0
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Dlaczego warto tweakować Windows?
 
 

Dlaczego warto tweakować Windows?


Systemy operacyjne z rodziny Windows począwszy od znanego starszej rzeszy czytelników Windows 3.11 miały być skierowane dla każdego użytkownika komputera. Graficzne i proste w obsłudze środowisko, wykorzystanie myszki do obsługi komputera to cechy które zadecydowały o sukcesie firmy Microsoft. Instalacja systemu Windows jest banalna, kilka kroków dzieli nas od użytkowania tego systemu. Po instalacji sterowników (jeśli takowych nie ma wbudowanych w Windows, a jest ich naprawdę dużo) możemy już korzystać ze środowiska graficznego.Większość urządzeń działa nijako automatycznie zaraz po podłączeniu do komputera, a to za sprawą wbudowanych sterowników i usług, które cały czas monitorują wejścia/wyjścia. Taka mnogość programów rezydujących, gdzieś tam w pamięci komputera wiążę się z dużym zapotrzebowaniem na moc komputera. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomóc systemowi i znaleźć te programy, które nigdy nie znajdą zastosowania w naszym komputerze. Prostota działania i wiele zaszytych ustawień komputera to nieodłączny element Windows. Nieważne czy posiadasz Windows XP Home czy Professional cała tajemnica systemu kryje się w kilku plikach i rejestrze, którego nawet wersja Windows Vista nie była wstanie wyprzeć. W środowisku użytkowników Windows Vista często się można spotkać z poglądem, że jest on słabszy od Windows XP po tuningu.

Co kryje się pod pojęciem tuning?

Tuning zazwyczaj kojarzy nam się z samochodami, kiedy to dodanie bądź podmiana różnych części w aucie powodowała, że zyskał on koni mechanicznych. W komputerze konie mechaniczne zastąpiły benchmarki, takie programy które testowały wydajność naszego systemu. Po tuningu sprzętu: podkręcania procesora, montowania dodatkowego chłodzenia czy też upiększania obudowy przyszedł czas na optymalizacje systemu. Ludzie zdali sobie sprawę, że odpowiednia wydajność naszego komputera zależy przede wszystkim od tego jak jest on widziany przez system.

Co warto tweakować? Najwrażliwszym elementem systemu jest Rejestr, to właśnie w nim są przechowywane wszystkie informacje o sprzęcie i ustawienia użytkownika. Powstały programy do obserwacji rejestru jak Regmon, oraz edycji okienek: Reshacker. W Internecie znaleźć można wiele gotowych programów, tzw. tweakerów, które szereg zmian wykonają za nas, jednakże nigdy nie wiemy co dokładnie one robią, częstokroć zawyżając wartości w stosunku do parametrów komputera lub obniżają. Gorąco zachęcam wszystkich czytelników do własnych eksperymentów z rejestrem (korekta: oczywiście pod czujnym okiem naszych redaktorów!) co nie tylko przyspieszy pracę komputera, ale także poprawi komfort pracy. Z pomocą rejestru usuniemy asystenta w oknie wyszukiwarki, dźwięk z głośniczka zamontowanego na płycie głównej, wyskakujące komunikaty i zbędne animacje, i wiele innych niepotrzebnych w codziennej pracy gadżetów. Odpowiedni dobór parametrów rejestru przyspieszy nam począwszy od dysku twardego, skończywszy na optymalizacji wykorzystania procesora i pamięci. Warto spędzić Ten jeden dzień z Tweaksem, aby dostosować Windows do własnych potrzeb!

Gwarantujemy pomoc techniczną – w razie jakichkolwiek problemów pisz na Forum.

Powodzenia życzy:
Redaktor Naczelny Tweaks.pl
Żyto Marcin

Spis treści: Dlaczego warto tweakować Windows?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.