dobrych miesięcy będą zaangażowani w projekt wdrożenia, duże pokłady energii zarówno ze strony firmy wdrożeniowej, jak i kadry zarządzającej. Wszystkie te starania mają jeden cel – wdrożyć narzędzie, które poprawi efektywność prowadzenia biznesu. O jakich kwestiach należy pamiętać w szczególności, podczas wdrażania systemu klasy ERP?

Dlaczego warto wdrożyć system ERP?

System ERP to rozwiązanie, które w widoczny sposób poprawia jakość prowadzenia firmy, a także przenosi je na wyższy poziom. Co zyskujemy dzięki wdrożeniu ERP? Przede wszystkim dużą elastyczność i perspektywę skalowania. ERP to narzędzie złożone z poszczególnych modułów, które w przypadku rozwoju firmy można dostosować do nowych potrzeb. Jeśli system ERP będzie potrzebny w nowym dziale, z powodzeniem możemy zastosować nowe funkcjonalności w ramach jednego systemu.

To właśnie ta uniwersalność systemu stanowi o jego największej wartości. Dotychczas poszczególne obszary przedsiębiorstwa były koordynowane z pomocą innych systemów – MES, CRM i tym podobne. Takie rozproszenie danych mogło prowadzić do niejednorodności przekazywanych informacji, co skutecznie utrudnia podejmowanie decyzji biznesowych. ERP konsoliduje wszystkie dotychczas wykorzystywane rozwiązania i uwalnia prawdziwy potencjał danych jako waluty przyszłości

Wybór konkretnego rozwiązania ERP kluczem do sukcesu

Czas na kilka wskazówek, które znacząco wpłyną na sukces wdrożenia narzędzia klasy ERP. Od czego powinniśmy rozpocząć? Od wyboru odpowiedniego produktu. To wbrew pozorom nie jest proste zadanie. Na początku niezbędne jest, by kierownictwo firmy w syntetyczny sposób oceniło, w czym system ERP ma pomóc. Problem z efektywnością realizacji procesów biznesowych? A może niepotrzebny szum informacyjne spowodowany obecnością zbyt wielu systemów wspomagających konkretne działy? 

Jeśli ustalimy powód, dla którego ERP ma być wdrożone w naszej firmie, czas na ustalenie najważniejszych wymagań, które muszą być spełnione przez narzędzie. Kolejne etapy to uszczegółowienie naszych wymagań i stopniowa eliminacja tych rozwiązań, które z różnych powodów nie mogą spełnić naszych oczekiwań. Po czasie dojdziemy do sytuacji, w której jeden system ERP będzie idealnie dopasowany do potrzeb naszego biznesu

Firma wdrożeniowa – jak wybrać by wdrożenie było sprawne?

Równie istotnym etapem wdrożenia, który wpływa znacząco na jego sukces i sprawność jest wybór firmy wdrożeniowej. To, jakie ma doświadczenie w branży wdrożeń ERP, z jakimi firmami dotychczas współpracowała, a także czy dysponuje odpowiednimi narzędziami i zasobami ludzkimi, które umożliwią sprawne przejście tego procesu.

Dobrą praktyką jest weryfikowanie firmy wdrożeniowej również pod kątem wprowadzania narzędzi ERP w firmach z naszej lub pokrewnej branży. Jeśli okazało się, że firma ma doświadczenie w takich wdrożeniach, możemy być pewni, że rozumieją oni specyfikę branży i z tą świadomością znacznie łatwiej będzie się współpracowało. 

Komunikacja i zaangażowanie w proces wdrożenia

Wybory dotyczące produktu i firmy wdrożeniowej nie są niestety wszystkim, o czym warto pamiętać podczas wdrożenia. Historia zna przypadki, w których doskonały system ERP wdrażany przez rasowych profesjonalistów został wdrożony ze znacznym opóźnieniem lub nie dość efektywnie ze względu na słabą komunikację wewnątrz organizacji i brak zaangażowania kadry pracowniczej w proces wdrożenia

Już na etapie podejmowania decyzji o wdrożeniu warto zaangażować jak największą liczbę pracowników – opowiedzieć im o potrzebach organizacji, o celu wdrożenia systemu ERP, o korzyściach, jakie sami pracownicy uzyskają dzięki temu wdrożeniu. Zaangażowanie ich w proces decyzyjny jest świetnym pomysłem. Pod koniec wdrożenia oczywiście istotne jest, by przeprowadzono stosowne szkolenia i warsztaty z obsługi systemu ERP, które zapewnią efektywne działanie systemu już od pierwszego dnia. 

Czy warto wdrażać?

Choć na pierwszy rzut oka liczba niebezpieczeństw, które czają się na etapie samego wdrożenia, mogą zniechęcić przedsiębiorców do podejmowania tej decyzji, to jednak system klasy ERP bardzo szybko zaowocuje w naszej organizacji. Redukcja kosztów, poprawa komunikacji, wzrost efektywności oraz większe zaangażowanie pracowników w procesy biznesowe to tylko niektóre z powodów, dla których warto zdecydować się na wdrożenie systemu klasy ERP.

Spis treści: Najważniejsze rady, o których trzeba wiedzieć przed wdrożeniem systemu ERP

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.