7
Opublikowano 29 września 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Internet » Jak zmniejszyć zużycie transferu (internet mobilny)
 
 

Jak zmniejszyć zużycie transferu (internet mobilny)


Coraz więcej osób korzysta z internetu mobilnego, który staje się szybszy i bardziej ogólnodostępny. Niestety ze wzrostem prędkości nie rosną limity transferu i często jest tak, że bardzo łatwo je przekraczamy i albo płacimy więcej za Internet, albo musimy się zadowolić ograniczonym transferem nałożonym w ramach „kary” na konto. Jednak bardzo łatwo można zaoszczędzić na transferze tak, aby jego limit starczył na cały miesiąc, a pomoże nam w tym kilka wtyczek dostępnych na praktycznie każdą przeglądarkę internetową.

Zacznijmy od ogólnego korzystania. Nie zalecam długiego przeglądania serwisów typu YouTube, Wrzuta oraz innych. Jedna minuta filmiku to około jeden megabajt. Należy unikać również witryn z grami flash oraz reklam, które zużywają ogromną ilość transferu danych.  Najlepiej wybrać pocztę, na której nie znajduje się codziennie multum niepotrzebnych wiadomości oraz te, które przepełniają reklamy. Najskuteczniejszym wyjściem jest Gmail, gdzie jest opcja filtrowania wiadomości. Przejdźmy do komunikatorów, nie oszukujmy się, ale większość z nas korzysta z Gadu-Gadu, gdzie najnowsza wersja jest wypełniona zbędnymi dodatkami, zdjęciami, więc lepiej korzystać ze starszej wersji lub innych komunikatorów. Innym sposobem jest również odchudzenie interfejsu Gadu-Gadu odpowiednimi małymi programami np. Banner Killerem.

Konfiguracja przeglądarki internetowej

Wyłączenie automatycznych aktualizacji: Aktualizacje naszego systemu również zużywają dużą ilość transferu, więc najlepiej je wyłączyć wchodząc w Panel Sterowania, następnie Aktualizacje Automatyczne, gdzie to wyłączamy. Zawsze można zaktualizować przeglądarkę jak już będziemy korzystać z innego łącza np. WiFi.

Wtyczki do Firefoxa/Chrome, które zmniejszą transfer danych:

  • AdBlock Plus – bardzo przydatna wtyczka, która blokuje reklamy na stronach internetowych, dzięki czemu strony nie tylko szybciej się wczytują, ale też lepiej wyglądają i nie obciążają tak procesor komórki czy tabletu.
  • FlashBlock – blokuje wszystkie aplety flash. Użytkownicy z Androidem nie mają tego problemu, ponieważ Android domyślnie nie wspiera Macromedia Flash.
  • No Scripts – blokuje skrypty JavaScript, co wpływa na transfer, a także pomaga w byciu bezpiecznym w sieci.

 Ekstremalnie:

Wyłączenie wyświetlania obrazków w przeglądarce: Jest to sposób sprawdzony, lecz może niewygodny dla użytkowników.

  • Jeśli chcemy wyłączyć wyświetlanie obrazków w Mozilli Firefox, wchodzimy w menu Narzędzia, następnie w Opcje, zakładkę treść i tam mamy możliwość odznaczenia funkcji “Pobieraj obrazki automatycznie”. Dla osób, które są zmuszone odwiedzać konkretne strony, gdzie znajduje się dużo obrazków mogą korzystać z funkcji Wyjątki.
  • W Google Chrome wchodzimy do menu Ustawienia i wybieramy Opcje. W zakładce Dla Zaawansowanych klikamy na przycisk “Ustawienia treści…” i przechodzimy do menu Grafika. Zaznaczamy, aby grafika nie była wyświetlana i zamykamy.

Monitorowanie transferu

NetLimiter 2 Monitor – program, który ułatwi Ci monitorowanie na bieżąco ile informacji wysyłanych jest do sieci przez jaki program oraz możliwość ich ograniczenia.

netlimiter

A jakie są wasze sposoby na poprawę/kontrolę transferu danych?

Bardzo przydatna wtyczka. Blokuje on reklamy na stronach internetowych, dzięki którym nie będziemy narażeni na tak ogromne wzrastanie transferu, a także poprawi wygląd.

Spis treści: Jak zmniejszyć zużycie transferu (internet mobilny)

Słowa kluczowe: jak zmniejszyć zużycie transferu danych w laptopie, co zrobic jak pakiet internetowy zostal wykorzystany

Click to rate this post!
[Total: 79 Average: 3.2]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.