1
Opublikowano 2 grudnia 2014 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Internet » Różnice pomiędzy internetem światłowodowym, a radiowym
 
 

Różnice pomiędzy internetem światłowodowym, a radiowym


Panuje obiegowy pogląd, że rozwój sieci światłowodów jest szansą na przyspieszenie prędkości internetu u polskich użytkowników. Jak jest naprawdę? Jakie różnice w prędkościach występują pomiędzy internetem światłowodowym, a radiowym?

Światłowód czy radiówka

Główne różnice pomiędzy internetem światłowodowym, a radiowym dotyczą prędkości uzyskiwanego transferu danych. Światłowody są bardziej stabilne w transferze informacji w sieci internetowej, mają w praktyce nieograniczony transfer danych i nie jest on zależny od warunków atmosferycznych, czego nie można powiedzieć w odniesieniu do internetu radiowego. W czasie złych warunków atmosferycznych – silnego wiatru, ulewnego deszczu czy śnieżycy, sygnał internetowy jest bardzo podatny na zakłócenia. Dodatkowo, internet tego typu ma ograniczoną prędkość.

Zaletą światłowodów jest również to, że można za ich pomocą dostarczać klientom nie tylko usługę internetową, ale i telefon czy nowoczesną telewizję cyfrową.

Co dają światłowody?

Klasyczne kable internetowe nie dają możliwości wypracowania wysokich prędkości przesyłu danych. Prędkość internetu w przypadku światłowodów jest kilkukrotnie wyższa. Dzięki nim możemy otrzymać taki transfer internetu, jaki rzeczywiście oferuje dostawca usług. W umowie zwykle nie pojawia się określenie „do 20 Mb/s” tylko „prędkość gwarantowana 20 Mb/s”, a może być jeszcze większa. Spowodowane jest to zwiększoną przepustowością światłowodów. Prędkość internetu w wysokości 100 Mb/s jest już standardem w przypadku usługi internetowej dostarczanej za ich pośrednictwem.

Gwarantowana, wysoka prędkość internetu to nie jedyna zaleta korzystania ze światłowodów. Pozwalają one na pobieranie filmów wideo i oglądanie ich w trybie online z najwyższą jakością obrazu.

Światłowód kontra technologia mobilna

Coraz częściej Polacy korzystają z internetu z wykorzystaniem urządzeń mobilnych2. Jak wykazały badania Mindreader1 ponad 5 proc. polskich internautów najczęściej do surfowania po internecie wybiera smartfony i tablety. Na świecie średnia wynosi 12 proc. Wciąż łączymy się najczęściej z internetem przy użyciu laptopów i komputerów stacjonarnych – w domu lub w miejscu pracy. To pokazuje, że światłowody dostarczające usługi internetowe mają rację bytu, a ich wysokie parametry przesyłu danych powodują, że na pewno będą one współistnieć z internetem mobilnym przez kolejne dziesięciolecia. Prędkość internetu mobilnego nie może równać się prędkości uzyskiwanej z internetu światłowodowego. Smartfony służą nam do rozrywki – laptopy wykorzystujemy do pracy, nauki i odnajdywania pożądanych informacji w sieci internetowej.

Dalsza wirtualizacja życia społecznego, handlu i sfery usług wymaga równoległego rozwoju zarówno internetu mobilnego, jak i kablowego – za pośrednictwem światłowodów. Pomimo rosnącej prędkości internetu, usługi w tym zakresie nie powinny w przyszłości gwałtownie drożeć.

Spis treści: Różnice pomiędzy internetem światłowodowym, a radiowym

Słowa kluczowe: jak zdjac simloka, sciagniecie simloka

Click to rate this post!
[Total: 18 Average: 2.4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.