15
Opublikowano 14 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Porady » Buforowanie miniatur (Thumbs.db)
 
 

Buforowanie miniatur (Thumbs.db)


Thumbs.db to plik, który jest domyślnie tworzony w każdym folderze z plikami graficznymi, filmami. System Windows zapisuje w nim miniaturki obrazów, aby po ponownym otworzeniu folderu szybko przygotować podgląd znajdujących się tam plików. Jednak w niektórych przypadkach np. w przypadku wielu bibliotek grafik, takie pliki mogą sięgać kilku megabajtów, w dodatku są ukryte, więc często nieświadomie zostają skopiowane na płytę CD wraz z galeriami. Posiadając taki plik thumbs.db bez problemu jesteśmy w stanie odczytać zawartość folderu, z którego pochodzi! Możesz wyłączyć tworzenie pliku Thumbs.db w folderach z obrazami i filmami, nieznacznie to spowolni otwieranie folderów w widoku „Miniatury” .

  1. Uruchom Zasady grupy(Start->Uruchom->gpedit.msc).
  2. Teraz przejdź kolejno do: Konfiguracja użytkownika | Szablony administracyjne | Eksplorator Windows i kliknij na Wyłącz buforowanie miniatur.
  3. Pokaże Ci się nowe okno, w którym wybierz Wyłączone i kliknij na OK.

Niestety Windows XP w wersji Home Edition nie został wyposażony w edytor Zasad grupy. Istnieje jednak możliwość wyłączenia buforowania miniatur poprzez Edytor rejestru.

  1. Uruchom Edytor rejestru.
  2. Przejdź do klucza [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced].
  3. Wyszukaj i zmodyfikuj znajdującą (jeżeli jej nie ma, utwórz ją) się tam wartość typu DWORD o nazwie „DisableThumbnailCache” na 1

Po wyłączeniu tej funkcji, możesz wyszukać i usunąć ukryte, już utworzone pliki Thumbs.db.

W Windows XP z ServicePack2 istnieje jeszcze prostszy sposób na wyłączenie buforowania miniatur. W tym celu:

  1. Wejdź do „Mój Komputer” następnie w menu: Narzędzia -> Opcje folderów.
  2. Wybierz zakładkę Widok i zaznacz opcję: „Nie buforuj miniatur”.
  3. Kliknij OK. Od tego momentu problem z plikami thumbs.db zniknie.

Thumbs.db,DisableThumbnailCache

Spis treści: Buforowanie miniatur (Thumbs.db)

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.