0
Opublikowano 15 marca 2013 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Różne artykuły » Tworzenie wirtualnych dysków przy użyciu Disk2vhd
 
 

Tworzenie wirtualnych dysków przy użyciu Disk2vhd

wirtualny dysk na wirtualnej maszynie
wirtualny dysk na wirtualnej maszynie

Zespół Windows Sysinternals w Microsofcie wypuścił Disk2vhd, darmowy konwerter fizycznych dysków/partycji na ich wirtualne odpowiedniki. Disk2vhd umożliwia tworzenie plików wirtualnych twardych dysków (VHD – virtual hard drive), na komputerach z systemem podłączonym do sieci. Utworzone pliki VHD mogą być przetwarzane przez Microsoft Virtual PC lub na serwerze Hyper-V, co daje natychmiastową kopię twojej maszyny działającą wirtualnie. Jest to idealne rozwiązanie dla duplikacji serwerów produkcyjnych do postaci wirtualnych maszyn, których można używać na innym komputerze. Stworzone w ten sposób pliki powinny być też kompatybilne z VirtualBox firmy Oracle.

Poniżej znajduje się zrzut ekranu kopii systemu Windows Server 2008 R2 Hyper-V uruchomionej w wirtualnej maszynie, na wierzchu systemu z którego maszyna ta została uruchomiona(zwróć uwagę na rozmiary dysków).

wirtualny dysk na wirtualnej maszynie

Aby zacząć, pobierz aplikację od Microsoft, klikając tutaj.

Po ściągnięciu, wypakuj archiwum zip i uruchom disk2vhd.exe.

disk2vhd

 

Teraz tylko określi nazwę pliku VHD i jego lokację i zaznacz dyski, które chcesz skonwertować do VHD. Każda partycja fizyczna będzie zapisana w oddzielnym pliku VHD.

Kliknij „Create” by rozpocząć proces. Może to zająć dość długo (kilkadziesiąt minut), jeśli na dyskach znajduje się dużo danych.

Po zakończeniu, skopiuj pliki VHD do dowolnego komputera przez Microsoft Virtual PC, Hyper-V lub dowolną aplikację wirtualizacyjną, która obsługuje pliki VHD. Następnie skonfiguruj nową maszynę wirtualną, tak by korzystała z istniejących plików VHD.

Spis treści: Tworzenie wirtualnych dysków przy użyciu Disk2vhd

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 2.3]

Stefan