1
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Linux » MPlayer – odtwarzacz filmów na Linuxa
 
 

MPlayer – odtwarzacz filmów na Linuxa


MPlayer to przede wszystkim darmowy odtwarzacz, dowolnego formatu plików (oznacza to, że ma wbudowane wszystkie potrzebne kodeki, i nic więcej nie potrzeba instalować!!!), na platformie Linux.Jak każdy program w systemach Linux’owych musi być pobrany pod odpowiednią dystrybucję. Dodam tylko, że większość dystrybucji (również Live CD) posiadają już skompilowaną wersję z możliwością wyboru podczas instalacji, a w przypadku LiveCD gotową już do użycia.

MPlayer jest bardzo rozbudowanym narzędziem do odtwarzania filmów w standardowych formatach, jak również DVD i VCD, oraz odtwarzania muzyki w popularnych formatach mp3, ogg itp.

Zamieszczę tu kilka linków skąd można pobrać najnowszą wersję oraz różne dodatki takie jak skiny, czcionki itp. Oficjalna strona MPlayera
Można tam znaleźć pełną dokumentacją w języku polskim (tam znajduje się dokładny opis możliwości oraz co najważniejsze – jak zainstalować!) oraz wiele screenshotów.

Ciekawą opcją (traktować jako zabawę) jest oglądanie filmów w trybie tekstowym:

MPlayer

MPlayer

Inną ciekawostką (uważam, że dość istotna funkcja w wielu sytuacjach) jest możliwość obejrzenia kilku filmów naraz (w różnych trybach):

MPlayer

MPlayer - oglądanie kilku filmów na raz..

Jest wiele zalet tego programu, o których zainteresowani mogą przeczytać w dokumentacji i na oficjalnej stronie, ale najważniejszą zaletą, jak dla mnie, jest niska pamięciożerność! Szczególnie ważna rzecz dla posiadaczy nie zbyt mocnych maszyn!

Najważniejsza rzeczą jest samemu spróbować i się przekonać na własnej skórze ;D Do czego gorąco zachęcam!

Spis treści: MPlayer – odtwarzacz filmów na Linuxa

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.