4
Opublikowano 5 października 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Internet » Automatyczne uzupełnianie formularzy w Firefox +SEO :)
 
 

Automatyczne uzupełnianie formularzy w Firefox +SEO :)Zapewne nie lubicie wchodzić na fora i podczas rejestracji czy logowania podawać zawsze te same dane? Nie denerwuje Was kiedy macie uzupełnić kilka długich i nudnych formularzy, podając w każdym te same dane? Jest to dość nudny proce. Na szczęście z pomocą przychodzi nam bardzo przydatna wtyczka (dodatek) do przeglądarki Firefox, a mowa tu oczywiście o Autofill Forms!

Wtyczka Autofill Forms pozwala na automatyczne uzupełnianie wybranych pól na stronie. Wystarczy jedno kliknięcie, aby w jednej chwili wypełnić wybrane w profilu przez nas pola. Proste, prawda?

Ważną funkcją tego dodatku jest tworzenie profili. Jest to przydatne gdy chcemy uzupełniać pola w różnego rodzaju katalogach lub np. automatycznie uzupełnić pola w formularzu rejestrowania się na stronie.

autouzupełnianie formularzy

Konfiguracja wtyczki

Konfiguracja wtyczki też nie jest trudna, a jednocześnie daje wiele możliwości – Autofill Forms potrafi wyświetlić przy każdym polu formularza jego nazwę i bieżącą wartość, dzięki czemu nie trzeba grzebać w kodzie HTML, aby odszukać odpowiednie nazwy pól. Z kolei użycie wyrażeń regularnych sprawia, że odpowiednio stworzone reguły wyszukiwania pól formularzy będą działać na większości stron. Wtyczka posiada też polskie tłumaczenie, co na pewno wielu osobom ułatwi korzystanie z niej. Po pobraniu i zainstalowaniu wtyczki Autofill Forms trzeba ją jeszcze skonfigurować:

 1. Po pierwsze proponuję dodać do paska narzędziowego odpowiednią ikonkę, która będzie uruchamiać wypełnianie formularza (można również korzystać ze skrótu klawiszowego).
 2. Po wywołaniu okna konfiguracji (najłatwiej poprzez kliknięcie po prawej stronie na dodany do paska narzędzi przycisk i wybranie z menu, które się rozwinie opcji Ustawienia) przejdź do grupy opcji Ogólne. Tam dodaj nowy profil – w tym celu kliknij na przycisk Dodaj. Następnie zmień nazwę nowego profilu – do pola w liście rozwijalnej Profil wpisz nową nazwę i kliknij Zastosuj.
 3. Kolejny krok – definicja reguł uzupełniania pól formularzy. Najpierw jednak usuń wszystkie stare reguły z listy (zaznacz pierwszą z nich, przewiń listę do końca, kliknij na ostatnią przytrzymując klawisz Shift co powinno zaznaczyć całą zawartość listy, i na koniec kliknij przycisk Usuń i potwierdź, że chcesz to zrobić). Teraz możesz już dodawać nowe reguły.
 4. Nowe reguły dodajesz klikając przycisk Dodaj. Następnie musisz je dostosować do swoich potrzeb, zmieniając zawartość pól: Nazwa (opisowa nazwa do czego służy reguła), Wartość (co ma być wpisane do pola formularza) i Reguły pola (wyrażenie regularne używane do wyszukiwania pól formularzy po ich nazwach). Pole reguły witryny pozostawiasz takie jak jest – wartość domyślna “(?:)” jest w porządku.

To tyle jeśli chodzi o samą konfigurację skryptu. Poniżej opiszę dodatkowe możliwości skryptu, które ułatwią webmasterom ręczne katalogowanie stron.

Ręczne pozycjonowanie strony (SEO)

Teraz przedstawię Wam kilka dodatkowych reguł, które ułatwią pozycjonerom SEO proces katalogowania. Oto co należy wpisać w Reguła pola, aby mieć auto-uzupełnianie w katalogach SEO:

 • Tytuł strony:
  name|title|tytul|nazwa
 • Adres strony:
  http|url|adres|link\b
 • Opis strony:
  opis|desc
 • Słowa kluczowe:
  slowa|resfield1|keyword|klucz
 • Adres e-mail:
  mail

Użycie powyższych reguł wystarcza w przypadku większości formularzy dodawania stron do katalogów, na które się natkniesz – wystarczy kliknąć na ikonkę na pasku narzędzi i formularz zostanie wypełniony automatycznie. Czasami jednak może się zdarzyć, że znajdziesz formularz, który będzie miał pola nazwane zupełnie inaczej (autorski skrypt..) – wtedy możesz albo rozszerzyć podane powyżej reguły we własnym zakresie, albo też możesz kliknąć prawym przyciskiem na wybranym polu formularza i z menu kontekstowego wybrać kolejno Wypełnij to pole/[nazwa profilu]/[nazwa pola] – w ten sposób możesz ręcznie wstawić do dowolnego pola formularza wcześniej zdefiniowaną wartość.

Spis treści: Automatyczne uzupełnianie formularzy w Firefox +SEO :)

[Głosów: 6   Average: 4/5]

Webstero