22
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Inne » Webmastering » Jak sprzedawać na Allegro?
 
 

Jak sprzedawać na Allegro?


Złote zasady wirtualnych transakcji.

PAMIĘTAJ TRANSAKCJE NA ALLEGRO TO ZAKUPY POD WPŁYWEM IMPULSU!! Wykorzystaj to! Na Allegro SPRZEDASZ WSZYSTKO nie ma głupich pomysłów!!!

KODEKS ALLEGROWICZA:

$ Moja identyfikacja z Allegro

Nie bądź anonimowy – pokaż, że traktujesz Allegrowczów poważnie i jesteś godny zaufania!

Napisz coś o sobie w „Informacjach o mnie”

Każdy kto kliknie, z samej ciekawości żeby zobaczyć co kryje się pod informacjami o użytkowniku Allegro zobaczy kompletne info o najważniejszych elementach transakcji, zobaczy też inne aukcje sprzedającego – i to wszystko za jednym kliknięciem myszką!

Koniecznie podaj niezbędne informacje potrzebne do zakończenia transakcji. Podaj swój adres emailowy .. w miarę możliwości podaj też swój numer telefonu, godziny w których można dzwonić. Nie zapomnij o numerze konta i imieniu i nazwiska (bez tego przelewu nie wykonamy). Podaj w jakim banku posiadasz konto – jeśli bank obsługuje darmowe przelewy na konto prywatne wykonane w jednostce banku to koniecznie napisz to!

Napisz regulamin swoich aukcji. Jest to szczególnie ważne, gdy nie sprzedajesz jako firma. Obowiązuje Cię rękojmia, o tym napisze w następnym artykule.
Opisz co robisz, czym się zajmujesz.. te kilka słów które moga zdecydować o tym, że jesteś poważnym kontrahentem, z którym można robić interesy.

$ Wygląd i treść aukcji.

Wygląd aukcji:

Nasza aukcja jest ponura, bez wyrazu, literki się zlewają, nadmiar tekstu przytłacza.. masz ochotę kliknąć na krzyżyk w prawym górnym rogu. CZAS TO ZMIENIĆ!! Jest dużo darmowych generatorów aukcji! – one rzeczywiście pomagają. Sprawdź je koniecznie.

Chcesz poprawić tekst napisany w generatorze? To nie jest trudne – otwórz jakikolwiek program typu Word i opisz produkt. Stosuj różne rozmiary czcionki i kolory, centruj tekst, czasami wyśrodkuj. Niech tekst nabierze przejrzystości. NAJWAŻNIEJSZE informacje wyśrodkuj – niech będą na pierwszym planie! Allegrowicze nim zaczną czytać całą zawartość strony, skierują swoją uwagę na te kilka słów, które zadecydują czy czytać dalej. Staraj się nie robić błędów ortograficznych (nie wiesz jak napisać dane słowo – wrzuć je do Googli i zobacz czy nasze guru nie sugeruje nam zmiany pisowni). Opisz dokładnie koszty transportu! – czy polecony, a może paczka.. czy będzie możliwość wysyłki priorytetem( w końcu Allegrowicz może się nieźle wkurzyć jak będzie chciał przesyłkę w 24h a otrzyma po kilku dniach). Podaj swoje dane kontaktowe, e-mail i telefon.

Nie zapomnij o zdjęciach. Im więcej i lepszej jakości, tym lepiej!

Staraj się, żeby nie miały zbyt dużej objętości (np. BMP) – są proste programy, którymi możemy łatwo podrasować nasze fotki np. polski Irfan View. Do każdego zdjęcia dodawaj tekst ze swoim logo – niech każdy wie, że Ty jesteś autorem zdjęcia.

Opisz przedmiot!

Tak: mam do sprzedania komplet ołówków. No wszystkie są takiego samego koloru zapakowane fabrycznie itp. – zachęcony?
A teraz: Szałowe ołówki, które nie brudzą nam rąk!! Rewelacja, mam do sprzedania komplet firmowych ołówków, którymi możesz uszczęśliwić całą rodzinkę. Wszystkie są nowe i fabrycznie zapakowane!
Trzeba opisać przedmiot z wyobraźnią! Niech ten ołówek na chwilę przestanie być tylko ołówkiem, a stanie sie narzędziem pracy każdego biznesmena/architekta.
Staraj się korzystać z najprostszych, ale jakże nośnych zwrotów:

  •   super ołówek! Kupisz go TYLKO na allegro i tylko u mnie : – )
  •   kliknij “Kup Teraz” zanim zrobi to twój sąsiad
  •   sprawdź koniecznie moje ołówki! Zobacz jak doskonale się spisują!

Sprzedajesz towar bez ceny minimalnej?
Napisz to wielkimi literami – dla wielu allegrowiczów taka aukcja to frajda  .Sprzedajesz coś za 1 000 zł, a zaczynasz od złotówki.

$ Treść merytoryczna aukcji:

O czym pamiętać w opisie aukcji

Zaznacz duuuużą czcionką atuty towarku np. sprzedajesz zapalniczkę, która gra, i piszesz: “zapalniczka po uruchomieniu wydaje dźwięki” – brzmi zachęcająco: nie! A teraz: Co najmniej dwufunkcyjna zapalniczka ,która rozbudzi każdego  No i dawaj: Zobacz jaki ma kolor żar! Ba.. oprócz tego ona ŚPIEWAAAAA!!!! To trzeba usłyszeć  im bardziej ciekawa będzie twoja aukcja, tym bardziej przykuje uwagę!

$ Jestem Sprzedającym

No tak, mam 3 pozytywy i sprzedaję komputer za 2000zł : – ) hmm.. myślisz sobie niemożliwe.. a jednak!!! Jesteś w stanie sprzedać coś dobrze nawet jeśli jesteś raczkującym Allegrowiczem! Koniecznie czytaj dalej..

Wystawianie aukcji

Najważniejszy opis

Uruchom wyobraźnię, niech to nie będzie tylko opis, a coś co naprawdę skusi do kliknięcia. Trudno jednoznacznie znaleźć receptę na taki doskonały opis, ale weźmy prosty przykład:

  • Reklama zwykłego ołówka: Ołówki=Komplet_Sztuk=Nowe
  • Nasza Reklama: Ostre i wystrzałowe ołówki dla całej rodziny!

Lub mniej odważna reklama : ) : Rewelka! Komplet ołówków Teraz Tylko za..
Masz coś bez ceny minimalnej – dopisz: BCM!

Cena

Wystawiaj sprzęt od 1 zł. Przynosi to szereg korzyści. Po pierwsze zwiększa oglądalność aukcji, po drugie ludzie czekają na takie aukcje i dodają nas do obserwowanych aukcji, po trzecie oprócz tego klikają na „informacje o mnie” sprawdzając czy nie masz czegoś jeszcze za złotówkę! Nie martw sie, że cena tak szybko nie rośnie, gdy zostanie 12h do końca aukcji zobaczysz z pewnością wzmożony ruch i podskakującą lawinowo cenę towaru.
Możesz się zabezpieczyć ceną minimalną, ja czasami tego nie robię :-] daje to dodatkową frajdę dla kupujących! Np. „ Za ile wylicytujesz za tyle kupisz!!!”

Kategoria, w której wystawiasz sprzęt

Podam prosty przykład z życia, znajomy miał na sprzedaż maszynę do pisania – w dziale „Maszyny do pisania” roiło się od takich maszyn i jeśli ktokolwiek kliknął to za symboliczną 1 zł. Kategoria praktycznie martwa, po kilka osób odwiedzających ją dziennie. Co ja zrobiłem? Zaproponowałem wystawienie w aukcji w dziale Odjechane aukcje – jaki efekt? Sześciu zainteresowanych, cena kilkadziesiąt wyższa niż ta jaką byśmy otrzymali wystawiając w kategorii „najbardziej odpowiadającej”. Ostrzegam przed zbytnią ignorancją działów – róbmy to ostrożnie i na wyczucie, bo możemy zostać usunięci z takiego działu ,a w najgorszym wypadku całą aukcje może administracja usunąć.

Dodatkowe atrybuty aukcji

No może dajmy pogrubienie i będzie nasza aukcja widoczna.. a tu okazuje się, że wszystkie aukcje w dziale, w którym chcemy wystawić aukcję są pogrubione… efekt mizerny . Tak więc nim cokolwiek zmienimy sprawdźmy jak wyglądają aukcje w danej kategorii.
Za 12zł nasza aukcja trafia na czołówkę kategorii! To bardzo duży plus. Odwiedza nas tysiące osób, klikają na odnośniki – po prostu genereują ruch w naszych aukcjach. Wystawiając kilka rzeczy zadbaj by chociaż jedna trafiła na czołówki kategorii.

Zdjęcia i miniaturki

Są konieczne – nikt nie kupuje na Allegro kota w worku. Sprzedajesz drogi telefon ,a umieszczasz jakieś zdjęcie z serwisu? – tracisz na wiarygodności, bo nie każdy nam uwierzy, że rzeczywiście sprzedajemy telefon, a nie np .cegłę. Tak, więc umieszczaj własne zdjęcia na serwisie – kup cyfrówkę na dłuższą metę to nam sie stokroć opłaci!
Taka drobna sugestia dla „Allegrowiczów romantyków” – jest ich sporo : ) wiec jeśli zbliża się „gwiazdka” a ty masz do sprzedania sanki to nie zapomnij zrobić zdjęcie sanek w akcji, gdzie pruszy śnieg i dzieciak wesoło korzysta ze sprzętu  . Zbliża się Wielkanoc to do zdjęcia dodaj raczkującego kurczaka i pisankę! -to naprawde działa – Allegrowicz zaraz wpada w nastrój świąteczny i klika bez opamiętania 😛
Staraj się, żeby foty nie miały zbyt dużej objętości (np. BMP) – sa proste programy, którymi możemy łatwo podrasować nasze fotki np. polski Irfan View ( Plik->Zapisz jako.. i klikamy na jpg  ). Do każdego zdjęcia dodawaj tekst ze swoim logo (np. Edycja -> Dodaj tekst do zaznaczenia.. ) – niech każdy wie, że Ty jesteś autorem zdjęcia!

Czas trwania aukcji

Wystawiaj aukcję tak, aby kończyła się w piątek o godzinie 18. Zawsze wystawiaj tak, aby ludzie mieli możliwość licytacji na ostatnią chwilę – znakomita większość allegrowiczów licytuje w ostatniej minucie aukcji.

Co sprzedawać na Allegro?

Odpowiadam: Wszystko!!! Na Allegro nie ma rzeczy, która nie znajdzie zwolenników! Trzeba tylko zadbać o opis no i oczywiście wymyśleć coś takiego! Grasz na komputerze… jesteś mistrzem w jakiejś grze? Napisz poradnik jak doszedłeś do sukcesu… Pieczesz egzotyczne ciacho  hmm.. .nawet przepisy da się dobrze sprzedać!!!

Znajduje się blisko Ciebie jakaś hurtownia?? Zobacz jakie mają ceny- sprawdź na allegro, czy istnieje potencjalna konkurencja no i Wystaw przedmiot. Po niedługim czasie możesz się stać dystrybutorem towarku! A co za tym idzie? –jeszcze większe upusty u hurtownika )). Jak biorę sprzęt w hurtowni w Poznaniu to mówię, że we Wrocławiu mają taniej 😛 .. i cena idzie w dół!! Pamiętaj ceny są ZAWSZE do uzgodnienia.. no chyba że kupujemy w McDonaldzie  . Liczy sie twój pomysł! Sam byłem świadkiem jak babka z allegro zakupiła najzwyklejsze kalkulatory w hurtowni, a potem sprzedawała je dwa razy drożej!! Okazja na dobry interes czeka na każdym kroku! Zobacz co w księgarni jest nowego, np. Harry Potter 50% obniżka tylko dziś!! Spokojnie nie panikuj  zobacz ceny na Allegro! Ojej dużo drożej. .ciach… wracamy do księgarni i chlust kupujemy 10 sztuk Harrego i jeszcze dostajemy 10% rabatu na plus i kartę stałego klienta. Nawet w Biedronce zdarzają się cuda!! Coraz częściej sprzedają towar ,który normalnie kosztuje 6x drożej.. ja tak kupiłem kilka gier komputerowych – zrobiłem mały błąd, bo nie kupiłem całej partii od razu  -następnego dnia już wszystko wykupiono i po interesie było.

Kalkuluj dokładnie ceny, + prowizje +wystawienie towaru! =Musi się opłacać.

Kupujemy coś w sklepie .. to bierzemy paragon. Czy jest to lampka solarowa, czy miotacz ognia – paragon jest Naszą gwarancją i klienta! Nie zapomnij tego opisać w aukcji. No tak lampka solarowa po 2 miesiącach się zepsuła.. rany boskie trzeba się udać do biedronki.. no i pokazujemy paragon!! No tak, ale nie mam tam gwarancji –odpowiada nam sprzedawca. To my zaraz po kierownika , że reklamujemy towar na podstawie paragonu! I jest OK!! Masz 15 lat i chcą Cię zrobić w konia? Narób hałasu ! Postrasz Inspekcją Handlową i Rzecznikiem Praw Konsumenta! To działa! Nawet pracownikowi windykacji potrafią wcisnąć kity  – MY NIE DAMY SIĘ NABRAĆ. Sam decydujesz o wymianie sprzętu na nowy lub naprawie – jeśli nie jest to napisane w karcie gwarancyjnej, trzykrotna naprawa to już TYLKO WYMIANA NA NOWY.. No i kolejny haczyk, a raczej hak.. wymieniają towar na nowy i co robią? Przedłużają gwarancję…. TO OSZUSTWO!!! Zażądaj nowej gwarancji – bo tak jest napisane w prawie. Poświęcę na PK kilka kolejnych artykułów.
Pamiętaj o różnicy między wyprzedażą, a przeceną, bo jedno oznacza zakup towaru z drobnymi wadami fabrycznymi i przez to niższa cena!

$ Nasza korespondencja z Allegrowiczami

Odpowiadaj na każdy list! Nawet laicki 🙂 . Ustaw na poczcie (np. wp.pl) automatyczną odpowiedź na maile (autoresponder). To już pierwszy list, teraz odpowiadamy na pytanie – Allegrowicz otrzymuje już drugi list! Potem podziękowania za transakcje i już jesteśmy w kategorii ulubieni sprzedawcy :-]

Ustaw w Allegro powiadomienia o wygraniu aukcji. To kilka słów jakie przeczyta kupujący tuż po wygraniu. Podaj tam informacje o wpłacie na konto, o kwocie o przesyłce – wszystko co przyspieszy finalizacje transakcji!! I uczyni ją łatwiejszą!! Napisz np. że towar pakujesz ostrożnie ,bo dostaniesz e-mail z treścią ,żebyś zapakował ostrożnie :D. Pamiętaj to Twój pierwszy kontakt z Kupującym. Zadbaj o przyjazną atmosferę!

Znasz imię Kupującego? KONIECZNIE pisz je w korespondencji (np. Witam panie Tomaszu!). To sprawia wrażenie, że każdą aukcje traktujesz jednostkowo!
Sprzedajesz poradniki? Zaszyfruj je hasłem, takim jak twój nick!! To twoja reklama :D. Allegrowicz w końcu zapamięta twój nick i kiedyś tam kliknie zobaczyć co nowego napisałeś!!

Opisz, że wysłałeś towar!!! Allegrowicz sie ucieszy ,że sprawuje kontrolę nad przebiegiem aukcji! (hehe to już czwarty nasz list z Allegrowiczem)

Dbaj o porządne komentarze – 100% pozytyw to za mało! – jeśli chcesz, żeby komentarze o tobie czytało się jak książkę to postaraj się sam o finezyjny komentarz 😀 Allegrowicz odwdzięczy się Tobie (oczywiście jeśli aukcja się udała ) tym samym!!
Np . Jestem pozytywnie zaskoczony 🙂 Transakcja z tym allegrowiczem przebiegła nadzwyczaj sprawnie. Nic dodać nic ująć 100% pozytyw!

$ Reklama Aukcji

Rzecz trudna, lecz nie nieosiągalna. Wrzuć swoją aukcję do Google Adsense – a twoja aukcja wyjdzie poza ramy allegro!!
Załóż witrynę internetową, która będzie odnośnikiem do twoich aukcji. Niech będą podane ceny ,tytuły, opisy, a jak kliknie na „Sposoby transakcji” zostanie przeniesiony serwisu Allegro!

$  Rozwój

Allegro to nie koniec świata!! Są jeszcze inne wyspy do zdobycia!- Wejdź na Świstaka, zarejestruj się, zaimportuj komentarze z Allegro i ciesz się nowym rynkiem zbytu Twojego towaru!! To nie wszystko, masz jeszcze aukcje24pl i Ebay. Niestety poziomem nie dorównują powyższym witryną aukcyjnym, ale warto spróbować!!!

$ Bezpieczeństwo Transakcji

Jeśli sprzedajemy coś wartościowego to starajmy się umożliwić Allegrowiczom ubezpieczenie towaru! Służą ku temu: płatności Allegro i transakcje Escrow. W przypadku płatności Allegro – pieniążki otrzymujemy z – 3% prowizją +30gr. A w przypadku Escrow to kupującemu zostaje potrącona podobna prowizja.
Zapewnij komfort Kupowania!!

Uwaga, w przypadku wysyłki towaru za pobraniem -to jest sprawa ryzykowna. Niemniej jeszcze nie zdarzyło mi się ani znajomym, aby towaru kupujący nie odebrał. Jak to robimy? Dzwonimy!!! – usłyszysz głos mamy :-] a tak synek coś zamawiał, jak to on zwariował.. nigdy mu nie pozwolę na zakup tego  no i już wiemy na czym stoimy. To nie są duże koszty -przeciętna rozmowa to 60gr. A wysyłka towaru w ciemno to kilka złotych!

Płatności

Oprócz omówionych wyżej płatności typu Escrow i Allegro są jeszcze nasze konta! No tak mamy konto w np. Banku Spółdzielczym. No super, ale ilu Allegrowiczów zdecyduje się wpłacić kaskę na konto, gdzie prowizja będzie wynosiła 50% wartości towaru, oczywiście jeśli np. sprzedajemy rzecz o wartości 2zł. Załóż koniecznie kilka kont bankowych – zobacz wiele z nich za darmo oferuje prowadzenie konta! Jest Inteligo, jeśli masz na tym koncie 100zł to nie pobierają żadnych prowizji za prowadzenie konta!! Jest jeszcze WBK!! – masz

Wysyłka towaru

Paczka, list polecony, list zwykły – co wybrać?? Oczywiście, wszystko zależy od wagi :-] – sprzedajesz coś małego.. po co od razu wrzucać to do paczki!! No patrzymy paczka 5zł.. polecony 3,50zł!! Patrzymy na konkurencje… hehe sami Vatowcy :-)))) oni musza wysyłać paczkami :-] a my zaraz notujemy na aukcji: „najtańsza przesyłka Tego towarku na Allegro”!! I już Allegrowicze klikają ! List zwykły … ops! Sprawa drażliwa – miałem sytuację, że Allegrowicz nie odebrał takiego listu, bo zmienił adres zamieszkania no i wystawił negatywa!! NAPISZ KONIECZNIE w aukcji, że nie bierzesz odpowiedzialności za wysyłkę towaru zwykłym listem (nieubezpieczonym)! Sprzedajesz coś za 2zł. ..możesz spróbować dać możliwość wyboru allegrowiczom wysyłki listem zwykłym (1,50zł) na ich odpowiedzialność! Ja kupowałem kilka rzeczy tak.. no i oczywiście wszystko doszło – pozostaje ufać pracownikom na poczcie 😛
Oczywiście wszystkie druczki archiwizuj.. kto wie, może allegrowicz towarku nie odebrać otrzymamy awizo.. i bęc podajemy, że towar wysłany – skanujemy druczek i po kłopocie 🙂

Zapakowanie towaru +express niespodzianka:

Zabezpiecz towar!! Napisz w emailu, że towar jak jajko wysłałeś :-))) niech się cieszy z porcelanowego aniołka! Mam super trick, który kosztuje nas złotówkę, ale ile radości przynosi kupującemu, powiedzmy zamówił i zapłacił – jeszcze dziś patrzymy o suuuperr! -doszedł przelew i wysyłamy priorytetem paczkę i jutro z rana zaskoczony facet odbiera paczkę :-] eee.. tak szybko,,, niemożliwe! A jednak… Allegrowicz w szoku zaraz daje nam takiego pozytywa! Ten sposób się sprawdza, im wcześniej towar dostanie kontrahent tym bardziej będzie zadowolony!!! A co za tym idzie, doda nas do ulubionych  nie zapomni, poleci znajomym!!!
Napisz w aukcji, że towarek wysyłasz w ciągu 24h od zaksięgowania!! Niech wie, że nie będzie czekał miesiącami na kabelek.

$ Promocje i inne chwyty

Ja dodaję często do moich aukcji gadżet!!! Ludziska uwielbiają jak im się dorzuca gadżety za friko (czyt. wliczone w cenę hehe). Znajomemu się zdarzyło, że kupujący kilkakrotnie dzwonił z zapytaniem co to za gadżet dorzucam do aukcji :-]. Jak sprzedawałem towarek +gadżet, to też do mnie kontrachent dzwonił z zapytaniem a co to za niespodzianka!! Dodatkowo jeśli masz konkurencję i do aukcji dodajesz gadżet to z pewnością zyskasz kilkakrotnie więcej chętnych niż inni Allegrowicze!!

W ALLEGRO NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH!!! Każdy może osiągnąć sukces i tego W a m życzę!!!Miliona udanych transakcji!!

Powodzenia życzy autor.

Spis treści: Jak sprzedawać na Allegro?

Słowa kluczowe: jak sprzedawac na allegro, co sprzedawa na allegro, allegro jak sprzedawac, jak się sprzedaje na allegro

Click to rate this post!
[Total: 20 Average: 3.7]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.