0
Opublikowano 15 marca 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Internet » p2m wymiana plików poprzez serwery pocztowe
 
 

p2m wymiana plików poprzez serwery pocztoweGwałtowny rozwój i upowszechnienie się szerokopasmowego dostępu do Internetu sprawił, że sieć rozumiana jako „skupisko” witryn WWW i serwerów FTP przestała odpowiadać wymaganiom internautów. Potrzebowali oni prostego, a zarazem wydajnego sposobu na szybką wymianę plików (głównie utworów MP3) w sieci. Z niepozornego „Napstera”, P2P ewoluowało do ogromnych i bardzo popularnych protokołów, z których korzystają na co dzień miliony użytkowników na całym świecie. Pomimo wielu niewątpliwych zalet, sieci te posiadają pewne wady (m.in. problemy z wewnętrznym IP, ograniczone transfery, konieczności udostępniania danych, ogromna ilość wirusów i modułów szpiegujących). Remedium na powyższe problemy stała się, sieć P2Mskuteczna alternatywa dla P2P.

Czym jest P2M?

P2M (peer-to-mail) jest aplikacją, a zarazem sposobem na wymianę plików pomiędzy użytkownikami Internetu, która działa na trochę innej zasadzie, niż protokół P2P. Jak sama nazwa wskazuje w PeerToMail podczas wymiany plików pośredniczy skrzynka pocztowa. Jest to nietypowe i innowacyjne rozwiązanie, po raz pierwszy zastosowane przez Izraelczyka Rangeva, który jest zarówno twórcą pierwszej aplikacji obsługującej P2M (program nazywa się Peer2Mail) oraz samej sieci.

Aby móc korzystać z tejże sieci, musisz zainstalować odpowiednią aplikację. Po jej instalacji masz możliwość pobierania plików. Niestety, P2M nie posiada wbudowanej wyszukiwarki, co utrudnia znalezienie szukanego pliku. W sieci istnieje wiele serwisów, na których umieszczane są specjalne kody (tzn. hashcode, który zawiera informacje dotyczące pliku, serwera pocztowego, liczby segmentów, itp.), umożliwiające pobranie żądanego pliku. Po zarejestrowaniu się, masz dostęp do ogromnych zbiorów plików muzycznych, filmów, programów i e-booków. Serwisy te współtworzą zazwyczaj zwykli internauci, którzy poświęcają swój czas na upload`owanie plików i udostępnianie kodów innym osobom.

Jak udostępnić plik?

Posiadasz obszerny zbiór darmowej muzyki i chcesz się nią podzielić ze znajomymi? To żaden problem! Wystarczy, że wyślesz żądane pliki na skrzynkę, a po wprowadzeniu specjalnego hasła, udostępnisz je innym internautom. Pamiętaj o tym, że podczas wysyłania, pliki dzielone są na wiele mniejszych części (segmentów), ponieważ skrzynki pocztowe posiadają pewne ograniczenia – (zazwyczaj nie akceptują plików większych niż 10 MB). W zależności od wielkości pliku i szybkości łącza proces wysyłania danych na konto pocztowe może zająć chwilę. Po pomyślnym jego zakończeniu dane są gotowe do ściągania przez inne osoby. Wystarczy, że podasz odpowiednie kody, a inni użytkownicy będą mogli pobrać żądane pliki na swój dysk. Teoretycznie, jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, gdyż nie musisz udostępniać plików „cały czas”, jak ma to miejsce w sieciach P2P. Wystarczy, że raz je umieścisz na serwerze pocztowym, a będą one się tam znajdowały przez długi czas. Warto dodać jeszcze, że założenie i utrzymanie skrzynki pocztowej jest darmowe, a ich pojemność sięga nawet 3 gigabajtów i stale rośnie( w przypadku skrzynki Gmail).

Wady i zalety P2M

Wielkim plusem P2M jest prędkość, z jaką można ściągać dane. Zazwyczaj, serwery pocztowe oferują dość dobre transfery pobierania załączników. W przypadku tej metody, nie występują problemy z zewnętrzny adresem IP i przekierowywaniem portów, tak, jak ma to miejsce eMule, DC++, czy BitTorrent. Aby pobierać pliki, nie musisz ich udostępniać innym internautom. W sieciach P2P występuje wiele wirusów i fake’ów. Tutaj nie ma takich problemów, zazwyczaj pobieranie żądanego pliku przebiega pomyślnie i bez większych utrudnień. Jednak PeerToMail nie jest doskonały… Największą jego wadą jest brak wyszukiwarki. Chcąc pobrać dany plik, skazany jesteś na rejestrację w jednym z kilku serwisów (poniżej znajdują się do nich odnośniki) oferujących specjalne kody. Metoda „pocztowa” jest znacznie mniej popularna, niż P2P, co powoduje mniejszą liczbę dostępnych plików. Obecne wersje aplikacji P2M uniemożliwiają jednoczesne pobieranie różnych plików, co jest dużą niedogodnością (co prawda, można uruchomić kilka razy ten sam program, jednak jest to dość mało wygodne rozwiązanie).

Fora internetowe oferujące „hashcod” (wymagają bezpłatnej rejestracji):

PROGRAMY P2P

MoorHunt 0.4.0.0

Program MoorHunt umożliwia pobieranie oraz wysyłanie plików z sieci P2M. Aplikacja jest wygodna w obsłudze, intuicyjna, prosta, a zarazem w pełni konfigurowalna. Polskojęzyczny interfejs użytkownika sprawia, że mogą z niej korzystać nawet początkujący użytkownicy. Jak twierdzi producent, program potrafi osiągać wysokie transfery i pod tym względem zdecydowanie wyprzedza oryginalnego klienta tej sieci – PeerToMail’a. Aplikacja umożliwia kolejkowanie plików oraz daje dostęp do ogromnej ilości skrzynek pocztowych w kreatorze automatycznego ich tworzenia. Chcąc przesłać plik na serwer, MoorHunt automatycznie dzieli je na segmenty (mniejsze części) według ustalonych kryteriów. W każdej chwili masz dostęp do statystyk dotyczących aktualnie pobieranych danych. Jedyne, co budzi pewne zastrzeżenia są dwie małe, tekstowe reklamy wyświetlane w prawym, górnym rogu aplikacji – nie przeszkadza to jednak podczas używania programu. MoorHunt do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje środowiska .NET Framework 2 (do pobrania STĄD) oraz Windows Installer (do pobrania STĄD ). Chcąc pobrać dany plik kliknij na strzałkę znajdującą się obok ikony pobierania oraz wybierz opcję: Rozpocznij nowe pobieranie. Twoim oczom ukaże się ekran:

MoorHunt, hash, p2m, download mail, ściąganie plików

MoorHunt - wklejanie hash, czyli odnośnika do zbiorów ściąganych plików

W pole `HashCode` wklej kod pliku, który zamierzasz pobrać. Natomiast na dole wprowadź hasło do skrzynki pocztowej (znajdziesz je na forum, z którego kopiowałeś HachCode).

MoorHunt, hash, p2m, download mail, ściąganie plików

MoorHunt - interfejs użytkownika

Informacje: www.moorhunt.pl

Peer2Mail 1.61

Peer2Mail, wymiana plików przez mail, wymiana plików mailowo

Peer2Mail - kolejny program wymiany plików drogą mailową

Peer2Mail jest pierwszą aplikacją wykorzystującą technikę wymiany plików z wykorzystaniem skrzynek pocztowych. Program automatycznie dzieli pliki na mniejsze części oraz może je dodatkowo skompresować do archiwum ZIP oraz zaszyfrować. Takie segmenty są jeden za drugim wysyłane na konto pocztowe. Kiedy wszystkie części zostaną pobrane aplikacja scala je ponownie w jeden, oryginalny plik. Program jest dość prosty w obsłudze, jednak nie posiada polskiej wersji językowej, co dla niektórych może utrudnić użytkowanie. Tak, jak w przypadku programu MoorHunter, aplikacja posiada wbudowane moduły reklamowe. Dzięki Peer2Mail pobierzesz pliki z siedmiu najpopularniejszych skrzynek pocztowych (wśród nich jest polski serwis o2 .pl). Serwer pocztowy wybierzesz, klikając na strzałkę obok ikony symbolizującej `domek`. Następnie program przeniesie cię na stronę skrzynki pocztowej – zaloguj się na niej (login i hasło do poszczególnych skrzynek uzyskasz, rejestrując się na forach internetowych o tematyce P2M) . Gdy już to zrobisz, kliknij na symbol `folderu z zieloną strzałką’, po czym program automatycznie znajdzie wszystkie pliki dostępne na poczcie oraz podzieli je na segmenty. Po zakończeniu procesu listowania rozwiń listę z danym plikiem (np. filmem), naciskamy przycisk Sort i sprawdź czy są wszystkie pliki, włączając plik *.p2m. Jeśli wszystko się zgadza możesz rozpocząć pobieranie pliku, wybierając opcję Download. Gdy proces ten dobiegnie końca, wybierz menu Tools, kliknij na Merge File, zaznacz pliki przeznaczone do scalenia, wpisz hasło po czym naciśnij przycisk Merge.

Informacje: www.peer2mail.com

Sieci P2M generalnie są dosyć ciekawą alternatywą dla P2P. Jednak ze względu na małą ilość stron, na których można znaleźć linki i kody do poszczególnych plików, ciężko o szukany plik… Pomimo tego, zachęcam do zapoznania się z tą innowacyjną metodą. Być może przypadnie ci ona do gustu.

Spis treści: p2m wymiana plików poprzez serwery pocztowe

[Głosów: 1   Average: 4/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.