34
Opublikowano 10 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Przyspieszanie » Zwalnianie miejsca na dysku
 
 

Zwalnianie miejsca na dysku


Domyślnie Windows XP przechowuje niepotrzebne pliki w kilku miejscach co przy częstych aktualizacjach, instalacjach programów powoduje duże zużycie wolnej przestrzeni.

Pliki TEMP

Po pewnym czasie użytkowania komputera na dysku pojawia się wiele niepotrzebnych plików, które zajmują miejsce na dysku. Są to między innymi pliki tymczasowe używanych programów (najczęściej z rozszerzeniem .tmp bądź symbolem ~), rozpakowane archiwa, czy też kopie instalacyjne gier i programów. Takie ?śmieci? trafiają do specjalnie wyznaczonego folderu: Temp. Jego zawartość możesz śmiało usunąć.

C:\Windows\Temp
C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Ustawienia lokalne\Temp

Pliki Prefetch

Są to pliki z informacjami o najczęściej używanych aplikacjach i ładowanych przez nich bibliotekach. Choć Windows sobie z nimi dobrze radzi, warto od czasu do czasu pomóc mu w ich obsłudze. Wyczyszczenie folderu Prefetch poprawi nieco wydajność komputera i usunie nieaktywne już aplikacje, które Windows próbuje wstępnie załadować do pamięci, aby przyspieszyć ich uruchamianie. Usuń zawartość folderu:
C:\Windows\Prefetch (co najmniej raz w miesiącu, jeżeli używasz funkcji prefetching)

Pozostałości po uaktualnianiu systemu

Jeżeli instalujesz poprawki ze strony Windows Update, przed instalacją tworzą one kopie zapasowe istniejących plików w celu późniejszej możliwości ich odinstalowania. Jeżeli nie zamierzasz odinstalowywać poprawek możesz usunąć kopie plików. Znajdują się one w katalogu, w którym zainstalowałeś system Windows. Są to foldery ukryte o nazwach $Ntnazwa_poprawki$. Jeśli jesteś pewny co do działania poprawki możesz usunąć całe foldery.

Dodatkowo możesz uruchomić program Oczyszczanie dysku, (Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | Oczyszczanie dysku)który skompresuje stare pliki, usunie niepotrzebne punkty przywracania, wyczyści zawartość kosza, folderu TEMP, oraz ciche przeglądarki Internet Explorer.

Cache

System Windows dla bezpieczeństwa na stworzone kopię najważniejszych plików. Przydatne jest to wtedy, gdy Twój komputer zostanie zainfekowany wirusem, którym zastąpi jakiś plik systemu. Zazwyczaj wirusy postępujące w ten sposób i tak wyłączają możliwość przywrócenia plików z kopii. Folder z kopiami plików zajmuje dość dużo miejsca. Jeżeli więc często przeinstalowywujesz system możesz usunąć kopie plików. Znajdują się one w folderze C:\WINDOWS\system32\dllcache. Jest to folder ukryty, systemowy.

Pliki pomocy

System Windows ma wbudowaną Pomoc i obsługę techniczną. W razie problemów bez potrzeby podłączania się do Internetu możesz skorzystać z zamieszczonych tam instrukcji na temat danego problemu. Zaawansowanych użytkownikom pomoc ta może okazać się zbędna. Katalog z plikami pomocy zajmuje około 50 MB. Ścieżka do katalogu: C:\Windows\Help. Jeżeli zdecydujesz się na usunięcie tego katalogu wyłącz także usługę Pomoc i obsługa techniczna w programie Services.exe (Start->Uruchom->Services.exe, następnie kliknij dwukrotnie na usługę Pomoc i Obsługa techniczna i wybierz z menu Uruchomienie na: Ręczny).

Kosz

Miejsce zarezerwowane dla plików znajdujących się w koszu można uznać za stracone. Istnieje możliwość zmniejszenia lub całkowitego wyłączenia miejsca dla takich plików.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Kosz na pulpicie i z menu, które Ci się pokaże wybierz właściwości
 2. Otworzy Ci się nowe okno – Właściwości: Kosz w którym zaznacz Konfiguruj dyski niezależnie
 3. W zakładkach o nazwie twoich partycji ustaw odpowiedni procent rezerwowanego miejsca.

Podczas błędu krytycznego system Windows robi zrzut pamięci RAM do pliku na dysku twardym. Może to pomóc programistom w celu znalezienia usterek w systemie Windows. Jednak dla zwykłych użytkowników komputera tworzenie tego pliku jest zbędne. Aby wyłączyć tworzenie zrzutu pamięci wykonaj poniższą wskazówkę.

 1. Kliknij na Start | Uruchom
 2. W pole otwórz wpisz drwtsn32
 3. W nowym oknie, które Ci się pokaże odznacz wszystkie opcje i kliknij na przycisk OK

Śmieci w komputerze

Programy często zachowują informacje w plikach tymczasowych. Często zdarza się jednak, że potem taki plik nie jest usuwany.

 1. Uruchom narzędzie to wyszukiwania plików
 2. Zmień jego ustawienia tak, aby wyszukiwane były pliki ukryte.
 3. Jako nazwę pliku wpisz: *.GID;*.TMP;*.OLD;*.BAK

  Zobaczysz listę niepotrzebnych plików, które znajdują się na Twoim dysku twardym. Możesz je bez wahania usunąć.

Ukryte składniki Windows

Składniki systemu Windows kopiują się na Twój dysk zwykle podczas instalacji systemu Windows. Do takich składników należy na przykład MSN Explorer. Usunięcie niektórych z nich możesz zlecić poprzez Kreator składników systemu Windows, znajdziesz go po kliknięciu na ikonę Dodaj lub usuń programy w Panelu sterowania. Istnieją jednak ukryte składniki, które domyślnie nie są wyświetlanie na liście zainstalowanych. Modyfikując jeden plik będziesz mógł usunąć niepotrzebne Ci składniki, a tym samym zwolnić trochę miejsca na dysku.

Plik, który należy zmodyfikować znajduje się w ukrytym katalogu C:\Windows\inf. Należy przyjąć, że C:\Windows to ścieżka, w której zainstalowałeś system Windows. Przed dokonaniem zmian zrób kopię pliku sysoc.inf, który będziesz edytował. Teraz usuń z pliku sysoc.inf z każdej linijki tekst „hide,” – przykład:

Przed edycją:
WBEM=ocgen.dll,OcEntry,wbemoc.inf,hide,7

Po edycji:
WBEM=ocgen.dll,OcEntry,wbemoc.inf,7

Spis treści: Zwalnianie miejsca na dysku

Słowa kluczowe: jak zwolnić miejsce na dysku c, czyszczenie dysku c

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 3.9]

Domyślny dla witryny