14
Opublikowano 13 marca 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Internet » Poprawienie pracy Internetu, DNS Tweak
 
 

Poprawienie pracy Internetu, DNS Tweak

dns, cache dns, ustawienia dns
dns, cache dns, ustawienia dns

Czynnikiem wpływającym na szybkość otwierania się stron internetowych jest DNS. DNS to rozproszona baza adresów www i ich odpowiedników w postaci IP serwera, część bazy rozproszona jest po całym Internecie, a część jest zapamiętywana na lokalnym komputerze. Choć Windows XP bardzo dobrze radzi sobie z odpowiednim ustawieniem rozmiaru DNS, możesz dodatkowo powiększyć rozmiar cache DNS i dzięki temu przyspieszyć prędkość wczytywania stron WWW.

 1. Uruchom Edytor rejestru.
 2. Przejdź do klucza [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\
  Services\Dnscache\Parameters]
  .
 3. Teraz przystąp do edycji kilku wartości w tym kluczu, jeżeli podanych niżej wartości nie ma utwórz je (są to wartości DWORD):
  „CacheHashTableBucketSize”ustaw na 1
  „CacheHashTableSize”: ustaw na 180
  „MaxCacheEntryTtlLimit”: ustaw na fa00
  „MaxSOACacheEntryTtlLimit”: ustaw na 12d

Informacje:
Jeśli chcesz zobaczyć co zawiera aktualnie bufor DNS uruchom wiersz poleceń (Start – Uruchom – cmd.exe), a następnie wpisz: ipconfig /displaydns. Aby wyczyścić cache DNS np. gdy dana strona zmieniła lokalizację i masz adres starego serwera w pamięci wpisz w wierszu poleceń: ipconfig /flushdns.
Dla osób, których praca wymaga ciągłego odświeżania DNS, np. administratorów sieci proponuję ustawić opcję: MaxCacheEntryTtlLimit na 1 co spowoduje (w uproszczeniu) wyłączenie buforowania DNS na komputerze klienckim.

Spis treści: Poprawienie pracy Internetu, DNS Tweak

Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.