3
Opublikowano 10 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Porady » Wyłączanie funkcji prefetch (prefetching)
 
 

Wyłączanie funkcji prefetch (prefetching)


Prefetching to funkcja, której zadaniem jest wstępne załadowanie bibliotek wymaganych przez konkretną aplikację do pracy, dzięki czemu uruchomienie jej przez użytkownika trwa znacznie krócej. Funkcja umieszcza pliki w pamięci RAM, przez co na komputerach z małą ilością pamięci (mniej niż 256MB) korzystne może być jej wyłączenie. Aby wyłączyć funkcję Prefetch:

  1. Uruchom Edytor rejestru.
  2. Teraz otwórz klucz [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters].
  3. Znajdź tam wartość „EnablePrefetcher”.
  4. Kliknij ją dwukrotnie i w pole dane wartości wpisz 0.

Bez prefetchingu, Enable Prefetcher

Dla osób posiadających większą ilość szybkiej pamięci RAM polecamy pozostawienie domyślnych ustawień funkcji. Co pewien czas (np. raz w miesiącu) warto dokonać czyszczenia zawartości folderu: %WINDIR%/Prefetch. To w tym właśnie folderze znajdują się informacje o składnikach, które mają być wstępnie ładowane do pamięci. Czasem można znaleźć tam też niepotrzebne, nieaktualne wpisy, których warto się pozbyć. Przy aktywnej funkcji Prefetching, wszystkie pliki będą na nowo tworzone w folderze Prefetch przy uruchamianiu aplikacji.

Spis treści: Wyłączanie funkcji prefetch (prefetching)

Słowa kluczowe: prefetching, prefetch windows 7

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 3.3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.