0
Opublikowano 4 czerwca 2021 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows 8 » Systemy monitoringu IP – skuteczna ochrona mienia
 
 

Systemy monitoringu IP – skuteczna ochrona mieniaJaki monitoring wybrać?

Wielu osobom monitoring kojarzy się ze skomplikowaną instalacją, która nie posiada jednak zbyt dużych możliwości. Rozwój technologii sprawił, że analogowe rozwiązania znane z przeszłości wypierane są obecnie przez nowoczesny monitoring IP. Tego typu system monitoringu opiera się na połączeniu internetowym. Urządzenia połączone są przy użyciu jednego przewodu ethernetowego, który umożliwia przesyłanie danych oraz jednocześnie zasila kamery. System monitoringu IP składa się z kamer cyfrowych, które przesyłają obraz do rejestratora. Dodatkowo wyposażony jest zazwyczaj w dysk, który umożliwia przechowywanie dużej ilości nagrań. Kamery IP posiadają wbudowane procesory o dużej mocy obliczeniowej, które umożliwiają odpowiednie przetwarzanie obrazu.

Monitoring IP daje dużo większe możliwości niż analogowy poprzednik. Pozwala uzyskać podgląd obrazu z dowolnego miejsca na ziemi oraz dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Inteligentne kamery mogą analizować nagrywany obraz video, np. zapisując twarze przechodniów w specjalnej bazie danych, czy zliczając przechodzące osoby w danym okresie czasu. Docenić należy również łatwiejszą instalację systemu, którą można przeprowadzić samodzielnie.

Zalety monitoringu IP

Systemy monitoringu IP to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

– zdalna konfiguracja i podgląd obrazu z kamery – systemem można zarządzać z dowolnego miejsca na ziemi, korzystając ze stacjonarnego łącza internetowego lub aplikacji mobilnej;

– obraz bez zakłóceń – rozwiązania cyfrowe, takie jak systemy monitoringu IP, w odróżnieniu od analogowych charakteryzują się wysoką odpornością na każdego rodzaju zakłócenia, co pozwala uzyskać przejrzysty i bardzo dokładny obraz z kamery;

– możliwość rozbudowy systemu – każdy system monitoringu IP można w prosty sposób rozbudować. Wystarczy dokupić dodatkowe kamery i odpowiednio je skonfigurować. Dużą wydajność zapewnia połączenie internetowe;

– wysokiej jakości obraz – brak zakłóceń to nie wszystko, ponieważ kamery IP nagrywają wysokiej jakości obraz, który umożliwia wychwycenie wszystkich szczegółów. Może być on rejestrowany w rozdzielczości HD, FULL HF bądź 4K.

Dlaczego warto posiadać monitoring?

Jeszcze kilka lat temu monitoring kojarzył się głównie ze sklepami i kamerami miejskimi. Obecnie systemy monitoringu są coraz częściej instalowane w prywatnych domach, na klatkach schodowych budynków wielorodzinnych, czy jako monitoring osiedlowy. Jakie korzyści daje posiadanie monitoringu w prywatnym domu?

Monitoring działa dwojako. Z jednej strony sama obecność kamer odstrasza potencjalnych sprawców niepożądanego zdarzenia (np. kradzieży, wandalizmu). Z drugiej zaś nagranie z monitoringu pozwala zidentyfikować ewentualnego sprawcę danego zdarzenia oraz może stanowić dowód w postępowaniu sądowym. Monitoring IP jest również polecany osobom, które zatrudniają pomoc domową, czy opiekunkę do dziecka i chcą wiedzieć jak dana osoba wykonuje swoje obowiązki. Dzięki technologii cyfrowej właściciel domu ma dostęp do podglądu obrazu z kamery w czasie rzeczywistym i z dowolnej lokalizacji.

Monitoring IP to system, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Jest polecany zarówno do nowo budowanych domów, jak i tych już zamieszkanych. W pierwszym przypadku warto pamiętać, by na etapie budowy zadbać o odpowiednie rozprowadzenie przewodów internetowych, do których zostaną później podłączone kamery. Pozwoli to uniknąć późniejszego kucia ścian, czy maskowania kabli.

Spis treści: Systemy monitoringu IP – skuteczna ochrona mienia

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.