0
Opublikowano 18 lipca 2012 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Polska krzemowa dolina rośnie w siłę
 
 

Polska krzemowa dolina rośnie w siłę

gdansk, Intel, dolina krzemowa
gdansk, Intel, dolina krzemowa

O ponad 300 proc. w ciągu czterech lat wzrosło zatrudnienie w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela. Gdańsk to obecnie największy tego typu oddział amerykańskiego koncernu w Europie. Zatrudnia już ponad 1000 pracowników.

Jak do Gdańska trafiła jedna z najcenniejszych marek na świecie? W roku 1999 do Intela przyłączono firmę Olicom. W ten sposób na Wybrzeżu powstał nowy oddział amerykańskiego potentata. Na przestrzeni zaledwie kilku lat z centrum badawczo-rozwojowego rozwinął się do kompleksowego centrum badawczo-usługowego.

gdansk, Intel, dolina krzemowa

Polska dolina krzemowa w Gdańsku

Czym obecnie zajmują się specjaliści z gdańskiego centrum?

  • Największy zespół inżynierów specjalizuje się w  dostarczaniu i rozwijaniu nowych technologii oraz produktów, przeznaczonych na rynek serwerów, gdzie głównymi klientami są duże korporacje jak HP, Dell, IBM, Sun, Google, Oracle, Facebook.
  • Drugi trzon R&D stanowią eksperci zajmujący się projektowaniem, implementacją oraz walidacją sterowników grafiki trójwymiarowej dla układów graficznych zintegrowanych z procesorami Intela oraz o zespole, który tworzy i testuje oprogramowanie do kart sieciowych. Rozwiązania, nad którymi pracują polscy inżynierowie trafiają do komputerów na całym świecie.
  • Obok centrum rozwoju nowych technologii  w tym roku został uruchomiony departament zarządzania usługami sprzedaży internetowej na cały rynek europejski.
  • Ponadto w Gdańsku powołano do życia jednostkę specjalizującą się w obsłudze wewnętrznych procesów personalnych w całym regionie Europy i Bliskiego Wschodu.

Z uwagi na fakt, że w nowych organizacjach obsługujemy całą Europę, poszukujemy osób ze zdolnościami językowymi. Prowadzimy ciągłą rekrutacje osób z biegłą znajomością języków obcych, m.in. niemieckiego, rosyjskiego czy herbrajskiego – mówi Michał Wiznerowicz, Dyrektor ds. personalnych w firmie Intel.

Inżynierowie Intela w Gdańsku zajmują bardzo ważne miejsce w strategii koncernu. – Niezmiennie nasi specjaliści są twórcami technologii, które pojawią się na rynku w perspektywie najbliższych 15 lat. To oni tworzą przyszłość – przekonuje Wiznerowicz.

Gdańsk jest obecnie największym oddziałem Intela w Polsce. Skupia łącznie 95 proc. wszystkich polskich pracowników tej firmy. Duża część zatrudnionych w Gdańsku, aż 20 proc.  to osoby, które skorzystały z programów stażowych. – To efekt intensywnej współpracy z gdańskimi uczelniami, a także naszej bogatej oferty pakietów i benefitów –  zdradza Wiznerowicz.

Spis treści: Polska krzemowa dolina rośnie w siłę

Słowa kluczowe: intel gdańsk

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.