Polecane
 

Portal komputerowy » Test Jabra Drive – tani zestaw głośnomówiacy do samochodu

Test Jabra Drive – tani zestaw głośnomówiacy do samochodu

 
Jabra Drive zestaw głośnomówiący
Jabra Drive zestaw głośnomówiący
Jabra Drive zestaw głośnomówiący

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
227 total ratings

 

Zalety


długi czas pracy baterii
czysty i wyraźny głos
czuły mikrofon
dobra konstrukcja
możliwość sparowania dwóch urządzeń
ładowanie przez komputer i samochód

Wady


przeciętne polskie komunikaty głosowe
niedopracowane rozpoznawanie głosu
trzaski podczas słuchania głośno muzyki


Kilka słów o teście

Test zestawu głośnomówiącemu „Drive” firmy Jabra.

6
Opublikowano 1 lutego 2013 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Kodeks ruchu drogowego staje się coraz bardziej rygorystyczny, a na drodze nie brakuje nam „niebieskich” patrolów, w których policjanci nie tylko sprawdzają czy nie jedziemy czasem za szybko, ale też czy nie korzystamy z telefonu komórkowego podczas jazdy. Mimo groźby wypadku i mandatu, wiele osób jeździ trzymając telefon przy uchu, naszym zdaniem wynika to raczej z braku minimalnej wiedzy na temat bezprzewodowych słuchawek czy głośników, niż z chęci zaoszczędzenia na zestawie głośnomówiącym. Tym razem przyjrzymy się – tańszemu niż jeden mandat za rozmowę przez komórkę w trakcie jazdy – zestawowi głośnomówiącemu firmy Jabra dla kierowców o wdzięcznej nazwie „Drive”(tłum. prowadzę). Dzięki niemu w bardzo prosty i bezpieczny sposób będziemy mogli rozmawiać w czasie jazdy samochodem. Zapraszam do przeczytania recenzji testowanego sprzętu.
Jabra Drive zestaw głośnomówiący

Opakowanie i wygląd

Zestaw Jabra Drive przybył do mnie w charakterystycznym dla tej firmy pudełku (jak w przypadku zestawu słuchawkowego Jabra Clipper, który niedawno także testowałem). Produkt widać w całości, dzięki zastosowaniu plastikowego i przezroczystego opakowania. Producent umieścił na dole kartonową podstawkę, na której znalazły się informacje o tym, że Drive umożliwia prowadzenie rozmów przez komórkę w trakcie jazdy, słuchania bezprzewodowo muzyki, podcastów, czy komend wydawanych przez GPS. Wszystko oczywiście za sprawą połączenia Bluetooth 3.0.

Jabra Drive opakowanie

W pudełku, oprócz głównego urządzenia, znajdziemy kabel micro-USB, który pozwoli podłączyć zestaw do komputera czy laptopa(np. w celu naładowania go) oraz ładowarkę samochodową. Ponadto znajdziemy wielojęzyczną, krótką instrukcję obsługi.

Jabra Drive zestaw

Na pierwszy rzut oka, wizualnie Jabra Drive prezentuje się bardzo profesjonalnie. Klips do mocowania urządzenia jest wykonany z metalu i co najważniejsze nie odkształca się. Trzyma się solidnie. Dzięki temu nie ma możliwości, aby Jabra Drive się zsuwała i odpadała w trakcie jazdy. W trakcie wielotygodniowych testów nie doszło do takiej sytuacji.

montaż Jabra

Nad mikrofonem znajdują się przyciski do regulacji głośności (+ / -). Na prawym boku urządzenia, mieszczą się: suwak I/O (włącznik/wyłącznik) oraz gniazdo micro-USB, które umożliwia podłączenie Jabra Drive do ładowarki samochodowej czy komputera. Konstrukcja zestawu głośnomówiącego jest naprawdę wytrzymała i solidna.

Funkcjonalność

Na froncie urządzenia producent zainstalował głośniki oraz kontrolkę LED w kształcie słuchawki wraz z funkcją przycisków (odbieranie/kończenie połączenia itp. – więcej o tym, w dalszej części recenzji), a wszystko to osłonięte plastikową, czarną siatką. Firma Jabra podała, że wspomniane głośniki charakteryzują się częstotliwością wąskopasmową i korzystają z technologii DSP(cyfrowego przetwarzania sygnałów), której głównym zadaniem jest zoptymalizować głos, muzykę, a także zredukować echo. Czy tak się dzieje w rzeczywistości przekonajmy się w testach!

Z przodu urządzenia producent zamontował czuły mikrofon, który ma za zadanie wyeliminować szumy z otoczenia. W zależności od poziomu zakłóceń, proces kończy swój egzamin z wynikiem pozytywnym lub negatywnym. Oznacza to, że funkcja jest zależna od poziomu zakłóceń i ich źródeł. Gdy ich ilość jest duża to procesor jest lub nie jest wstanie sobie poradzić z niwelowaniem wszystkich zakłóceń.

Do rozmów bezprzewodowych Jabra Drive sprawdza się wyśmienicie. Trzeba przyznać, że jakość dźwięku jest bardzo dobra, jest on czysty i pozbawiony większości zakłóceń. Poziom głośności urządzenia trzeba wyregulować, ponieważ zależny jest od modelu telefonu (podobnie jak w Jabra Clipper).

Posłuchajmy jak radzi sobie Jabra przy odtwarzaniu empetrójek. Przy niższych poziomach głośności utwory brzmią naturalnie, wszystko słychać wyraźnie i przede wszystkim czysto, bez zbędnych zakłóceń i przerywania. Drobne przekłamania dźwięku pojawiają się tylko, gdy zwiększamy znacznie głośność, wtedy swobodne słuchanie muzyki nie zawsze jest możliwe.

Jak więc łączymy się z telefonem czy GPS’em? Tak jak już wcześniej napisałem – za pomocą najpopularniejszego obecnie na rynku modułu Bluetooth 3.0. Dzięki temu, możemy połączyć się z większością dostępnego aktualnie na rynku sprzętu mobilnego. Proces sparowania (inaczej nawiązania połączenia pomiędzy telefonem, a urządzeniem) jest bardzo prosty i nie powinien być problemem dla mniej zaawansowanych użytkowników. Wszystko – krok po korku, jest opisane w dołączonej w języku polskim instrukcji. Wymaga odrobinę nauki obsługa urządzenia, ponieważ ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia, jednym przyciskiem odbieramy, kończymy połączenia czy je odrzucamy. Tym samym przyciskiem ponownie wybieramy ostatnie używane numery czy zmieniamy głośność aktywnego połączenia. Każda komenda ma przypisaną ilość kliknięć przycisku i czas jego dotknięcia. Kłopot może wystąpić tylko i wyłącznie na samym początku użytkowania, potem robi się już to odruchowo.

Jabra Drive

Ciekawe jest to, że Jabra Drive możemy sparować z dwoma urządzeniami jednocześnie. Takie rozwiązanie pomaga głównie osobom, które mają dwa telefony (prywatny i służbowy). W dodatku zestaw głośnomówiący oferuje rozpoznawanie głosu, czyli możemy wydawać komendy głosowe. Produkt jednak nie wypadł w tym teście dobrze. Czytanie polskich imion czy na podstawie naszego głosu wybieranie odpowiedniego kontaktu, jest niemal niemożliwe. Lepiej natomiast prezentują się komunikaty po angielsku, które informują nas, że np. połączyliśmy się z nowym urządzeniem, a także o słabej baterii, która zresztą na jednym ładowaniu pozwala do 20 godzin rozmów. Naszym zdaniem nie jest to konieczna funkcja, bowiem większość telefonów ma własne, wbudowane syntezatory mowy, które lepiej obsługują komendy głosowe. Jakość rozmowy wypada zdecydowanie lepiej od słuchania muzyki czy komunikatów. Naszego rozmówcę słychać bardzo dobrze, czysto i wyraźnie. Największym jednak atutem jest to, że nasz głos nie jest przekształcany i nie brzmi jak zardzewiały robot. W tej kwestii Jabra Drive wypada najlepiej, ujawnia swoje najlepsze oblicze. W końcu do tego został stworzony.

Opinia

Podsumowując – czy zestaw słuchawkowy Jabra Drive jest warty zakupu? Odpowiedź jest prosta TAK! Produkt posiada świetną baterię, która pozwala na aż 20h rozmowy. Jabra Drive to bezpieczniejszy sposób na swobodną rozmowę i prowadzenie auta równocześnie. Posiada przy tym ciekawe funkcje jak możliwość odtwarzania muzyki czy komunikaty głosowe. Łatwo się paruje z innymi urządzeniami i pozwala być w kontakcie z dwoma telefonami na raz! Ze względu na niską cenę, która wynosi 130 złotych i mnogość funkcji i solidną baterię Jabra Drive otrzymuje ocenę 4,5 na 5 pkt.

Autorem recenzji jest IAmSlonik

Spis treści: Test Jabra Drive – tani zestaw głośnomówiacy do samochodu

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.


6 komentarzy


 1.  
  waldek
   
   
   
   
   

  Discovery 925 – Ultralekka słuchawka Bluetooth Multipoint to jest tk czego potrzeba a nie jakaś taniuśka i ci ważniejsze kiepsko dzialająca Jabra.Dobrze dziala w prostym aucie bez elektroniki typu polonez a spróbujcie jak używać w Bentleyu.Raz, że nie wypada dwa działać nie będzie
  •  

   Gdzie ty kupisz teraz poloneza, albo auto bez elektroniki??? Musisz być mocno zakompleksiony skoro nie mógłbyś wsiąść do auta ze słuchawkami za 100zł. A czy słuchawki są źle wykonane.. nie sądzę, artykuł jest często czytany i nikt niezadowolony jeszcze się nie udzielił. Domyślam się, że konkurencja nie śpi..
 2.  
  Kasia

  Witam, telefon Samsung Galaxy j5 nie wyszukuje urządzenia. Na jakim telefonie będzie obsługiwał połączenia poprzez wydawanie komend glosowo? Proszę o konkretne modele telefonów. Pozdrawiam
  •  
   Foxio

   Ja testowałem Jabra HFS004 (i teraz przy tym produkcie pozostaję) na tel. HUAWEI P9. Test wypadł pozytywnie – jak w opisie. Z pewnością na dzień dzisiejszy są zestawy nowocześniejsze – ale nie w tak niskiej cenie. Uważam, że stosunek cena do jakości jest doskonały przy zachowaniu niskiej ceny oraz dobrej jakości. Pozdrawiam.
 3.  
  dawid

  Jabra Drive beznadziejna jest . Nie słychać o czym się rozmawia tak trzeszczy.
  Ogólnie taki badziew że leży w aucie i nie używam bo nie da się normalnie porozmawiać.
 4.  
  anka

  Jabra Drive bardzo dobra.Prosta w obsłudze i dobrze się przez to urządzenie rozmawia.Dobrze wspólpracuje z telefonem SONY.Polecam.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz


(required)