0
Opublikowano 21 listopada 2018 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Monitory » LCD czy LED – jaki monitor wybrać?
 
 

LCD czy LED – jaki monitor wybrać?


Kompletując części nowego komputera stajesz przed wyborem, jaki monitor będzie najlepszy do Twoich potrzeb. Znaczenie ma wiele parametrów, jednak pierwszym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć jest – LED czy LCD? Podpowiadamy, co łączy i co dzieli te technologie!

LED i LCD – co je różni?

Z pozoru ekrany LED i LCD różni niewiele. Patrząc z zewnątrz laik prawdopodobnie nawet nie zorientuje się, z którą technologią ma do czynienia. Oba bowiem działają na tej samej zasadzie, a ich matryca składa się z podobnych części. Tym, co pozwala wyświetlać obraz są źródła światła, polaryzatory, elektrody, warstwy ciekłych kryształów i filtry RGB.

Tym, co przede wszystkim odróżnia od siebie ekrany LCD i LED jest czas ich obecności na rynku. LED to zdecydowanie nowsza technologia, która wykorzystuje lepszej jakości lampy – te nie ulegają tak szybko awarii, nie przepalają się i cechują się większą energooszczędnością.

Monitory LCD wykorzystują lampy fluorescencyjne

Monitory LCD, czyli liquid-crystal display wykorzystują lampy fluorescencyjne z zimną katodą. Ma to wpływ na wyświetlanie na tego rodzaju ekranach koloru czarnego. Ze względu na specyficzne oświetlenie, które musi być uruchomione na całej powierzchni przez cały czas, może pojawić się tutaj problem z głębią czerni i kontrastem bieli. Z tego powodu obraz na monitorach LCD może wydawać Ci się blady lub nawet lekko rozmazany, a pozostałe odcienie nie będą odpowiednio intensywne.

W monitorach LED zastosowano samodzielne diody

W przeciwieństwie do monitorów LCD, ekran LED nie musi być w całości podświetlany przed cały czas. Zastosowane w nim diody mogą zostać częściowo wyłączone, co sprawia, że obraz zyskuje dodatkowy kontrast, a różnica między czernią a bielą jest bardziej wyraźna. Taki monitor zdecydowanie bardziej sprawdzi się dla osób pracujących przy grafikach i fotografiach. Parametr ten będzie miał dla Ciebie znaczenie także wtedy, kiedy chcesz oglądać filmy w jakości HD oraz dużo czasu spędzasz grając w gry – dzięki niemu doznania wzrokowe są znacznie bardziej realistyczne.

Na jakie inne cechy należy zwrócić uwagę?

  • oszczędność energii – monitory LED cechują się większą energooszczędnością od ekranów LCD;
  • wielkość monitora – nie chodzi tutaj o przekątną ekranu lecz o o ogólne gabaryty sprzętu. Do produkcji nowoczesnych monitorów LED wykorzystuje się lżejsze materiały, które zajmują mniej miejsca, są cieńsze i można je przysunąć bezpośrednio do ściany;
  • cena – jeśli ogranicza Cię pewien budżet, dobrym wyborem będzie zdecydować się na mniej doskonały, jednak znacznie tańszy ekran LCD. Produkowane obecnie modele nie odstają jakościowo od monitorów LED, są od nich jednak znacznie tańsze. Rezygnując z wysokiego kontrastu bieli (który w praktyce jest niezbędny jedynie dla grafików komputerowych) możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, które przydadzą się np. na zakup większej pamięci lub silniejszego procesora.
Spis treści: LCD czy LED – jaki monitor wybrać?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.