1
Opublikowano 23 lutego 2015 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Drukarka 3D – kupisz już teraz!
 
 

Drukarka 3D – kupisz już teraz!


Drukowanie 3D nie jest już technologią przyszłości. Teraz drukować przestrzennie można bez większych ograniczeń – wystarczy tylko odpowiedni sprzęt. Można go kupić również w Polsce i samemu zacząć się produkowaniem różnych przedmiotów, także na zamówienie. Ile trzeba przeznaczyć na zakup drukarki 3D i kiedy warto zdecydować się na taki wydatek?

Obecnie najpopularniejszą metodą drukowania przestrzennego jest FDM od angielskiego fused deposition modeling, czyli osadzanie topionego materiału. To metoda, w przypadku której wykorzystuje się najczęściej tworzywa sztuczne lub kompozyty. Materiał jest ogrzewany do temperatury topienia, a potem przeciskany przez dyszę i nakładany warstwowo. Dysza kontroluje przepływ materiału i przemieszcza się automatycznie zgodnie z instrukcją z oprogramowania CAD i projektu.

Drukarka 3D – ile to kosztuje?

Ceny drukarek przestrzennych FDM są naprawdę zróżnicowane. Te najtańsze można kupić już za około 2500 złotych. Cena ta dotyczy mniejszych modeli przeznaczonych do użytku domowego. Dzięki nim można drukować przedmioty o wymiarach 20 x 20 x 20 centymetrów z użyciem tworzyw ABS lub PLA. Większe i bardziej wydajne modele to już wydatek powyżej 5000 złotych, a znajdą się także takie, które kosztują po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Najtańszym rozwiązaniem jest zbudowanie drukarki 3D samodzielnie. To główne założenie idei RepRap – do drukarki, które potrafią drukować same siebie, czyli są urządzeniami samoreplikującymi, przez co także tanimi. Do przygotowania drukarki potrzebny jest tylko jej projekt, a także inna drukarka, która ją wykona. Minusem jest konieczność zakupienia elementów elektronicznych, czujników czy silników.

Doodler – długopis 3D

Odmianą drukarek 3D są także długopisy 3D, które nazywane są doodlerami. Działają podobnie, ponieważ rysują podgrzanym tworzywem i pozwalają na budowanie obiektów 3D. Są tanie, ponieważ trzeba zapłacić za nie od około 300 do 500 złotych, ale nie dają aż tak precyzyjnego efektu jak standardowa drukarka 3D. Są jednak świetne do szybkiego tworzenia mniejszych konstrukcji przestrzennych.

Alternatywa – usług drukowania 3D

Nie opłaca się kupować drukarki 3D wtedy, gdy zamierza się wydrukować małą część do jakiegoś urządzenia. W takim przypadku bardziej korzystnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na usługi drukowania przestrzennego. Teraz nie są one tak rzadko dostępne i można zamawiać je w wielu miastach na terenie całej Polski. Do wydruku potrzebny będzie tylko projekt. Można również zlecić jego wykonanie na zlecenie.

W Krakowie do skorzystania ze swoich usług wydruku 3D zaprasza firma 3D Fly, która dysponuje zaawansowanym sprzętem do wydruków przestrzennych. To w niej możesz bez problemu przygotować prototypy, modele architektoniczne, biżuterię, elementy urządzeń, dekoracje i dziesiątki innych przedmiotów. Więcej informacji dostępnych jest pod adresem firmy: www.3dfly.pl.

Drukarka 3D nadal jest sporym kosztem, do którego trzeba jeszcze dodać materiały, niemniej jednak sprzęty tego rodzaju zamawiane są obecnie coraz częściej. Tańszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na usługi drukowania przestrzennego, które są łatwo dostępne.

Spis treści: Drukarka 3D – kupisz już teraz!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.