Polecane
 

Portal komputerowy » LGA1155 » Test Sapphire Pure Black P67 Hydra – Próba pogodzenia kart AMD i NVIDIA » Strona 4

Test Sapphire Pure Black P67 Hydra – Próba pogodzenia kart AMD i NVIDIA

 

 
Opinia
 

Gniazdo:
 
Cena:
 
Producent:
 
criteria 1
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
19 total ratings

 

Plusy


+ Parametry, mocna sekcja zasilająca, kondensatory SOLID, dławiki Diamond Black
+ Popularna podstawka LGA1155
+ Obsługa USB 3.0 oraz SATA3
+ Obsługa CrossFireX
+ Możliwości OC
+ Bluetooth 2.1
+ Wyświetlacz kodów POST

Minusy


- Tylko jeden port PCI-E pracujący z prędkością x16
- Problemy z obsługą najnowszych pamięci RAM
- Niedopracowany BIOS
- Cena


Kilka słów o teście

Firma Sapphire zasłynęła ze swoich bardzo dobrych kart graficznych z rdzeniami AMD. Mało kto wiedział, że produkuje także płyty główne. Bohater dzisiejszych testów – Sapphire Pure Black P67 Hydra swoją premierę miał już jakiś czas temu jednak do dziś budzi ciekawość ze względu na chipset Lucid Hydra łączący karty AMD z nVidią.

0
Opublikowano 5 listopada 2012 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Wygląd

Produkt przywędrował w efektownie wyglądającym, srebrno-czarnym opakowaniu. Ponieważ swego czasu był to topowy model płyty głównej firmy Sapphire, został on wyposażony we wszystkie uznawane w dniu premiery za nowinki techniczne elementy.

Już sam wygląd opakowania może nam sugerować, że mamy do czynienia z topowym modelem.

Sapphire Pure Black P67 Hydra opakowanie

Sapphire Pure Black P67 Hydra opakowanie

 

Wraz z płytą główną otrzymujemy:

  • komplet czarnych kabli SATA;
  • płytę ze sterownikami;
  • instrukcję obsługi;
  • zaślepkę tylnego panelu I/O.

Sapphire Pure Black P67 Hydra akcesoria

 

Zaślepka tylnego panelu I/O została dodatkowo z jednej strony pokryta gąbką, która ma prawdopodobnie uszczelnić połączenie i zapobiec dostawaniu się powietrza do wnętrza obudowy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie i niewielu producentów je stosuje.

Sapphire Pure Black P67 Hydra zaślepka

 

Jak większość płyt z górnej półki, Sapphire Pure Black P67 Hydra posiada czarny laminat, który wraz z niebieskimi dodatkami prezentuje się znakomicie.

Sapphire Pure Black P67 Hydra

 

Na testowanym produkcie znalazła się podstawka LGA1155, oraz chipset P67, który ukryty jest pod całkiem dobrze wyglądającym radiatorem.

chipset Pure Black P67 Hydra

 

Między pierwszym, a drugim złączem PCI-Express 16x umieszczony został chip Lucid hydra. Przykrywa go pokaźnych rozmiarów radiator, który został przytwierdzony do płyty za pomocą śrubek.

chip Licid Hydra, Pure Black P67 Hydra

 

Pokaźnych rozmiarów radiator sekcji zasilania również został przykręcony śrubkami, jednak tym razem na rewersie płyty głównej znajdziemy metalową płytkę, która dodatkowo usztywnia konstrukcję.

Sapphire Pure Black P67 Hydra sekcja zasilania

 

Cztery banki pamięci umożliwiają montaż do 16GB (4x4GB) pamięci DDR3 o częstotliwości do 2133MHz.

Sapphire Pure Black P67 Hydra banki pamięci

 

Wtyczka 8pin została umieszczona w lewej górnej części laminatu. Niestety, po zamontowaniu dużego coolera procesora dostęp w tych rejonach staje się bardzo utrudniony, dlatego też mogą wystąpić pewne problemy przy demontażu.

Sapphire Pure Black P67 Hydra banki pamięci

 

Testowana płyta została wyposażona w cztery gniazda PCI-Express x16 oraz dwa PCI. Pierwsze gniazdo pracuje z pełną prędkością x16, dwa niższe z prędkością x8, a ostatnie x4. Dzięki takiej liczbie gniazd teoretycznie powinniśmy móc utworzyć konfigurację multiGPU, jednak problem pojawia się kiedy chcemy połączyć karty nowsze niż GTX4XX oraz HD5XXX. Sterowniki do układu Lucid Hydra już od kilku lat nie są aktualizowane, przez co nie ma możliwości połączenia dwóch nowszych kart.

Sapphire Pure Black P67 Hydra złącza PCI-Express

 

Ciągłe wyciąganie i wkładanie płyty głównej i innych podzespołów do obudowy, szczególnie podczas testów, jest dość męczące, więc między innymi dlatego płyta została wyposażona w przyciski Reset i Power.

Wiele osób próbowało kiedyś pewnie podkręcać procesor czy pamięci RAM. Jak chyba wszyscy dobrze wiedzą, znalezienie punktu granicznego między osiągami, a stabilnością jest niezwykle trudne i wymaga wielu prób i błędów. Często może zdarzyć się, że komputer po ostatniej próbie podkręcania nie chce się uruchomić i wymagany jest reset BIOSu. Sposobów na to jest kilka. Jednym z nich jest reset pamięci CMOS. Aby to zrobić w przypadku testowanego produktu wystarczy wcisnąć przycisk clear CMOS na płycie głównej. Można także użyć drugiego BIOSu, w który wyposażona jest płyta. W tym przypadku wystarczy przestawić przełącznik w tryb „Secondary BIOS”.

Sapphire Pure Black P67 Hydra przyciski

Ostatnim sposobem (choć wymagającym więcej czasu) jest wyciągnięcie baterii z płyty głównej przy odłączonym od zasilania komputerze. Co ciekawe bateria w przypadku testowanego produktu montowana jest pionowo, w celu ułatwienia montażu lub demontażu.

Sapphire Pure Black P67 Hydra bateria CMOS

 

Aby ułatwić diagnostykę komputera, producent wyposażył płytę główną w wyświetlacz kodów POST.

Sapphire Pure Black P67 Hydra wyświetlacz kodów POST

W tylnej części płyty głównej znajdziemy pokaźny zestaw gniazd. Producent umieścił tutaj między innymi:

  • port PS/2
  • 8 portów USB 2.0
  • 2 porty USB 3.0
  • port firewire
  • 6 gniazd jack
  • S/PDIF (koncentryczny i optyczny)
  • gigabitowy port LAN
  • port eSATA
  • moduł bluetooth 2.1

Sapphire Pure Black P67 Hydra dostępne złącza

 

Obecnie wiele obudów komputerów posiada porty USB3.0 , które należy podłączyć do płyty głównej, jednak na testowanym produkcie próżno szukać jakichkolwiek styków (wewnętrznych portów) USB3.0. Na szczęście testowana płyta jest wyposażona w dwa zewnętrzne porty USB 3.0.

Spis treści: Test Sapphire Pure Black P67 Hydra – Próba pogodzenia kart AMD i NVIDIA

4estR
 
Były redaktor Tweaks.pl. Specjalizacja w sprzęcie takim jak: - Smartfony - Monitory - Notebooki, Netbooki, Ultrabooki - Podzespoły bazowe komputera. - Sieć przewodowa i bezprzewodowa.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)