1
Opublikowano 28 września 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Programy narzędziowe » Najlepsze programy do defragmentacji dysku
 
 

Najlepsze programy do defragmentacji dysku


Defragmentacja dysku to bez wątpienia bardzo ważna operacja, która powinna być przeprowadzana co jakiś czas na każdym komputerze posiadającym standardowy dysk twardy (HDD). Zwiększa wydajność całego systemu, gier, aplikacji poprzez przyspieszenie odczytu plików. Polega na tym, że dane które są rozsiane po całym dysku, układane są w miarę możliwości obok siebie i co częściej używane pliki trafiają na początek dysku (tam gdzie odczyt bez przenoszenia głowicy traw najdłużej). W związku z tym postanowiłem przedstawić kilka programów do defragmentacji dla systemów Windows 7, Vista i XP.

wykorzystanie dysku

Dysk podzielony jest na sektory, w których przechowywana jest określona liczba kilobajtów. Duże pliki wymagają wielu sektorów i tu pojawia się problem fragmentacji, bo nie zawsze Windows zna rozmiar plików i lokuje je tam, gdzie w danej chwili jest wolne miejsce!

Jak zawsze, wybieram darmowe oprogramowanie, które będzie działać pod systemami Windows w wersjach 32 i 64-bitowych.

Defraggler 2.10.424

Prosta i szybka aplikacja, która wykona pełną defragmentację naszego dysku twardego. Posiada opcję Quick Defrag, która jest pomocna przy zawsze obciążonym komputerze różnymi zadaniami. Program jest darmowy. Jedyną wadą zauważoną, to brak możliwości optymalizacji rozmieszczenia plików na dysku przez co program nie daje takich efektów jak podane niżej aplikacje.

defraggler

Pobierz Defraggler

Smart Defrag 2.5.0.1160

Wydawać by się niektórym mogło, że to prosta aplikacja, która niczym nie wyróżnia się od reszty. Nic bardziej mylnego! Firma IObit w swoim produkcie połączyła co najmniej 3 aplikacje: defragmentator dysku, optymalizator programów uruchomionych w trakcie działania systemu i samego startu Windows. Posiada przyjemny interfejs i trzy opcje działania: tylko scalanie, szybką oraz głęboką optymalizację. Możemy ponadto zaplanować własny harmonogram i ustawić defragmentację wraz ze startem Windows. Program potrafi sobie radzić nawet z dyskami SSD, co jest rzadko spotykane w darmowych aplikacjach do defragmentacji! Jest natomiast pełne wsparcie dla wszystkich wersji systemów Windows.

Pobierz: Smart Defrag

Auslogics Disk Defrag 3.5.0.10

Program firmy Auslogics, znanej z wydajnego oprogramowania do obsługi dysków twardych (odzyskiwanie danych i optymalizacja).  Posiada więcej funkcji od poprzedniego programu. Możemy skorzystać z harmonogramu, przenieść pliki systemu na początek dysku, pomijać fragmenty i dodawać wykluczenia defragmentacji. Podczas działania wykorzystuje bardzo dużo zasobów komputera, ale proces defragmentacji trwa nadzwyczaj szybko. Aplikacja w polskiej wersji i dla systemów 32 i 64-bitowych.

Pobierz: Auslogics Disk Defrag

UltimateDefrag 4

Wciąż popularne i rekomendowane narzędzie do defragmentacji dysku. Program od innych odróżnia się interfejsem, który jest bardzo prosty oraz ma wbudowaną mapę dysku i klastrów odświeżaną w czasie rzeczywistym. Skanowanie przebiega bez większych problemów i w miarę szybko, jednak to wszystko zależy od stopnia fragmentacji dysku. UltimateDefrag oficjalnie nie wspiera systemów 64-bitowych, jednak na Windows 7 x64 działa bezproblemowo.

UltimateDefrag

Pobierz: UltimateDefrag (trial), wersja starsza za darmo! Trial działa przez 30 dni, więc powinien nam starczyć na 2 defragmentacje w miesiącu (więcej razy nie polecam).

Spis treści: Najlepsze programy do defragmentacji dysku

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3.3]

Webstero