8
Opublikowano 10 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Przyspieszanie » Wyłączenie pliku wymiany (SWAP)
 
 

Wyłączenie pliku wymiany (SWAP)


Jeżeli posiadasz szybką pamięć RAM co najmniej 2048 MB lub więcej możesz wyłączyć pamięć wirtualną – plik pagefile.sys. Przy takiej ilości pamięci możesz pokusić się o wyłączenie dodatkowej pamięci znajdującej się na dysku, ponieważ odczytywanie danych z dysku twardego trwa dużo wolniej niż z pamięci RAM. Poza tym plik pagefile.sys zajmuje przynajmniej tyle miejsca na dysku ile mamy pamięci RAM. Wyłączając plik wymiany wszystkie dane będą przechowywane w pamięci co w niektórych zastosowaniach znacznie przyspieszy komputer.

  1. Uruchom Edytor rejestru.
  2. Przejdź do klucza
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management].
  3. Kliknij dwukrotnie na „DisablePagingExecutive” i wpisz 1.
  4. Teraz wartość „LargeSystemCache” którą także ustaw na 1.
  5. Uruchom ponownie komputer.

wyłącz cachowanie 
plików , Wyłączenie pliku wymiany SWAP,DisablePagingExecutive
Uwagi:
Doświadczenia wykazały, że system Windows w pamięci SWAP lokuje najczęściej modyfikowane pliki, z których korzysta praktycznie w każdym momencie. Wyłączając obsługę pamięci wirtualnej, pliki te lokowane są w pamięci RAM. Częste odwołania do zawartości RAM i plików o szczególnej wartości dla systemu może skutecznie opóźnić nam odczyt innych danych. Jest to szczególnie uciążliwe w grach, gdzie często odwołujemy się do pamięci RAM, a tym czasem w kolejce czekają procesy systemowe. Jeżeli zauważyłeś odwrotny skutek od zamierzonego, przywróć domyślne ustawienia, kasując powyższe klucze, lub nadając im wartość: 0. Warto też wspomnieć o szczególnym wypadku, gdy naszej pamięci RAM może być nie wystarczająco do obsługi systemu i aplikacji uruchomionych w systemie. W tym wypadku pojawi się komunikat o zbliżającym się wyczerpaniu dostępnego miejsca w pamięci. Jeżeli go zignorujemy narazimy się na krach systemu!

Spis treści: Wyłączenie pliku wymiany (SWAP)

Słowa kluczowe: jak wyłaczyc swap

Click to rate this post!
[Total: 17 Average: 2.3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.