Polecane
 

Portal komputerowy » Wiadomości » Test zasilaczy UPS marki PowerCom 600AP, 800AP i 1000AP – Mocy przybywaj!

Test zasilaczy UPS marki PowerCom 600AP, 800AP i 1000AP – Mocy przybywaj!

 
test zasilaczy PowerCom
test zasilaczy PowerCom
test zasilaczy PowerCom

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Rating
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
15 total ratings

 

Zalety


+BNT-600AP niska cena
+BNT-800AP niska cena, duża ilość wyjść
+długi czas pracy w trybie IDLE
+ BNT-1000AP długi czas pracy w trakcie obciążenia
+przyjazna instrukcja i intuicyjne dołączone oprogramowanie

Wady


- BNT-1000AP głośny transformator w trakcie pracy na zasilaniu awaryjnym, wysoka cena
- BNT-800AP brak standardowego gniazdka zasilania, dołączony tylko jeden kabel zasilający


Kilka słów o teście

Po raz pierwszy w historii Tweaks.pl zdecydowaliśmy się na test zasilaczy UPS, które pomogą nam okiełznać zdradliwą energię serwowaną przez sieć elektryczną. Prawdą jest, że w wielu domach sieć elektryczna jest przestarzała i zasilacz komputerowy, a także ten od innych urządzeń jak np. monitora musi sobie poradzić z niestabilnym przebiegiem prądu czy bardzo rzadko wynoszącym […]

0
Opublikowano 22 sierpnia 2012 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Po raz pierwszy w historii Tweaks.pl zdecydowaliśmy się na test zasilaczy UPS, które pomogą nam okiełznać zdradliwą energię serwowaną przez sieć elektryczną. Prawdą jest, że w wielu domach sieć elektryczna jest przestarzała i zasilacz komputerowy, a także ten od innych urządzeń jak np. monitora musi sobie poradzić z niestabilnym przebiegiem prądu czy bardzo rzadko wynoszącym dokładnie 230V napięciem. A w sytuacjach kryzysowych, jak zanik prądu czy skoki napięcia może się okazać, że niewielki wydatek na UPS może uratować życie naszemu komputerowi czy wynikom jego pracy. O tym jak i czym właściwie zabezpieczymy swój komputer przed skutkami awarii sieci elektrycznej będzie ten artykuł. Zapraszam do czytania!

O awarię zasilania elektrycznego, której skutkiem jest zanik prądu jest nietrudno, na pewno nie raz się o tym przekonaliśmy w trakcie burzy, uszkodzenia jednego z urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci, pracy nadgorliwego sąsiada czy nawet.. imprez sportowych w naszym regionie! Dla przykładu w trakcie EURO 2012 trzykrotnie w ciągu tygodnia wyłączano mi prąd, a tylko raz były to wcześniej ustalone prace konserwacyjne. Przerwy w dostawie prądu są praktycznie nie do przewidzenia i bywa tak, że zdarzają się bez logicznego powodu podczas pięknego, słonecznego dnia. W związku z tym, że co raz więcej ludzi pracuje w domu takie zdarzenia paraliżują naszą pracę na wiele godzin, nie wspominając już o utraconych wynikach pracy.

euro 2012 dziewczyny

Duże imprezy sportowe jak Euro 2012 to wyzwanie nie tylko dla kibiców, ale także.. naszej, rodzimej sieci energetycznej.

Dużo gorsze w skutkach od zaników prądu w sieci są tzw. przepięcia, które powodują nagły wzrost napięcia dostarczanego do naszych urządzeń ponad nominalną wartość. Nie wiele potrzeba, aby nastąpiła groźne w skutkach przepięcie długotrwałe, może to być koniec imprezy sportowej, zanik w sąsiednich punktach sieci czy nagły spadek obciążenia. Kolejną grupą stanowią przepięcia impulsowe wywołane przez pracujące niestabilnie urządzenia czy poprzez uderzenia piorunów. Zamiast ubezpieczenia przed skutkami przepięć, tańszym i lepszym wyborem będzie zakup urządzeń, które odfiltrują niebezpieczne dla życia urządzeń napięcia, a także zapewnią dodatkowe źródło energii w trakcie zaniku zasilania jakimi są UPSy.

burza za oknem, grzmoty

Burze z piorunami potrafią siać ogromne spustoszenie.

Warto wspomnieć, że urządzenia UPS nie ograniczają swojej roli w domu tylko do ochrony naszych urządzeń elektronicznych. Znajdują również zastosowanie np. do podtrzymywania systemu ogrzewania wodnego w płaszczach kominkowych na wypadek zaniku prądu czy zabezpieczając nasze akwarium. Ponadto nowoczesne UPSy potrafią pracować na zasadzie akumulatora i stanowić źródło zasilania bez podłączenia do gniazdka(tzw. zimny start).

Co to jest i jak działa UPS?

Skrót UPS wywodzi się z  języka angielskiego: Uninterruptible Power Supply i stanowi grupę urządzeń posiadających „Nieprzerywalne Zasilanie Energii”.  Można powiedzieć, że UPS jest dawcą energii dla innych urządzeń elektrycznych i pełni rolę filtra przeciwzakłóceniowego. Ich moc jest mierzona w VoltoAmperach (VA). Do zastosowań domowych wystarczy zasilacz o mocy 300 do 500 VA, nowocześniejszy komputer i serwer może wymagać już 600 VA, a rozbudowane stanowiska nawet 1000 VA.

Jakich urządzeń nie powinno się podłączać do UPS?

Przy wyborze UPS regułą jest, aby moc UPSa była zawsze wyższa o 30% od mocy podłączonych urządzeń. W przypadku podłączenia słabego zasilacz UPS do mocnej konfiguracji komputera włączy się system zabezpieczeń, który dla przeciążenia 110% umożliwia nieprzerwaną pracę UPS przez 60 sekund, a dla przeciążenia ponad 130% tylko.. 3 sekundy! Wszelkie przeciążenia UPS skracają żywotność, dlatego nie dziwi taka polityka producenta. Ponadto nie wskazane jest podłączenie do zwykłego UPS drukarki laserowej bądź plotera, oba typy urządzeń podczas pracy pobierają znacznie wyższą moc niż zasilacz awaryjny jest wstanie dostarczyć. W naszych testach żaden z UPSów prezentowanych nie pozwolił na uruchomienie drukarki laserowej w trakcie pracy na zasilaniu awaryjnym. Producent również nie zaleca podłączanie urządzeń AGD i RTV do UPSa.

Zapoznanie z zasilaczami PowerCom

Oprócz przekazywania energii w trakcie zaniku zasilania elektrycznego zasilacz awaryjny PowerCom chroni przed przepięciami i wahaniami napięcia w sieci elektrycznej. Radzi sobie też z korekcją wyższych harmonicznych w przebiegu prądu(tzw. THD). Tryb Line interactive zapewnia ciągłą kontrolę napięcia zasilającego i umożliwia podłączenie kolejnych urządzeń do zasilacza(układ AVR koryguje napięcie w zakresie 75 do 125%). Czas reakcji na przepięcie jest ustalony na poziomie 2-4 milisekund. Zasilacze PowerCom posiadają filtry EMI/RFI oraz certyfikat bezpieczeństwa CE. Czas ładowania wynosi ok. 4 godzin dla modelu 600AV i 800AV do 6 godzin w wyższych konfiguracjach. Po pełnym naładowaniu użytkownik nie musi się martwić o pracę urządzenia, bo wszelkie parametry są nadzorowane przez mikrokontroler, a ich podgląd możliwy jest na komputerze programem UPSMON poprzez złącze USB zamontowane na zasilaczu. UPSy PowerCom posiadają kilka trybów pracy, podstawowym jest Green Mode, przystosowany do dużego obciążenia np. komputer, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wyłączyć ten tryb i móc przystosować zasilacz do mniej prądożernych urządzeń jak np. pompka w naszym akwarium.. Inne tryby to: podtrzymanie napięcia, w razie mikrozaników, ciche podtrzymanie(bez sygnalizacji dźwiękowej), wyładowanie akumulatora(20% wartości maksymalnej, 2 minuty do zakończenia pracy), alarm przeciążeniowy i tryb wymiany baterii.  Każdy z trybów posiada odpowiedni sygnał dźwiękowy i/lub optyczny, dzięki czemu wiemy ile mniej więcej czasu pozostało nam do zakończenia pracy. Dodatkowo najpopularniejsze komunikaty dźwiękowe zostały opisane na obudowie.

Wszystkie modele UPS posiadają w swojej konfiguracji złącze INPUT do podłączenia do sieci elektrycznej 220-240V, OUTPUT – do podłączenia komponentów komputera lub listwy, oraz gniazdka telefoniczne(RJ45/11) do zabezpieczenie przed przepięciami w sieci telefonicznej. Niestety i takie sytuacje się zdarzają, dochodzi wtedy do zwarcia poprzez podłączony do komputera modem.

Pierwsze uruchomienie UPS

Zasilacz UPS podłączamy do źródła bez obciążenia, aby go doładować go do pełna(może być rozładowany!). Trwa to około 4-6 godzin, w zależności od mocy zasilacza, a następnie podłączamy urządzenia zewnętrzne.

PowerCom porównanie modeli

Do testów otrzymaliśmy 3 zasilacze PowerCom: BNT-600AP, BNT-800AP  i BNT-1000AP o znamionowej mocy kolejno: 600VA, 800VA i 1000VA..

test zasilaczy PowerCom

test zasilaczy PowerCom

UPS PowerCom BNT600-AP

Najprostszy z przedstawionych modeli o mocy 600VA pozwala podłączyć urządzenia o poborze mocy czynnej rzędu 360W, jeśli więc posiadasz zasilacz o takiej mocy ten model będzie pasował do komputera. W przypadku posiadania wyższej klasy komputera trzeba oszacować realną moc pobieraną np. z pomocą miernika energii elektrycznej. Skromny czas pracy wynoszący przy połowicznym obciążeniu do 10 minut rekompensuje niska cena w granicach 200 zł. Przy pełnym obciążeniu wynosi on 3 minuty nieprzerwanej pracy.

Po rozpakowaniu profesjonalnie zabezpieczonego zasilacza naszym oczom ukazuje się ten oto niepozornie wyglądające urządzenie:

Niech nas nie zmyli mały rozmiar zasilacza, bowiem urządzenie w najprostszej konfiguracji waży ponad 6.6 kg. Nie będziemy tutaj rozbierać zasilacza, przy takiej wadze łatwo nam uwierzyć, że w środku znajduje się odpowiednio dużo elektroniki i elektrolitu.

W zestawie znajdziemy:

  • Zasilacz awaryjny BNT600AP w trzech kompozycjach kolorystycznych: czarnym, białym i szarym
  • Kabel do podłączenia zasilacza do komputera
  • Kabel telefoniczny
  • Kabel USB do podłączenia z komputerem
  • Płyta CD z oprogramowanie UPSMON oraz instrukcja obsługi w języku polskim

Sam zasilacz został wyposażony tylko w dwa wyjścia OUTPUT: jedno do podłączenia z komputerem, a drugie zwykłe gniazdko najprawdopodobniej do monitora, bo przy tak małej mocy czynnej nie ma mowy o dodatkowych watach dla innych urządzeń. Nie zabrakło jak w innych konfiguracjach zasilaczy awaryjnych łącza USB oraz zabezpieczenia gniazdka telefonicznego.

PowerCom BNT600AP,  PowerCom BNT800AP, zasilacze UPS

Porównanie: po lewej BNT-600AP, po prawej BNT-800AP

PowerCom BNT-800AP

To zawodnik o mocy 800VA i wadze ponad 7kg. Pozwala nam podłączyć urządzenia o łącznej mocy rzeczywistej wynoszącej 480W, czyli takiej jaką potrafi spożytkować większość nowoczesnych komputerów w trakcie wymagających zadań jak obróbka grafiki czy grania. Z tego powodu producent podaje czas pracy przy wykorzystaniu 50% zasobów mocy, na 13 minut, a przy pełnym obciążeniu 3 minuty. Cena produktu oscyluje wokół 280zł.

W zestawie znajdziemy identyczną ilość kabli co w modelu BNT-600AP. Co ciekawe zasilacz w tej wersji pozbawiony został zwykłego gniazdka zasilającego, w zamian za 4 gniazdka specjalne, 3 do UPS i jedno do urządzenia o podwyższonej mocy(pełni tylko rolę filtra przeciwprzepięciowego). Nie zabrakło zabezpieczenia sieci telefonicznej i łącza USB do komunikacji z komputerem. Dziwi natomiast dołączenie tylko jednego kabla pasującego do urządzeń w naszym komputerze. Jeśli chcemy dołączyć monitor do UPSa czy drukarkę musimy wrócić do sklepu i zakupić odpowiedni kabel zasilający.. nieładnie!

PowerCom BNT-1000AP

Nazwa kodowa tego produktu to „Black Knight Pro”, przypuszczalnie nawiązuje do wagi zbroi jaką musieli zakładać na siebie średniowieczni rycerze, bo urodą zasilacz na pewno nie grzeszy.  Ten ważący ponad 13.4 kg UPS oferuje moc znamionową 1000VA, co przekłada się na moc rzeczywistą 600W. Model ten można używać w słabszej konfiguracji komputera co zaowocuje znacznie dłuższym czasem pracy na zasilaniu awaryjnym. W tym wypadku przy obciążeniu 100% mamy aż 8 minuty na zapisanie wyników pracy, a przy obciążeniu połowicznym(300W) 17 minut.

Zestaw składa się z:

  • Zasilacz awaryjny BNT600AP w trzech kompozycjach kolorystycznych: czarnym, białym i szarym
  • Kabel telefoniczny
  • Kabel USB do podłączenia z komputerem
  • Płyta CD z oprogramowanie UPSMON oraz instrukcja obsługi w języku polskim

Sprzęt został wyposażony w 3 gniazda elektryczne, dwa do podłączenia obciążenia i jedno Bypass – służące tylko do ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do urządzenia o podwyższonej mocy np. do drukarki laserowej. I w tym modelu nie zabrakło zabezpieczenia gniazdka telefonicznego czy portu komunikacji z komputerem – USB.

test zasilaczy PowerCom BNT

Rozmiary zasilaczy PowerCom z serii BNT.

Dołączone oprogramowanie

Do zasilacza dołączono na płycie program UPSMON Power Managment Software. Program jest również dostępny w Internecie na stronie producenta w nieco nowszej wersji(2.88) i taki też zainstalowano. Po włączeniu ukazuje się panel z widokiem na najważniejsze parametry pracy zasilacza, czyli: Wejście [V], Wyjście [V], Obciążenie procesora [%], Wejście [Hz], Wyjście [Hz], naładowanie baterii [%].

UPSMON Plus 2.88 PowerCom

UPSMON Plus V. 2.88 PowerCom

Przejdźmy do ustawień programu. Wybierając z menu System -> Właściwości naszym oczom ukazują się kluczowe w działaniu zasilacza UPS opcje jak: Czas i procent baterii pozostały do wyłączenia komputera, Wymuszenie wyłączenia w przypadku słabego stanu baterii oraz Czas do wyłączenia UPS. Zamiast wyłączenia możemy ustawić tryb Hibernacji.

UPSMON PowerCom, Właściwości programu

UPSMON PowerCom, właściwości programu.

Na uwagę zasługuje jeszcze dziennik i kalendarz, który pozwala nadzorować takie zdarzenia jak awaria zasilania, wyłączenie komputera, a także przeciążenia wewnętrzne(Bypass). Bypass działa na zasadzie przekaźnika w wypadku zaniku zasilania rzędu kilkunastu milisekund.

Pozycja monitoring, przedstawia nam parametry pracy zasilacza w czasie „rzeczywistym”. Poza tym mamy komunikacje o stanie zasilania naszego komputera poprzez.. Pager, jak i bardziej konwencjonalnie e-mail.

Pożyteczną funkcją jest dostęp do trybu Green Mode z poziomu programu UPSMON.  Działanie powyższej funkcji ma na celu wyłączenie zasilacza awaryjnego po wyłączeniu komputera – przy braku zenwętrznego zasilania. Jej włączenie ma jednak zasadniczą wadę w sytuacji, gdy komputer już jest uśpiony w trybie S3, zwanym też trybem wstrzymania. Niewielki wtedy pobór mocy może zmylić zasilacz, który wyłączy układ zasilania, aby oszczędzić ogniwa. Wyłączenie tej funkcji pozwoli naszemu komputerowi pracować nieprzerwanie nawet w trybie uśpienia, dzięki temu po awarii zasilania nawet nie zauważymy, że komputer przez jakiś czas był podtrzymywany przez UPS.

Test zasilaczy awaryjnych

Platforma testowa

  • monitor Samsung 22cale HD220
  • procesor Core2Duo E7200@ 3.2Ghz (1.4V)
  • pamięć 2048 MB RAM
  • płyta główna Gigabyte 965P-DS3
  • karta graficzna GeForce 260GTX
  • karta muzyczna SB Audigy
  • dyski twarde 32 GB SSD oraz WDC 1TB Green
  • zasilacz ENERMAX 560W
  • tuner TV
  • system Windows 7 Professional 64-bit
  • 2 wentylatory wolnoobrotowe 80 i 120mm

Procedura testowa

  • Tryb IDLE: włączony monitor obciążenia UPS oraz przeglądarka internetowa Opera, zanotowane obciążenie na poziomie 20% czasu procesora.
  • Tryb STRESS: aplikacja Geek3D FurMark obciążająca w znaczny sposób procesor graficzny. Zanotowane obciążenie procesora 50~60% i GPU 98%. Na czas testów zostały włączone 3 dodatkowe wentylatory w trosce o stabilność karty graficznej(temperatura rdzenia karty graficznej dochodziła do 100 stopni Celsjusza).

Czas liczony był od momentu odłączenia źródła zasilania do całkowitego wyłączenia systemu. Ustawienia programu UPSMON zmodyfikowano tak, aby możliwe było przeprowadzenie testu do ostatnich sił zasilacza awaryjnego. Trzeba dodać, że zamontowany w platformie testowej procesor jest podkręcony i wyłączone zostały wszystkie funkcje optymalizacji zasilania procesora(EIST etc.). Ma to wpływ na pobór mocy, który jest kilkadziesiąt procent wyższy niż w konfiguracji bez overclockingu.

Tryb IDLE:

Przedstawia sytuacje, gdy zasilanie zostanie odłączone w trakcie normalnej pracy na komputerze. Test pokaże ile mamy czasu na zapisanie wyników pracy i ich ewentualne skopiowane na pendrive, aby kontynuować na przykład na laptopie..

awaria zasilania system, test zasialczy UPS, tryb IDLE

Procedura testowa zasilacza UPS w trybie IDLE. Na uwagę zasługują przyjazne komunikaty odnośnie działania zasilacza oraz po instalacji sterowników i podłączenia zasilacza do komputera – komunikaty Windows i możliwość ustawienia planów zasilania.

Wyniki:

test zasilaczy UPS PowerCom tryb IDLE

Zasilacz awaryjny BNT600AP pomimo, że najsłabszy wśród prezentowanych to pozytywnie nas zaskoczył przyzwoitym wynikiem działania rzędu 12:25 minut na popularnej i energochłonnej platformie Intel Core Duo.  Nie ma co spoczywać na laurach – prawdziwe wyzwanie stanowi awaria zasilania w trakcie grania w aplikacje 3D, tutaj istnieje realna jest obawa, że model BNT600AP może nie dać sobie rady z wydajną kartą graficzną pobierającą aż 186 Watów podczas pracy w 3D. O ile różnica między najsłabszym modelem BNT600AP, a BNT800AP jest proporcjonalna o tyle najwydajniejszy w testach BNT1000AP osiągnął wynik znacznie wyższy i pracował nieprzerwanie przez ponad 38 minut i 40 sekund. Niestety w trakcie testów transformator tego modelu wydawał nieprzyjemny dźwięk podobny do takiego jaki generują lampy jarzeniowe.

Tryb STRESS:

Przedstawia sytuacje, gdy zasilanie zostanie odłączone w trakcie grania w wymagające aplikacje 3D. Pobór prądu jest wtedy znacznie wyższy i zasilacz działa odpowiednio krócej. Czy uda nam się dojść do następnego etapu gry i zapisu nim zasilacz awaryjny się wyłączy, dowiecie się z testu.

awaria zasilania, FurMark, test zasilaczy UPS, tryb STRESS

Podczas STRESS testu w FurMark temperatura procesora graficznego oscylowała wokół 90C, z pewnością nie jest to program do domowego użytku!

Wyniki

Test zasilaczy UPS PowerCom tryb STRESS

Badane obciążenie to około 400-460Watów (186W karta graficzna, 60W monitor, procesor na 50% ok. 60W, płyta główna i inne peryferia około 120W).

Tutaj nie ma zaskoczenia, zgodnie ze specyfikacją producenta najdroższy w teście BNT-1000AP pozwolił na pracę przy znacznym obciążeniu przez ponad 12 minut i 36 sekund. Jest to wystarczający czas na zakończenie ulubionej rozgrywki, a przynajmniej jej zapisanie.. Teraz kolej na mniejsze zasilacze UPS: BNT800AP pracował stabilnie przez 2 minuty i 36 sekund po czym niespodziewanie wyłączył się. Jest to zgodne z informacjami producenta, który podał czas pracy podczas dużego obciążenia na 3 minuty. BNT600AP potwierdził nasze obawy i nie pozwolił zbyt długo nacieszyć oczy grą, ponieważ pracował stabilnie tylko przez 1 minutę i 55 sekund i jak poprzednik wyłączył się niespodziewanie. Tutaj i tak dobry wynik – przy takim obciążeniu powinien się wyłączyć w ciągu minuty, ponieważ w specyfikacji jest maksymalne obciążenie 360W. Wyniki wskazują jasno, jeśli zależy nam jakimkolwiek czasie pracy akumulatora podczas znacznego obciążenia komputera pozostaje zakup zasilacza awaryjnego ze średniej i wyższej półki.

Podsumowanie

Testy wykazały, że przy małym obciążeniu wszystkie prezentowane zasilacze sprawują się wyśmienicie pozostawiając co najmniej 10 minutowy czas pracy na zasilaniu awaryjnym. Za to testy podczas wysokiego obciążenia komputera ujawniły, dlaczego warto trochę dopłacić i kupić model zasilacza awaryjnego o mocy kilkadziesiąt procent wyższej niż nasz zasilacz domowy. Podczas testów w sytuacji stresowej, najsłabszy model BNT-600AP, tak szybko tracił na wartości mocy, że nie zdołał wyłączyć komputera nim się rozładował. Ten model można polecić tylko w podstawowych konfiguracjach komputera bądź mniej wymagających graczy komputerowych, bo przy pełnym obciążeniu daje mizerną ochronę naszych danych. Pełną klasę za to pokazał BNT-1000AP oferując długi czas pracy przy małym jak i pełnym obciążeniu. Z kolei model BNT-800AP prezentuje kompromis między pojemnością akumulatora, a czasem pracy na zasilaniu awaryjnym. 16 minut w trybie IDLE i niecałe 3 minuty przy pełnym obciążeniu to dobry wynik dla platformy 460W, warto dodać że urządzenie posiada wyjście dodatkowe np. do drukarki laserowej, co oszczędzi nam wydatku na ewentualny zakup listwy dla wspomnianego urządzenia. W trakcie kilkudniowych testów zasilacze UPS równocześnie, kilkakrotnie informowały o znacznych wahaniach napięcia w sieci, więc można powiedzieć że usługa filtrowania napięć i ochrona przeciwprzepięciowa działa prawidłowo 🙂 Warto wspomnieć, że firma PowerCom umożliwia realizacje gwarancji na zasadzie „drzwi do drzwi”(door to door) – na koszt serwisu. Na zasilacz otrzymujemy aż 3 lata gwarancji, a na ogniwa bateryjne 12 miesięcy.

Model PowerCom BNT-800AP otrzymuje od Redakcji wyróżnienie w kategorii Cena/Wydajność z kolei model PowerCom BNT-1000AP otrzymuje rekomendację w kategorii Wydajność.

Spis treści: Test zasilaczy UPS marki PowerCom 600AP, 800AP i 1000AP – Mocy przybywaj!

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)