22
Opublikowano 15 marca 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Różne artykuły » NOD32 – opis podstawowych funkcji programu
 
 

NOD32 – opis podstawowych funkcji programu


ARTYKUŁ ARCHIWALNYNOD32 – wprowadzenie

Na obecnym rynku programów Anti-Virus mamy dostępnych wiele pozycji, takowymi przykładami mogą być Panda Anti-Virus, Kaspersky, Avast czy chociażby Norton Antivirus. Ja postanowiłem bliżej przyjrzeć się programowi NOD32, który na obecnym rynku Anti-Virusów jest bardzo popularnym programem tego typu, jednakże trzeba tutaj zaznaczyć, że jest to program płatny. Jego wersję testową pożemy pobrać ze strony http://www.nod32.pl. Okres testowy, w którym możemy korzystać z możliwości programu wynosi 30 dni od daty instalacji.

Instalacja

Po pobraniu wersji testowej która „waży” niespełna 10MB możemy zabrać się do instalacji. Jest ona bardzo prosta, możemy wybrać trzy tryby instalacji:
– Standardowy
– Zaawansowany
– Ekspert

Polecam wybranie opcji Standardowy, ponieważ instalacja jest wtedy w pełni zautomatyzowana, instalator wykonuje wtedy całą robotę za użytkownika.

NOD32, NOD, antywirus

Interfejs i wygląd zewnętrzny

NOD32 z wyglądu przypomina bardzo prosty i niepozorny programik. Nie przesadzano tutaj ze zbędną grafiką i różnego typu „wodotryskami”. Wyraźnie postawiono tutaj na prostotę wykonania – co moim zdaniem nie jest złym pomysłem. W oknie głównym programu ujrzymy dostępne opcje programu, moduły i filtry oraz ustawienia. Przejdę teraz do opisania poszczególnych modułów i filtrów.

NOD32, NOD, antywirus

Moduły i filtry

W programie mamy dostępnych kilka filtrów, które poniżej postaram się przedstawić w zrozumiały sposób. A zatem:

AMON – po prostu monitor antywirusowy.

IMON – Internet MONitor – jest to skaner ruchu internetowego, czyli prościej mówiąć skanuje wszystkie dane który SA wysyłane bądź odbierane przez nas. Skanuje protokoły POP3 i http.

DMON – Dokument MONitor – ochrona przed wirusami w dokumentach MS Office

EMON – E-mail MONitor – skanuje odbieraną oraz wysyłaną przez nas pocztę e-mail. Współpracuje z serwerem MS Exchange i MS Outlook.

NOD32 – skaner. Jest uruchamiany recznie przez użytkownika bądź poprzez harmonogram zadań.
Pozostałe opcje programu to:

– Aktualizacja

– Dzienniki:

* Dziennik zdarzeń
* Dziennik infekcji
* Dziennik Skanera na żądanie

– Narzędzia systemu NOD32:

* Kwarantanna
* Harmonogram zadań
* Informacje
* Ustawienia programu NOD32

Skanowanie

– Lokalne – skanuje dyski lokalne
– Skaner na żadanie – inaczej skaner NOD32
– Dyskietki
– Dogłębna analiza – od tej opcji zaleca się rozpoczęcia skanowania systemu

NOD32 pozwala na skanowanie wszystkich zbiorów na dysku twardym, w tym zbiorów ukrytych. NOD32 skanuje także pamięć operacyjną, boot sectory, archiwa ZIP/RAR, zbiory pocztowe czy chociażby strumienie NTFS.

NOD32, NOD, antywirus

Konfiguracja

Jeśli chodzi o konfigurowanie programu to tutaj praktycznie rzecz biorąc wszystko jest już poustawiane „tak jak ma być”. Na dobrą sprawę wystarczy tylko uruchomić program i zacząć skanowanie. Jedynie co można „dokonfigurować” to pozaznaczać, jakie zbiory mają być skanowanie oraz jakie czynności mają być wykonane przy odnalezieniu wirusa. Każdy moduł i filtr możemy także osobno skonfigurować wg. własnych upodobań. Jednak nie zalecam zmieniania czegokolwiek w tej sekcji – wydaje się to zbędne.

Harmonogram zadań

Tutaj możemy tworzyć różne zadania dotyczące działania programu, które będą się „odbywały” co określoną jednostkę czasu zadaną przez nas. Standardowo w programie mamy już wpisy, dzięki którym ustalone są takie zadania jak chociażby aktualizacje automatycze.

NOD32, NOD, antywirus

Plusy i minusy programu

Każdy program posiada swoje plusy i minusy. Poniżej postaram się podać kilka głównych zalet i wad NOD32.

Plusy:

+ Prosty interfejs
+ Prostota obsługi
+ Dobry plik pomocy, jasne objaśnienia funkcji
+ Skuteczne filtry i moduły
+ Duża możliwość konfiguracji oraz personalizacji ustawień programu
+ Małe zapotrzebowanie pamięci operacyjnej
+ Bezproblemowe działanie w systemach Windows Server 2003 (większość antywirusów nie umożliwia instalacji na tym systemie)

Minusy:

– Brak dostępu do używanych bądź zabezpieczonych hasłem zbiorów podczas skanowania
– Czasami występują problemy z aktualizacją bazy wirusów z poziomu trybu ręcznego

Podsumowanie

Podsumowując, NOD32 można śmiało określić mianem bardzo dobrego programu antywirusowego. Cechuje go duża skuteczność wykrywalności wirusów, duża ilość zalet a także duża konfigurowalność. Ten, kto zdecydował się na ten Anty-Virus, nie powinien mieć już teraz wątpliwości, że używa dobrego i skutecznego programu.

Spis treści: NOD32 – opis podstawowych funkcji programu

Słowa kluczowe: nod32 opis

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.