0
Opublikowano 31 października 2020 w Portal komputerowy » Wiadomości » Sprzęt » Uniwersalny monitoring domu – wybieramy kamery obrotowe
 
 

Uniwersalny monitoring domu – wybieramy kamery obrotoweDobrze dobrane kamery monitoringu zapewniają pełną i skuteczną obserwację. Lepiej wybrać kamery stacjonarne czy obrotowe? A może warto połączyć oba te rozwiązania?

Monitorowanie wnętrza domu i posesji nie jest dziś już niczym wyjątkowym. To naturalne, że chcemy chronić naszych bliskich i majątek. Aby jednak system działał skutecznie, trzeba dobrze go zaplanować. Sprawdzenie wszystkich dostępnych rozwiązań to pierwszy krok do zbudowania niezawodnego systemu monitoringu.

Kamery obrotowe to urządzenia, które świetnie sprawdzą się w przypadku dynamicznego monitorowania dużych przestrzeni. Jeśli masz większy ogród, szeroki podjazd lub parking i chcesz monitorować go za pomocą jednego urządzenia, to taka kamera będzie najlepszym wyborem. 

Jak działają kamery obrotowe?

Kamera obrotowa wyposażona jest w czaszę, która umożliwia ruch po osi pionowej i poziomej. Dzięki temu oko kamery widzi zdecydowanie więcej. Modele obrotowe można podzielić na dwie kategorie:

  • PTZ (Pan/Tilt/Zoom) – można sterować nimi w pionie i w poziomie, ponadto wyposażone zostały w sterowalny ZOOM;
  • PT (Pan/Tilt) – to urządzenia, które obracają czaszą kamery po osi poziomej i w pionie. 

Modele PTZ mają szerokie zastosowanie w systemach profesjonalnego monitoringu wizyjnego. Bardzo często spotyka się je w sieciach monitoringu miejskiego. Urządzenia tego typu mogą być obsługiwane manualnie lub automatycznie. Operator kieruje oko kamery w wybrane przez siebie miejsce lub programuje trasy patrolowe – wówczas kamera porusza się w ustalonych sekwencjach. Kamery obrotowe PTZ wyposażone w funkcję detekcji ruchu to narzędzia do inteligentnej obserwacji. Obiektyw kieruje się w stronę zdarzenia, uruchamiany też jest zoom. To bardzo przydatna funkcja podczas monitorowania dużych obszarów – masz pewność, że na nagraniu znajdą się wszystkie sytuacje, które są warte uwagi. 

Poznaj przydatne funkcje kamer obrotowych

Nowoczesne kamery do monitoringu IP wykorzystują szereg inteligentnych technologii. Poza dynamiczną obserwacją wyposażone zostały w różne dodatkowe i bardzo przydatne funkcje. Kamera obrotowa może wykrywać twarze, informować o zniknięciu obserwowanego obiektu lub wtargnięciu na obszar monitorowany. Takie funkcje oferuje m.in. kamera IP DS-2DE2A204IW-DE3 marki HIKVISION, przeznaczona do monitoringu zewnętrznego. 

Wśród kamer obrotowych znajdziesz tanie, ale bardzo nowoczesne urządzenia, które z powodzeniem możesz wykorzystać w domowym monitoringu. Imou Ranger PRO Z to inteligentna kamera z funkcją śledzenia poruszających się obiektów. Urządzenie sterowane jest za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie. Można ją obrócić i przybliżyć wybrany obiekt, odbierając obraz w czasie rzeczywistym. Co więcej, za każdym razem, gdy kamera wykryje ruch, wyśle powiadomienie na twój smartfon. 

Kamery obrotowe to bardziej elastyczny monitoring. Są droższe od standardowych kamer IP, ale jeden model obrotowy może zastąpić kilka tradycyjnych urządzeń.

Spis treści: Uniwersalny monitoring domu – wybieramy kamery obrotowe

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.