0
Opublikowano 8 października 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Pakiety biurowe » Zamienniki notatnika Windows
 
 

Zamienniki notatnika Windows

Notatnik Windows
Notatnik Windows

Standardowy notatnik jest dobry, ponieważ jest mały, szybki i uruchamia się od razu przez co pozwala łatwo i w prosty sposób zanotować, czy wkleić dowolny tekst. Jednak jego funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Właśnie dlatego możemy skorzystać z jakiegoś nowego i równie szybkiego zamiennika. Przygotowałem zestawienie nowych notatników dla systemu Windows XP, Vista i 7 w zależności od zastosowań.

Przedstawiam trójkę wyselekcjonowanych notatników o ogromnych możliwościach i błyskawicznym czasie włączania. Wiadomo, że nikt nie będzie chciał korzystać z edytora, który uruchamia się o wiele dłużej niż standardowy i posiada tylko edycję w kartach lub trzeba za niego zapłacić.

Notepad++ 6.1.8

Prawdziwy kombajn nie tylko dla programistów. Niezliczona ilość funkcji, wsparcie wszystkich języków programowania oraz możliwość rozszerzenia funkcjonalności poprzez dostępne na stronie producenta pluginy. Program działa równie szybko jak zwykły notatnik, a jego funkcjonalność jest kilkusetkrotnie większa. Sam z niego korzystam i mogę wszystkim polecić, mimo iż w pełni nie wykorzystuję jego możliwości. Notepad++ dostępny jest dla wszystkich systemów Windows i w polskiej wersji językowej.

Notepad++

Pobierz [5.6 MB PL]: Strona Notepad++

Notepad2 4.2.25

Prosty i nieprzeładowany zbędnymi funkcjami edytor tekstowy, którego nie musimy nawet instalować. Wystarczy mieć tylko skrót do niego i korzystać do woli, bo jest naprawdę szybki. Jedynym minusem jaki zauważyłem to brak możliwości przeglądania i edycji w kartach (chyba, że coś przeoczyłem). Kolejny program dla niewymagających. W takim razie, dlaczego nie korzystać ze standardowego? Otóż, ten posiada nieco więcej funkcji i wspiera wiele języków programistycznych. Występuje w wersji 32 i 64-bitowej.

Notepad2

Pobierz 32-bit [305KB EN] | Pobierz 64-bit [371KB EN]: Strona Notepad2

EditPad Lite 7.1.2

To specyficzny notatnik i edytor tekstowy, który pozwala otwierać nawet kilkugigabajtowe pliki (np. bazy danych SQL). Dane wczytuje prosto z dysku i nie przechowuje ich w pamięci, przez co wczytywanie takich plików trwa zdecydowanie szybciej. Mnogość funkcji powoduje, że nie ustępuje on zbytnio prezentowanym wyżej edytorom. Aplikacja dostępna jest również w polskiej wersji językowej.

EditPad Lite 7

Pobierz: Strona EditPad Lite PL

Spis treści: Zamienniki notatnika Windows

Słowa kluczowe: Dobry Notes do telefonu Lumnia, notatnik, notatnik windows

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.