0
Opublikowano 27 maja 2023 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Pamięci masowe HDD SSD » Test SATA SSD vs dysk NVMe na PCI-Express x1 !
 
 

Test SATA SSD vs dysk NVMe na PCI-Express x1 !


Gdy brakuje nam miejsca na dysku, stajemy przed wyborem dodatkowego dysku twardego do naszego komputera. Wiele osób jest już przyzwyczajonych do szybkich dysków SSD SATA, które są tanie, niezawodne i łatwe w instalacji. Jednak istnieje sposób na jeszcze większe przyspieszenie naszego komputera, podobnym lub nawet niższym kosztem, który właściwie dotyczy każdego modelu płyty głównej. Okazuje się, że znakomitą alternatywą dla dysków SSD SATA jest wykorzystanie dowolnego interfejsu PCI-Express i dysku NVMe. Porada ta nie dotyczy użytkowników płyt głównych z łączem M.2, ale nawet jeśli już mamy je zagospodarowane, wciąż lepszym zakupem niż SATA SSD okazuje się rozwiązanie, które tutaj pokaże.

Do tego potrzebne będą następujące elementy:

  1. Adapter PCI-E 3.0/4.0 x1 do NVMe M.2 PCIe x4/x2 – dostępny na platformie AliExpress za około 2 dolary. Jeśli posiadamy wolne gniazdo PCI-Express o większej ilości linii jak x4 lub x8, będziemy musieli zakupić lepszy adapter. Większa ilość linii to jeszcze większa wydajność.
  2. Dysk NVMe o formacie M.2, ale tylko z złączem typu M (NIEkompatybilnym z SATA i M.2, nie mylić z dyskami NVMe typu B). Dysk o pojemności 1 TB kosztuje około 39 dolarów, a dysk o pojemności 512 GB – 24 dolary na platformie Amazon.
  3. Płyta główna z wolnym łączem minimum PCI-Express generacji minimum 3.0, czyli nowsza niż z 2002 roku. Jeśli mamy wolne łącze M.2 to bezdyskusyjny jest tu wyłącznie zakup NVMe.
Czy $2 mogą uczynić nasz komputer jeszcze szybszym niż dysk SSD SATA?

Montujemy dysk NVMe w slocie adaptera, a następnie całość umieszczamy w gnieździe PCI-Express x1. Po włączeniu komputera dysk powinien zostać automatycznie rozpoznany, a system Windows poprosi nas o jego inicjalizację i sformatowanie.

Na jakie przyspieszenie PC możemy liczyć?

W testach syntetycznych wyniki pokrywają się z maksymalną przepustowością interfejsu PCI-Express 3.0/4.0. Oznacza to wzrost wydajności sięgający nawet 50% w porównaniu do dysków SSD SATA. W przypadku wykorzystania interfejsu PCI-Express z 8 liniami, wydajność może wzrosnąć nawet dwukrotnie! Poza tym dyski NVMe mają kilka innych zalet, takich jak większa liczba komend w kolejce, mniejsze obciążenie procesora, brak angażowania kontrolera SATA oraz krótszy czas dostępu do danych. Ważnym elementem w przypadku modernizacji komputera jest również to, że dysk NVMe można zamontować w gnieździe M.2, aby wykorzystać jego pełny potencjał. Nawet najtańszy dysk NVMe bez dodatkowego buforowania w testach wyprzedza rozwiązania SSD na interfejsie SATA. Cenowo rozwiązanie wydaje się również bardziej opłacalne, pomimo zakupu przejściówki. Pozostaje nam tylko odczekać swoje na przesyłkę z AliExpress 😉

Wyniki testów NVMe na PCI-Express versus SSD SATA

Wyniki testów
Najtańszy dysk Fanxiang S500PRO 1TB 1024.2 GB podłączony najzwyklejszą przejściówką PCIE x1 NVME. 50% przyrost dla PCI-Express 1x 3.0.
Markowy dysk Samsung SSD 850 EVO 250GB SSD SATA wypada blado na tle najtańszego na rynku NVMe

Dla porównania markowy dysk NVMe podłączony bezpośrednio do łącza M.2 uzyskuje takie osiągi:

Dysk NVMe M.2 Samsung SSD 970 EVO Plus 1TB wydajność 6x wyższa niż NVMe na PCI-Express x1 i ponad 6.5x wyższa od SATA SSD
Spis treści: Test SATA SSD vs dysk NVMe na PCI-Express x1 !

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.