8
Opublikowano 17 marca 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Programy narzędziowe » Nagrywanie obrazu płyty programem Alcohol
 
 

Nagrywanie obrazu płyty programem Alcohol


W tym artykule chciałbym przedstawić wam program Alcohol, a dokładnie opis – jakie opcje oferuje ta aplikacja jeśli chodzi o nagrywanie.Dzięki niemu możemy stworzyć obraz płyty, zapisać obraz na płytę, skopiować a także skasować dane na płycie wielokrotnego zapisu. Program jest bardzo łatwy oraz wygodny w obsłudze, a więc myśle że nie będzie większych problemów z nagrywaniem. Download Alcohol 120%.

 Zapoznanie się z programem Alcohol

Jeżeli ściągnęliście Alcohol’a z internetu, zainstalujcie go i otwórzcie. Oto główne okno:

nagrywanie płyt, alcohol

Alcohol - interfejs programu

Po lewej stronie jest umieszczone menu. Nas będzie interesowało to pierwsze okienko.

Tworzenie obrazu płyty, zapis na dysku.

Dzięki temu programowi, możemy stworzyć i zapisać na dysku obraz płyty, np. gry. Jeżeli chcemy to zrobić włóżmy nośnik do wypalarki, a następnie z głównego okna wybierzmy pierwszą opcje: Kreator odczytu.

nagrywanie płyt, Alcohol, nagrywanie obrazu, obraz ISO

Alcohol - kreator odczytu

Na górze mamy zaznaczoną nagrywarkę, bądź cd-rom w której jest nośnik, później ustawiamy prędkość odczytu obrazu. W okienku na dole są jakieś dane na temat naszej płyty. Przejdźmy dalej.

Po prawej stronie wybieramy położenie obrazu, następnie jego nazwę. Po lewej stronie wykres – ilość miejsca na dysku, następnie możemy sobie wybrać w jakim formacje będzie zapisany nasz obraz, czy to będzie mdf i mds, czy np. bin i cue. Dajmy start:

nagrywanie płyt, alcohol

Alcohol - kreator odczytu

nagrywanie płyt, alcohol, wypalanie ISO

wypalanie płyty ISO

Na górze mamy zaznaczony postęp, jak dojdzie do końca (100%) program utworzy nam plik który będzie obrazem płyty w miejscu gdzie wcześniej zaznaczyliśmy. Nagrywanie obrazów płyty na płytę.

Jeśli posiadamy na dysku jakieś pliki zapisane jako obraz płyty czyli np. bin i cue, mdf i mds, lub inne, możemy zgrać to na nośnik. Otwórzmy kreator nagrywania:
nagrywanie płyt, alcohol

Wybieramy plik z obrazem który ma zostać nagrany, na dole ukazują się informacje o nim. Możemy jeszcze zaznaczyć opcje która umożliwia skasowanie pliku po nagraniu. Naciśnijmy dalej
nagrywanie płyt, alcohol

Najpierw wybieramy nagrywarkę której używamy. Jeżeli mamy tylko jedną, program automatycznie ją wybiera. Następnie szybkość z jaką będziemy nagrywać. Myślę że pozostałe opcje są jasne, a więc potwierdzamy „start”.
nagrywanie płyt, alcohol Kopiowanie
Przebieg operacji będzie wyglądał następująco: 1. Zapis pliku który chcemy skopiować, na dysku (czyli. utworzenie obrazu płyty). 2. Nagranie go na pusty nośnik (czyli nagranie obrazu na czystą płytę już jako „zwykłe” pliki). Jeżeli wiemy już, na jakiej zasadzie odbywa się kopiowanie, przejdźmy dalej i zacznijmy przegrywanie. 1. Włóżmy do którejkolwiek stacji (cd-rom’u, dvd-rom’u lub nagrywarki) płytę którą chcemy skopiować i nagrać następnie na czyste cd. Aby nie było wątpliwości jest to w tym momencie płyta z grą, filmem, programem tudzież innymi aplikacjami. 2. Uruchommy kreator kopiowania z menu.
nagrywanie płyt, alcohol

a) Na wstępie wybieramy cd-rom lub nagrywarkę, w której znajduje się płyta z naszą grą, filmem , bądź programem… b) Później ustawiamy prędkość zapisu owego pliku (gry, filmu, programu) jako obraz, na dysku. c) pozostałe opcje zostawmy w spokoju, do szczęścia nie są nam potrzebne, możemy tylko zaznaczyć lub odznaczyć opcje którą widać na zdjęciu, która ignoruje błędy, które mogłyby wystąpić w przypadku odczytu. d) przejdźmy dalej.

Zapis pliku

nagrywanie płyt, alcohol

a) W okienku po lewej stronie zaznaczamy folder do którego program zapisze obraz naszego pliku. b) Następnie w lewym rogu wpisujemy nazwę pliku (obrazu). Podana jest również pełna ścieżka do owego folderu. c) Po prawej stronie, znajduje się wykres, z którego możemy odczytać ile obecnie mamy miejsca na którejś z partycji. d) W prawym rogu ustawiamy w jakim rozszerzeniu program ma zapisać obraz pliku na dysku, ale zostawiamy tak jak jest. e) przechodzimy dalej.

 

Opcje zapisu

nagrywanie płyt, alcohol

a)Na samym początku wybieramy nagrywarkę oraz prędkość zapisu b) W opcjach możemy ustawić większą ilość kopii, oraz włączyć ochronę zapisu… c) zaznaczamy jeszcze czy program po zapisie ma skasować plik z obrazem z dysku twardego (opcja na samym dole). d) przejdźmy dalej.

 

Tworzenie pliku z obrazem

nagrywanie płyt, alcohol

Widzimy postęp tworzenia pliku z obrazem naszej gry, filmu, czy programu. W pierwszej ramce są wypisane wszystkie wykonywane operacje. UWAGA: Jeżeli podczas zapisu pliku na dysk wystąpią błędy typu „błąd sektora”, najprawdopodobniej płyta jest uszkodzona, lub coś z nią nie tak. Po utworzeniu obrazu, aplikacja automatycznie przejdzie do zapisywania go na czystej płycie.

Oczekiwanie na płytę
Jeżeli do nagrywarki nie wlożyliśmy czystego nośnika, program poinformuje nas takim komunikatem:
nagrywanie płyt, alcohol

Zapis obrazu na pusty nośnik

nagrywanie płyt, alcohol

Trwa zapisywanie naszego mdf’a na cd. Na obrazku, w pierwszej ramce widać napis: Nieprawidłowa prędkość x dla tego nośnika, ustawiona prędkość to x: Program utworzył taki log, wszkaże w opcjach zapisu ustawiłem prędkość na 40X dla czystego nośnika lecz nagrywałem to na cd-rw (wielokrotnego zapisu) i maksymalna prędkość zapisu była 12X. Aplikacja automatycznie ustawiła prędkość. To wszystko jeżeli chodzi o kopiowanie. Plik z obrazem jest już na waszej płycie w „normalnej” postaci.

Kasowanie płyt wielokrotnego zapisu
Otwórzmy kreator kasowania:
nagrywanie płyt, alcohol

 

Kasowanie płyt wielokrotnego zapisu jest bardzo łatwe. Na początku w opcjach wyieramy nagrywarkę, gdzie znajduje się płyta rw. Następnie ustawiamy prędkość kasowania. Poniżej znajduje się ramka „tryb kasowania”. Mamy do wyboru dwie możliwości:
nagrywanie płyt, alcohol
a)Tryb szybkiego kasowania (tylko TOC) – nie kasuje w pełni zawartości naszej płyty, usówa tylko spis treści jej zawartości: informacje o liczbie ścieżek, miejscach ich początku, długości całego nagrania. oraz b)Tryb pełnego kasowania. – Kasuje zupełnie wszystko co znajduje się na krążku. Jeżeli wiemy już wszystko, wybierzmy opcje która nam odpowiada i zacznijmy nagrywanie:
nagrywanie płyt, alcohol

Na samej górze mamy podane: jaki tryb wybraliśmy, poniżej widzimy postęp kasowania oraz przewidywany czas trwania tej operacji. Na dole możemy zaznaczyć opcje która zamknie nam okno po wykonaniu kasowania. Pozostałe opcje programu
Jeżeli chodzi o same nagrywanie opisałem dostępne sposoby. Aplikacja posiada także jeszcze inne funkcje które mogą nam niekiedy pomóc: a) Szukanie obrazów: Szuka na dysku pliki obrazów ( w zależności jakie zaznaczymy ) i kopjuje nam je do głównego okna programu:
nagrywanie płyt, alcohol

b) Menadżer cd/dvd – tam znajdują się informacje o stacjach cd, bądź dvd ( w tym również o dyskach wirtualnych ), a także informacje o nośnikach, które aktualnie w nich się znajdują.

nagrywanie płyt, alcohol

Wybór nośnika Alcohol

Spis treści: Nagrywanie obrazu płyty programem Alcohol

Słowa kluczowe: jak nagra windowsa na plyte

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 2.6]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.