Polecane
 

Portal komputerowy » LGA1155 » Test ASUS P8Z77-V Deluxe » Strona 7

Test ASUS P8Z77-V Deluxe

 

 
Opinia
 

Gniazdo:
 
Cena:
 
Producent:
 
criteria 1
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
36 total ratings

 

Plusy


+16 faz dla CPU - doskonałe możliwości OC
+10 portów USB
+8 portów SATA
+przejrzysty BIOS
+trzy proty PCI-Express
+obsługa PCI-Express 3.0
+solidny radiator na sekcji zasilania
+moduł WIFI

Minusy


-cena
-w najnowszym BIOS-ie mieliśmy problemy ze znalezieniem funkcji odpowiadających za podkręcanie


Kilka słów o teście

Płyta główna to najważniejszy element komputera. Od niej zależą późniejsze możliwości rozbudowy, a nawet po części wydajność komputera. Postanowiliśmy przygotować recenzję wycenionej na 850zł płyty ASUSa. Sądząc po cenie testowany dziś ASUS P8Z77-V Deluxe może nas niejednym zaskoczyć. Czy jednak tak będzie w praktyce?

0
Opublikowano 11 lutego 2014 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Podkręcanie

Dostępnych 16 faz dla CPU – aż prosi, aby podkręcić procesor.  Przesłany do redakcji sampel nie miał jednego radiatora na sekcji zasilania – mamy nadzieję, że nie wpłynie to na wyniki OC. Obraliśmy sobie za cel osiągnięcie 5 taktowań:

  • 3,8GHz @ 1,12V – zaliczone
  • 4,5GHz @1,25V – zaliczone
  • 4,7Ghz @ 1,32V – zaliczone
  • 5GHz @ 1,45V – zaliczone

Testy podkręcania BCLK postanowiliśmy sobie darować. Wynik takiego podkręcania zależy od bardzo wielu czynników – procesora, kości RAM, karty graficznej, dysku twardego, napędu DVD, czy nawet myszki i klawiatury. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Zwiększając taktowanie BCLK podkręcamy nie tylko procesor i pamięć ram, ale także porty USB, SATA, PCI-E itp.

Jednak podkręcanie na płycie Asus P8Z77-V Deluxe nie przebiegało tak łatwo, jak wygląda to z recenzji. Płyta dotarła do nas z BIOSem oznaczonym numerem „1908”, w którym… mieliśmy problem z odnalezieniem opcji odpowiedzialnej za regulację mnożnika procesora.. Postanowiliśmy wgrać zatem najnowszy bios – „2104”. W nim również nie znaleźliśmy opcji „Turbo Ratio„. Sprawdziliśmy na stronie ASUSa, od którego biosu zaczyna się obsługa i5 2500K. Na stronie znalazła się informacja, że od „801”, czyli najstarszego. Pobraliśmy, jednak nieco nowszą – 1206. Wrzucamy na pendrive-a, wchodzimy do biosu, próbujemy wgrać i… pojawia się napis „image outdated”. Musieliśmy „zaktualizować” bios z poziomu Windowsa. Na szczęście „ósemka” była łaskawa i z jej pomocą zrobiliśmy downgrade BIOSu. Z entuzjazmem wchodzimy do BIOSu (logo na starcie wygląda zupełnie inaczej) i… nie działa myszka. Trochę nam zajęło przeszukanie redakcji w poszukiwaniu poprawnie współpracującej myszki z testowaną płytą główną. Na szczęście BIOS da się w pełni obsłużyć klawiaturą, choć nie tego oczekiwaliśmy od UEFI ASUSa P8Z77-V Deluxe. Z drugiej strony nie możemy mieć co do tego pretensji – producent dodał wsparcie nowszym myszkom wydając stosowną aktualizację.

Pamiętajcie, jeżeli podczas flashowania BIOSu z jakiegoś powodu wyłączymy komputer, to płyta główna najpewniej będzie musiała trafić do serwisu. P8Z77-V Deluxe pomimo niezłego zaawansowania technologicznego nie posiada podwójnego BIOSu(Dual BIOS), stąd jakiekolwiek eksperymenty z BIOSem nie są wskazane.

Spis treści: Test ASUS P8Z77-V Deluxe

Trevor
 
Odwieczny fan elektroniki, motoryzacji i piłki nożnej. Szczególnie zainteresowany smartfonami, tabletami, telewizorami i komponentami PC.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)