7
Opublikowano 15 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Administracja » Szyfrowanie plików (zabezpieczenie)
 
 

Szyfrowanie plików (zabezpieczenie)


Zaletą systemu plików NTFS jest możliwość szyfrowania plików. W ten sposób możesz zabezpieczyć dowolny plik lub folder przed innymi użytkownikami komputera. Po zaszyfrowaniu pliku, nie będzie możliwy jego odczyt ani modyfikacja przez nieuprawnionego użytkownika. Niestety będzie istniała możliwość całkowitego skasowania pliku.

Szyfrując jeden katalog możesz zaszyfrować automatycznie wszystkie pliki i katalogi znajdujące się w nim. Po skopiowaniu tam nowych plików zostaną one automatycznie zaszyfrowane.

szyfrowanie, szyfrowanie plików, szyfrowanie zawartości, włączenie szyfrowania, jak szyfrować

Szyfrowanie plików w systemie Windows XP

W celu zaszyfrowania pliku czy folderu kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, po czym z menu kontekstowego wybierz Właściwości. W oknie właściwości elementu kliknij na przycisk Zaawansowane. Zobaczysz nowe okno, w którym zaznacz opcję Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane. Jeżeli szyfrowany będzie folder, przy zamykaniu okna właściwości elementu musisz zdecydować czy chcesz szyfrować tylko ten folder czy wszystkie pliki i podkatalogi w nim się znajdujące. Jeżeli jest ich tam dużo proces szyfrowania może potrwać stosunkowo długo.

Szyfrowanie plików w menu kontekstowym Windows

Możesz dodać do menu kontekstowego opcję Szyfruj/Deszyfruj, dzięki czemu ułatwisz sobie wykonywanie tych operacji.

  1. Otwórz Edytor rejestru.
  2. Przejdź do klucza [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\
    CurrentVersion\Explorer\Advanced]
    .
  3. Utwórz tam wartość typu DWORD o nazwie „EncryptionContextMenu” po czym ustaw na 1.
szyfrowanie plików ntfs, szyfrowanie NTFS, szyfrowanie pliku, szyfrowanie folderu

Szyfrowanie plików w menu kontekstowym folderu i pliku

Zabezpieczanie plików (szyfrowanie),EncryptionContextMenu

Spis treści: Szyfrowanie plików (zabezpieczenie)

Słowa kluczowe: szyfrowanie ntfs

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3.5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.