38
Opublikowano 18 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows Vista » Przyspieszanie » Optymalizacja Windows Vista pod gry
 
 

Optymalizacja Windows Vista pod gry


Optymalizujemy Windows Vista pod kątem wydajności oraz elastyczności pracy. Do pełnego efektu będzie nam potrzebny program Sunrise Vista Konfigurator (kliknij aby pobrać).  Naszym zadaniem będzie zoptymalizowanie systemu Windows Vista tak, aby nie odbiegał znacząco osiągami od Windows XP. Każdy użytkownik który zainstalował nowy system od Microsoft na pewno zorientował się w jego dosyć sporych wymaganiach. Spowodowane one są głównie przez praktycznie nie używane (lecz uruchomione) usługi oraz aplikacje które w większości przypadków zamiast pomagać i uprzyjemniać Nam pracę z komputerem to wręcz ją utrudniają.

Wyłączanie niepotrzebnych usług Windows

Na początek wyłączamy poszczególne usługi:

 • Logowanie pomocnicze
 • Pliki tryby Offline
 • ReadyBoost (jeżeli nie mamy PenDrive’a i nie używamy go jako dodatkowej pamięci „niby” ram)
 • Stacja Robocza
 • Czas Systemu Windows
 • Wprowadzania na komputerze typu Tablet
 • Indeksowanie Plików (Opcja wyszukiwania będzie dalej działała)
 • Windows Defender (Program przydatny lecz nie jest niezbędny jeżeli używamy własnych aplikacji Antywirusowych/Antyspamowych)
 • Bufor Wydruku (jeżeli nie posiadamy drukarki inaczej zostawiamy)

Ustawienie pliku wymiany

Ustawiamy stały plik wymiany aby system podczas grania/pracy z dużymi aplikacjami nie musiał go samoczynnie powiększać przez co system znacząco zwalnia. Przyjmuje się zwykle, że nadaje się plik wymiany trzy razy większy od posiadanej ilości RAM jednak jeżeli posiadamy 2GB RAMu i więcej to śmiało można wyłączyć całkowicie plik wymiany, wtedy to system nie będzie zapisywał danych na dysk a do RAMu. Natomiast przy ilościach mniejszych zalecamy jednak pozostawienie odpowiedniej ilości pamięci wirtualnej. Dla przykładu: 3x 512 mb ram to plik strony dajemy w rozmiarze 1536 MB. Może to i spory kawałek naszego dysku ale czego nie robi się dla wydajności :). Jeżeli szkoda nam miejsca na dysku to możemy wyłączyć hibernację w celu uzyskania dodatkowej wolnej przestrzeni dyskowej ( po wyłączeniu system zwolni tyle miejsca ile wynosi nasza ilość pamięci ram)

Wyłączenie kontroli rodzicielskiej

Kolejną rzeczą którą weźmiemy w nasze ręce będzie kontrola UAC (Kontrola rodzicielska systemu Windows). Co prawda pomaga ona nam zwiększyć bezpieczeństwo systemu lecz jest bardzo uciążliwa oraz znacząco zmniejsza wydajność systemu. Do jej skonfigurowania posłużymy się programem Sunrise Vista Konfigurator w celu szybkiej oraz łatwej konfiguracji. Uruchamiamy program, następnie wchodzimy w zakładkę Kontrola UAC i zaznaczamy opcję:

Pole „Ustaw tryb UAC dla kont administratora”

 •   Administrator nie będzie musiał potwierdzać uruchamiania żadnych programów

Jeżeli chcemy tak samo uczynić dla kont zwykłych użytkowników to w polu „Ustaw tryb UAC dla kont użytkownika” wybieramy pole:

 • Użytkownik nie będzie musiał potwierdzać uruchamiania żadnych programów

W zakładce „Ustaw po instalacji” zaznaczamy pole:  Wyłącz potwierdzanie uruchamiania programów dla kont z uprawnieniami administratora.

Powyższe operacje z kroku 3 spowodują, że podczas instalowania/uruchamiania naszych programów nie będziemy notorycznie pytani o zgodę.

Dla osób którym nie przeszkadza zwykły wygląd systemu Windows proponuje też wyłączyć styl „Aero” oraz pasek „Sidebar”.

Spis treści: Optymalizacja Windows Vista pod gry

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.