20
Opublikowano 9 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows 7 » Przyspieszanie » Instalacja i optymalizacja Windows 7 na dysku SSD
 
 

Instalacja i optymalizacja Windows 7 na dysku SSD

optymalizacja przyspieszanie SSD
optymalizacja przyspieszanie SSD

W artykule przedstawię, dlaczego warto przyspieszyć swój komputer kupując nowoczesny dysk twardy SSD i jak taki dysk należy skonfigurować w środowisku Windows 7 tak, aby przedłużyć jego żywotność i nie tracić na wydajności wraz z kolejnymi uruchomieniami systemu.

Dysk SSD budowa

budowa dysku SSD

Wydajność dysków SSD

Od paru lat co raz większą popularnością cieszą się dyski SSD, które w odróżnieniu od zwykłych, mechanicznych dysków twardych umożliwiają nie tylko prawie natychmiastowy odczyt danych niezależnie od ich położenia, ale także przyzwoity zapis i praktycznie brak jakichkolwiek opóźnień między obiema czynnościami. SSD ponadto nie posiada żadnych mechanicznych elementów. Taki dysk nie generuje żadnego hałasu, nie wydziela dużych ilości ciepła i co za tym idzie poboru mocy oraz jest odporny na wstrząsy i waży kilka razy mniej niż zwykły dysk mechaniczny. Dane zapisywane są do komórek pamięci, co narzuca pewną procedurę ich konserwacji, którą zajmuje się układ elektroniczny. Dba on między innymi o to, aby przed ponownym zapisem opróżnić komórkę pamięci z aktualnych danych. Korzystanie z SSD posiada jednak jedną poważną wadę – wraz z wielokrotnym zapisem danych w jednej komórce następuje jej stopniowa degradacja. Aktualnie ilość cyklów zapisu nim nośnik ulegnie uszkodzeniu wynosi ponad 100 000 co stanowi przyzwoitą wartość na dysk pracujący przez najbliższe dwa- trzy lata, jeśli zachowamy odpowiednią ergonomię pracy systemu. Aby zapewnić maksymalną wydajność dysku i jego żywotność SSD należy odpowiednio go skonfigurować i o tym właśnie będzie niniejszy artykuł.
Minimalizacja zdarzeń zapisu danych tymczasowych na nośniku SSD w kilku krokach:
Windows 7 posiada wiele funkcji wspierających dyski SSD i ich witalność to jednak warto sięgnąć po dodatkowe oprogramowanie, które wyłączy szkodliwe na dłuższą metę ustawienia systemu.

Dlaczego warto instalować system Windows 7 na nośniku SSD?

Przede wszystkim znacznie rośnie wydajność pracy w takim systemie, na którym pliki Windows i podstawowe programy znajdą się na dysku SSD. Sam proces instalacji Windows trwa około 10 minut co już wskazuje jaki potencjał kryje się za nową technologią. Uruchamianie komputera zajmuje już tylko 15 sekund, przy czym nie jestem pewny czy to wina animacji pojawiających się przed włączeniem pulpitu. Każda aplikacja przechowywana na SSD uruchamia się natychmiast, przy czym z komputera nie wydobywają się żadne dźwięki odczytu danych. Poza tym dysk oferuje większe bezpieczeństwo i mniejsze zużycie energii – na przykład montowany w laptopie jest odporny na wstrząsy i nie pobiera tyle energii co tradycyjne nośniki danych. Do tego jest mały, że po usunięciu obudowy istnieje możliwość montażu wraz z tradycyjnym dyskiem twardym. Dysk ten jednak ma ograniczoną żywotność i warto zaopatrzyć się w kopie zapasowe systemu np. wykonywane co tydzień na nośniku trwałym.

Optymalizacja dysków SSD na systemie Windows 7 / Vista oraz XP

Artykuł doczekał się aktualizacji, przeczytaj koniecznie:

 

Materiał archiwalny:

SSD Tweaker na dobry początek

Niestety program od wydania artykułu nieprzyjemnie się skomercjalizował i nie ma sensu dla kilku ustawień w wersji „freeware” go instalować.

Ściągamy i instalujemy program: SSD Tweaker, który znajduje się nawet na oficjalnej stronie sklepu Microsoft. Wersja darmowa umożliwia praktycznie jednym kliknięciem myszki wyłączenie takich funkcji jak:

  • Użycie Large System Cache
  •  Użycie Ntfs Memory
  •  Wyłączenie tworzenia skrótów plików 8.3
  •  Wyłączenie dodatkowych informacji o plikach: Date Stamping
  •  Wyłączenie Boot Tracing
  •  Windows Prefetcher
  •  Windows Vista Superfetch
  •  Indeksowanie Windows
  •  Przywracanie systemu
  •  Defragmentator Windows
SSD Tweaker - przyspieszanie Windows 7 Vista i XP

SSD Tweaker – przyspieszanie Windows 7 Vista i XP

Do wielu ustawień mamy dostęp w panelu administracyjnym Windows, część jednak jest ukryta w rejestrze – zamiast wertowania zasobów Windows wystarczy nam ten programik.

  • Przenoszenie pliku wymiany Windows na drugi dysk (jeśli mamy)

Poniższa porada może obniżyć wydajność systemu Windows, ale wydłuży nam czas życia dysku SSD.
W tym celu klikamy prawym klawiszem myszki na ikonkę Mój Komputer i wybieramy z menu: Właściwości. W nowym ekranie klikamy na odnośnik Zaawansowane ustawienia Systemu, następnie zakładkę: Zaawansowane i w ramce Wydajność klikamy na Ustawienia. Znów klikamy zakładkę Zaawansowane i ramce Pamięć Wirtualna klikamy Zmień. W nowym oknie odznaczamy opcję: Automatycznie zarządzaj rozmiarem i dla dysku SSD ustawiamy: Bez pliku Stronicowania. Kolejną partycję nie należącą już do dysku SSD przeznaczamy na plik stronicowania. Bardzo ważne jest aby plik stronicowania miał ustaloną wielkość, dzięki czemu nie będzie ulegał fragmentacji, a poza tym musi się znaleźć na pierwszej partycji dysku twardego. Pierwsza partycja posiada najlepsze czasy odczytu danych przez co najlepiej się nadaje do wykorzystania jako nasz SWAP. UWAGA: jeśli posiadamy więcej niż 3 gigabajty pamięci możemy wyłączyć całkowicie obsługę pliku wymiany. Dodatkową korzyścią z wyłączenia wirtualnej pamięci jest cichsza praca dysku twardego. Dokonane zmiany zatwierdzamy przyciskiem OK. i przechodzimy do kolejnego punktu.

optymalizacja pamięci wirtualnej - jak poprawić wydajność dysku SSD

przenoszenie pliku wymiany

  • Przeniesienie folderu TEMP i TMP na inny dysk.

W zakładce Zaawansowane ekranu System znajduje przycisk: Zmienne Środowiskowe, który klikamy. Zmienne edytujemy i ustawiamy tak, aby kierowały do folderu na innym dysku fizycznym.

przenoszenie folderów TEMP i TMP na inny dysk

przenoszenie folderów TEMP i TMP na inny dysk

  • Wyłączenie Indeksowania zawartości plików.

W dysku SSD nie ma sensu uruchamiania usługi, która na bieżąco monitoruje zasoby dysku w celu szybszego wyszukania potrzebnych informacji. W celu jej wyłączenia wejdźmy w Mój Komputer i wybierzmy z menu prawym klawiszem myszki: Właściwości. W zakładce Ogólne odznaczamy: Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików i klikamy OK. Wyłączenie tej usługi na innych dyskach przyspieszy działanie komputera kosztem dłuższego wyszukiwania plików.

wyłączenie indeksowania plików - przyspieszanie dysku SSD

wyłączenie indeksowania plików

  • Wyłączenie defragmentatora dysku.

We właściwościach dysku i zakładce narzędzia dysku wybieramy defragmentuj. Klikamy na literę dysku SSD i wybieramy Konfiguruj harmonogram, a następnie odznaczamy: Uruchom zgodnie z harmonogramem. Dyski SSD nie wymagają opieki nad plikami, ponieważ są odczytywane i zapisywane z taką samą prędkością na całej swojej przestrzeni.

defragmentator Windows, optymalizacja i przyspieszanie dysku SSS

defragmentacja Windows nie jest potrzebna przy dyskach SSD

  •  Wyłączenie zbędnych usług Windows.

Raportowanie błędów i wiele innych programów monitorujących działanie systemu może wykorzystywać dysk SSD do przechowywania danych. Poza tym wiele z usług włączonych w Windows w ogóle nie ma zastosowania w domowych komputerach. Po więcej odsyłam do tego artykułu: wyłączanie zbędnych usług w systemie Windows 7.

  • Przenoszenie folderów bibliotek.

Składowanie plików muzycznych, zdjęć i filmów na niezbyt pojemnych jak na dzisiejsze czasy dyskach SSD to niezbyt trafny pomysł, dlatego polecam przemieszczenie zawartości tych folderów na dysk mechaniczny. Wchodzimy do folderu o nazwie naszego konta umieszczonego na Pulpicie i klikamy prawym klawiszem myszki na: Dokumenty i z menu wybieramy: Właściwości. Dalej zakładkę Lokalizacja i tam klikamy Przenieś, wpisujemy ścieżkę do własnej, nowej lokalizacji i zatwierdzamy ją. Podobnie czynimy dla folderów: Moja Muzyka, Obrazy, Wideo, Zapisane Gry, Pobrane i np. Pulpit (jeśli często trafiają tam dokumenty tymczasowe).

przeniesienie folderu z obrazkami, optymalizacja Windows 7 z dyskiem SSD

przenoszenie folderów własnych (użytkownika) na inną partycję

  •  Przenoszenie plików tymczasowych dla przeglądarek Internetowych.

Dla Internet Explorer: wchodzimy w Ustawienia, następnie zakładkę: Ogólne i klikamy w ramce historii przeglądania zakładkę Ustawienia. W nowym oknie wybieramy Przenieś folder i np. wskazujemy na lokalizację plików TEMP systemu Windows.

Dla Mozilla Firefox: wpisujemy w pasku adresu: about:config i tam w dowolnym miejscu ekranu prawym klawiszem myszki wybieramy: Dodaj ustawienie typu -> łańcuch (String): browser.cache.disk.parent_directory, w którego wartość wpisujemy ścieżkę do folderu TEMP. To nie wszystko, Firefox przechowuje profile użytkownika na partycji systemu Windows, co za tym idzie każda kolejna przeglądana strona to operacja zapisu na SSD, dlatego można się pokusić o utworzenie nowego profilu z lokalizacją na twardym dysku. W tym celu klikamy Start -> Uruchom i wpisujemy: firefox -p (okno przeglądarki musi być wyłączone na ten czas!), wybieramy Nowy profil i ustaw ścieżkę lokalizacji. Po uruchomieniu tego profilu zostanie on automatycznie zapisany jako ostatnio używany i ponowne włączenie przeglądarki ze skrótu na pulpicie nie spowoduje wyświetlenie się kreatora profilów. A co zrobić jak chcemy przenieś nasz dotychczasowy profil na dysk HDD? Proponuję najprostsze rozwiązanie, w tym celu w oknie uruchom wpisz: %APPDATA%\Mozilla\Firefox\Profiles\

profile firefox jak przenieść, przyspieszenie dysku SSD w Windows

folder profili w Mozilla Firefox

a następnie kliknij wytnij i wklej zawartość folderu profilu do tego w nowej ścieżce lokalizacji (ustalonej przez kreator). Aby sprawdzić czy rzeczywiście dane zapisywane są na innej partycji uruchamiamy Firefoxa i w pasku adresów wpisujemy: about:cache i tam w polu disk cache size powinna widnieć ścieżka do nowej lokalizacji.

  • Sprawdzanie zapisu i odczytu dysku systemowego.

Wbudowany w Windows monitor zasobów jest wystarczającym narzędziem do podglądu co tak właściwie się dzieje z naszym dyskiem. Aby go uruchomić klikamy prawym klawiszem myszki na pasku zadań i wybieramy: Uruchom menedżer zadań. Teraz wybieramy zakładkę Wydajność i klikamy na Monitor zasobów. W zakładce dysk programu znajdziemy wszelkie informacje o aktualnie działających programach, które korzystają z naszego dysku, czyli wykonują operacje zapisu i odczytu. Nas będą interesowały tylko te programy co zapisują na dysku SSD swoje dane, aby sprawdzić czy możemy w ich ustawieniach zmienić np. lokalizację plików tymczasowych. Taki program do obróbki obrazu lub dźwięku, który nie korzysta z folderu TEMP tylko własnej lokalizacji plików tymczasowych może skutecznie skrócić życie naszego nośnika SSD, jeśli nie ustalimy innego folderu tymczasowego – oczywiście to ekstremalny przypadek. Teraz posortujemy procesy według ilości zapisanych danych i sprawdzamy, gdzie one się pojawiają. Na procesy systemowe typu wolumin NTFS nie mamy wpływu, bo są to kluczowe funkcje Windows.

Monitor zasobów, obserwacja pracy dysku, tipsy i tricki dyski SSD

Monitor zasobów w Windows 7

  • Wyłączenie ReadyBoost.

Usługa ma na celu przyspieszanie startu Windows co jest kompletnie niepotrzebne, gdy system działa na SSD. Wyłączenie tej usługi wcale nie jest takie proste, w tym celu kliknij prawym klawiszem myszki na Mój Komputer i z menu wybierz: Zarządzaj, a następnie: Narzędzia systemowe -> Wydajność -> System -> Sesje śledzenia uruchamiania i klikamy dwukrotnie na: ReadyBoost. Wybieramy zakładkę: Sesje śledzenia i odznaczamy opcje: Włączono.

ReadyBoost wyłączenia, jak można przyspieszyć pracę Windows 7 z dyskami SSD

wyłączenie funkcji ReadyBoost w Windows 7

Spis treści: Instalacja i optymalizacja Windows 7 na dysku SSD

Słowa kluczowe: optymalizacja ssd, przyspieszanie ssd, optymalizacja ssd windows 7, windows 7 ssd, instalowanie windows 7 na ssd, instalacja windows 7 na ssd, instalacja windows 7 z dysku ssd, windows 7 dysk ssd, windows 7 na ssd, konfiguracja ssd win7

Click to rate this post!
[Total: 28 Average: 3.2]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.