0
Opublikowano 25 lutego 2013 w Portal komputerowy » Wiadomości » Sprzęt » Intel uderza ze wzmożoną siłą w rynek mobilny
 
 

Intel uderza ze wzmożoną siłą w rynek mobilny


Firma Intel Corporation zapowiedziała dziś nowe produkty, rozwiązania i inicjatywy, które mają zwiększać jej obecność na rynku mobilnym i zapoczątkować erę nowych urządzeń i bogatszych wrażeń z technologią Intel Inside®.Firma zapowiedziała m.in. nową dwurdzeniową platformę Atom™ SoC („Clover Trail+”) do smartfonów i tabletów Android* oraz pierwsze globalne, wielotrybowe/wielopasmowe rozwiązanie LTE, które wejdzie do sprzedaży w pierwszej połowie roku. Poinformowała też o rosnącym wsparciu dla platformy „Bay Trail”, upowszechnianiu korzystania z urządzeń mobilnych oraz dalszej ekspansji na rynkach wschodzących za sprawą platformy procesorowej Intel® Atom™ Z2420.Intel uderza ze wzmożoną siłą w rynek mobilny

„Zapowiedziane dziś rozwiązania rozszerzają ofertę intelowskich urządzeń opracowanych z myślą o różnych segmentach rynku mobilnego — powiedział Hermann Eul, wiceprezes firmy Intel i dyrektor generalny Mobile and Communications Group. — W niespełna rok w ścisłej współpracy z naszymi klientami intelowskie smartfony wprowadziliśmy na rynek w ponad 20 krajach. Ponadto opracowaliśmy energooszczędną platformę Atom System-on-Chip do tabletów, działającą pod kontrolą Windows* 8 , której dostawy do wiodących firm OEM już rozpoczęliśmy. W przyszłości zamierzamy oprzeć się na tym fundamencie i współpracować z naszymi partnerami, aby dostarczać klientom najlepsze produkty i wrażenia z technologią Intel Inside”.

Nowa, energooszczędna platforma Atom™ SoC

Nowa platforma procesorowa Intel Atom™ („Clover Trail+”) oraz referencyjna konstrukcja smartfona zapewniają wysoką wydajność, niski pobór mocy i długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym, który dorównuje najpopularniejszym dziś telefonom z systemem Android*. Produkt oferuje klasyczne zalety intelowskich technologii, w tym wysoką wydajność, która umożliwia szybkie przeglądanie stron internetowych, płynne odtwarzanie filmów HD oraz komfortową pracę z aplikacjami Android*.

32-nanometrowe, dwurdzeniowe procesory Intel® Atom™Z2580, Z2560, Z2520 – są taktowane zegarem odpowiednio 2,0 GHz, 1,6 GHz i 1,2 GHz. Obsługują też technologię Intel® Hyper-Threading, która umożliwia jednoczesne wykonywanie czterech wątków aplikacji i jeszcze bardziej zwiększa ogólną wydajność rdzeni procesora Atom.

Zintegrowana platforma smartfonowa obejmuje również układ Intel® Graphics Media Accelerator z rdzeniem graficznym, który w trybie turbo może być taktowany zegarem 533 MHz i zapewnia trzykrotnie większą wydajność1 podczas wyświetlania grafiki 3D, gier oraz przyspieszanego sprzętowo kodowania i dekowania obrazu Full HD 1080p z częstotliwością 30 klatek na sekundę.

„Nasz produkt drugiej generacji ma dwukrotnie wyższą moc obliczeniową i trzykrotnie większe możliwości graficzne1, a mimo to pozostaje konkurencyjny pod względem zużycia energii — powiedział Eul. — Kiedy później w tym roku przejdziemy na 22-nanometrowe układy Atom SoC, będziemy mogli w pełni wykorzystać szerokie spektrum możliwości oferowanych przez nasz design, architekturę, 22-nanometrową technologię tranzystorową Tri-Gate oraz czołowe techniki produkcyjne”.

Nowa platforma Intel Atom zapewnia też zaawansowane możliwości przetwarzania obrazu, m.in. obsługę dwóch aparatów, w tym podstawowego o rozdzielczości do 16 megapikseli. System obrazowania obsługuje również zdjęcia panoramiczne, tryb seryjny o częstotliwości 15 klatek na sekundę (fotografie o rozdzielczości 8 megapikseli), wykrywanie i rozpoznawanie twarzy w czasie rzeczywistym oraz zdjęcia HDR z usuwaniem „efektu ducha”.

Platforma Atom jest też wyposażona w technologię Intel® Identity Protection (Intel IPT), która obsługuje dwuczynnikowe uwierzytelnianie do ochrony usług chmurowych – takich jak bankowość internetowa, e-handel, gry sieciowe oraz sieci społecznościowe – przed nieautoryzowanym dostępem. Ponieważ technologia Intel IPT działa na poziomie układu scalonego, w przeciwieństwie do tokenów sprzętowych lub telefonicznych, skuteczniej chroni dostęp do usług, a zarazem jest bardziej przyjazna dla użytkownika. Intel wraz z partnerami, takimi jak Feitian*, Garanti Bank*, MasterCard*, McAfee*, SecureKey* Technologies Inc., Symantec*, Vasco Data Security International* Inc. i Visa* Inc., pracuje nad zintegrowaniem tej technologii z ich usługami.

Dzięki obsłudze ekranów WUXGA (1900×1200) nowa platforma umożliwi też konstruowanie większych tabletów z systemem Android. Platforma obsługuje też  system Android* 4.2 (Jelly Bean), technologię Intel Wireless Display, łączność HSPA+ 42 Mb/s z wykorzystaniem modemu Intel® XMM 6360 oraz nowy standard UltraVioletTM Common File Format.

Wsparcie dla platformy „Clover Trail+” zapowiedzieli tacy klienci, jak ASUS*, Lenovo* i ZTE*.

Telefon Lenovo* IdeaPhone K900*, który zadebiutował na targach CES w zeszłym miesiącu, jest oparty na procesorze Intel® Atom™ Z2580 i oferuje płynne odtwarzanie wideo, przetwarzanie grafiki oraz przeglądanie stron internetowych. IdeaPhone ma 6,9 mm grubości i jest wyposażony w pierwszy na świecie 5,5-calowy ekran Full HD 400+ PPI, który zapewnia wyjątkową klarowność tekstu i obrazu. K900 będzie pierwszym komercyjnie dostępnym produktem opartym na procesorze Intel Atom Z2580. Lenovo planuje wprowadzić go do sprzedaży w Chinach w drugim kwartale 2013 r., a wkrótce potem na wybrane rynki międzynarodowe.

Intel zapowiedział też 22- nanometrowy układ Atom™ SoC do smartfonów o nazwie kodowej „Merrifield”. Produkt ten jest wytwarzany w czołowym intelowskim procesie 22-nanometrowym i opiera się na zupełnie nowej mikroarchitekturze Atom, która zapewni większą wydajność, energooszczędność i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

Long-Term Evolution (4G LTE)

Strategia Intela polega na dostarczaniu energooszczędnych, globalnych rozwiązań modemowych, które działają w różnych pasmach, trybach, regionach i urządzeniach.

Intel XMM 7160 to jedno z najmniejszych na świecie2 i najbardziej energooszczędnych wielotrybowych/wielopasmowych rozwiązań LTE (LTE / DC-HSPA+/ EDGE), przeznaczone do wielu różnych urządzeń, w tym smartfonów, tabletów i urządzeń Ultrabook™.  Globalny modem 7160 obsługuje 15 pasm LTE jednocześnie, więcej niż jakiekolwiek inne rozwiązanie dostępne na rynku2. Ma też elastyczną architekturę radiową, która umożliwia ekonomiczne tworzenie konfiguracji wielopasmowych, długi czas pracy na baterii oraz obsługę globalnego roamingu przez jeden układ.Intel uderza ze wzmożoną siłą w rynek mobilny baytrail

„7160 to bardzo konkurencyjne rozwiązanie 4G TLE, które spełni rosnące potrzeby globalnego rynku 4G — powiedział Eul. — Niezależni analitycy uznali nasze rozwiązanie za produkt światowej klasy i jestem pewien, że wejdzie ono w skład nowych systemów komunikacyjnych. W ciągu następnych 12 miesięcy liczba połączeń LTE ma się podwoić, przekraczając próg 120 milionów. Uważamy, że nasze rozwiązanie zaoferuje deweloperom i dostawcom usług pojedynczy, konkurencyjny produkt, a konsumentom — najwyższą jakość globalnej łączności 4G. Intel przyspieszy też wprowadzanie nowych funkcji, aby zbiegły się w czasie z wdrożeniami przyszłych, zaawansowanych sieci 4G”.

Intel obecnie oferuje jednotrybowe rozwiązanie łączności 4G LTE, a dostawy wersji wielotrybowej rozpoczną się w pierwszej połowie roku. Firma rozwija rozwiązania LTE równolegle do planów produktowych SoC, aby wprowadzić na rynek kombinację czołowych energooszczędnych rozwiązań.

Platforma Intel® Atom™ Z2420

W miarę rosnącego zasięgu geograficznego swojej działalności Intel dostrzega wielki potencjał w dostarczaniu swoich rozwiązań mobilnych konsumentom na rynkach wschodzących.

W ramach strategii wykorzystywania rosnącego rynku na ekonomiczne smartfony w gospodarkach wschodzących, który według niektórych analityków może osiągnąć 500 milionów sztuk w 2015 r., Intel podkreślił rosnące wsparcie dla platformy Intel Atom Z2420 (poprzednio znanej jako „Lexington”). Od czasu jej debiutu na targach CES firmy Acer* (Tajlandia, Malezja), Lava* (Indie) i Safaricom* (Kenia) zapowiedziały nowe, oparte na niej telefony.

Etisalat Misr*, czołowy egipski operator telekomunikacyjny należący do grupy Etisalat ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ogłosił plany opracowania wspólnie z Intelem smartfona Etisalat E-20 z technologią Intel Inside®. Intelowski smartfon, który w kwietniu zadebiutuje w Egipcie, będzie pierwszym na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej oraz drugim w Afryce (po niedawnej premierze Safaricom* w Kenii).

Demonstrując elastyczność platformy Atom SoC, która uwzględnia wymagania różnych urządzeń i segmentów rynku, firma ASUS* zapowiada dziś nowy tablet z systemem Android* oparty na procesorze Intel® Atom™ Z2420.

Tablety z technologią Intel Inside®

Następcą popularnego i niezwykle energooszczędnego procesora Atom Z2760 będzie pierwszy czterordzeniowy układ Atom SoC („Bay Trail”), najwydajniejszy dotychczas procesor Atom. Będzie cechował się dwukrotnie większą wydajnością w porównaniu z bieżącą ofertą intelowskich rozwiązań do tabletów i zaoferuje solidny fundament technologiczny oraz zbiór funkcji umożliwiający wprowadzanie własnych innowacji. Platforma Bay Trail, która ma być dostępna w sezonie świątecznym 2013 r., działa pod kontrolą systemów Windows* i Android* i pomoże w opracowaniu urządzeń o grubości zaledwie 8 mm z baterią starczającą na cały dzień pracy, które będą mogły przez całe tygodnie pozostawać w stanie gotowości.

Intel obecnie współpracuje z firmami Compal*, ECS*, Pegatron*, Quanta* i Wistron*, aby przyspieszyć rynkowy debiut tabletów Bay Trail. Firma rozszerza też współpracę z czołowymi partnerami OEM z całego świata, aby rozwinąć istniejące konstrukcje tabletów z procesorem Intel Atom Z2760 oferowane przez Acer*, ASUS*, Dell*, Fujitsu*, HP*, Lenovo*, LG Electronics i Samsung*.

Rozwój ekosystemu urządzeń mobilnych z technologią Intel Inside®

Intel ogłosił dziś rozszerzenie swojego programu, którego celem jest wprowadzanie innowacji konstrukcyjnych i rynkowych w urządzeniach mobilnych opartych na systemach Windows* i Android*.

Intelowskie platformy i programy wsparcia od dziesięcioleci są fundamentem innowacji wprowadzanych przez producentów OEM i ODM. Nowy program skupi się na przyspieszaniu rynkowych debiutów najnowocześniejszych urządzeń mobilnych opartych na architekturze Intel®. Program początkowo obejmie tablety, a później również smartfony, oferując wstępnie zweryfikowane rozwiązania z uproszczonymi elementami konstrukcyjnymi, które pozwolą na szybkie budowanie produktów przeznaczonych zarówno na rynki dojrzałe, jak i wschodzące.

Punktem wyjścia nowego programu będzie procesor Atom Z2760 działający pod kontrolą Windows* 8 oraz nadchodzący 22-nanometrowy układ Atom SoC o kryptonimie „Bay Trail”.

Spis treści: Intel uderza ze wzmożoną siłą w rynek mobilny

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

prasowe