115
Opublikowano 12 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Porady » Usuwanie błędów na dysku – chkdsk
 
 

Usuwanie błędów na dysku – chkdsk


Gdy zawiesi ci się Windows, bądź zostanie nagle wyłączone zasilanie komputera, wiele plików na twoim komputerze może ulec uszkodzeniu. Dzieje się tak, dlatego że podczas pracy Windows, zostaje otwartych wiele plików, w których zapisywane są na bieżąco ważne informacje o systemie, bądź też są to pliki użytkownika. Niepoprawnie zamknięcie pliku, albo co gorsze awaria podczas zapisu do pliku powoduje powstanie wielu błędów na dysku. Możesz je usunąć korzystając z narzędzia chkdsk wbudowanego w system Windows lub programu ScanDisk. Zaletą programu chkdsk jest fakt iż nie potrzebuje środowiska graficznego do pracy na komputerze ? jeżeli w wyniku awarii systemu nie masz dostępu do graficznej powłoki systemu Windows tylko do wiersza poleceń skorzystaj czym prędzej z chkdsk, aby usunąć powstałe błędy na dysku.

  1. Uruchom Wiersz poleceń
  2. Wpisz komendę: chkdsk /F np. chkdsk C: /F.

Może się zdarzyć, że trzeba będzie wykonać sprawdzanie dysku po ponownych uruchomieniu komputera podczas uruchamiania systemu.

Informacja:
Jeżeli awaria systemu nie jest poważna, a chcemy przeskanować dysk w poszukiwaniu błędów możemy uruchomić program Scandisk. W tym celu kliknij prawym klawiszem myszki w Moim Komputerze na wybraną ikonę dysku i z menu wybierz: Właściwości. Teraz kliknij na zakładkę Narzędzia, Sprawdzanie błędów i przycisk: Sprawdź. Nie zapomnij zaznaczyć opcji Automatycznie napraw błędy systemu plików, bo za każdym razem o błędzie będziesz informowany stosownym komunikatem.

Scandisk, CHKDSK, sprawdzenie błędów

Narzędzie sprawdzania błędów

Spis treści: Usuwanie błędów na dysku – chkdsk

Słowa kluczowe: chkdsk, chkdsk /f, program chkdsk, chdsk, chkdsk parametry, chkdsk komendy, chkdisk, chkdsk windows 7, chkdsk f, chkdsk windows 10

Click to rate this post!
[Total: 329 Average: 3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.