0
Opublikowano 26 kwietnia 2020 w Portal komputerowy » Wiadomości » Internet » Web Utils, czyli dlaczego warto monitorować swoją stronę www
 
 

Web Utils, czyli dlaczego warto monitorować swoją stronę www



W obecnych, trudnych czasach potencjał Internetu dostrzegają już nie tylko drobni przedsiębiorcy, lecz także coraz większe firmy, takie jak globalne sieci sklepów, które dotychczas opierały się wyłącznie o sprzedaż w swoich lokalnych placówkach. Internet stał się niezbędnym narzędziem dla każdego przedsiębiorcy – zaczynając od prezentacji oferty lub produktów, kończąc na budowaniu wizerunku i wiarygodności firmy. Co jednak, gdy nasza strona internetowa przestaje działać ?

Nie możemy zakładać, że strona internetowa daje nam całkowitą pewność i stabilność, nie wiedząc, czy danej chwili działa ona prawidłowo lub czy nie padła ofiarą hackerów. Krótkie, zazwyczaj kilkuminutowe awarię serwerów zdarzają się dosyć często, natomiast ataki hackerów dużo częściej niż moglibyśmy to sobie wyobrazić: dziennie wykrywanych jest na świecie ponad 30 tys skutecznych ataków. Nieustanne sprawdzanie naszej strony internetowej nie miałoby najmniejszego sensu, szczególnie, że nie każdy z nas posiada wystarczającą wiedzę techniczną, aby ocenić, czy wszystko działa prawidłowo.

Z pomocą przychodzi automatyczne narzędzie web-utils.pl, czyli skuteczny monitoring stron www, który sprawi, że nigdy nie będziemy musieli myśleć o takich rzeczach. Serwis ten wykrywa wszelakiego typu usterki a nawet niepożądane zmiany w treści monitorowanej strony internetowej. Korzystanie z serwisu monitorującego niesie ze sobą wiele korzyści. Poniżej poznamy najważniejsze z nich.

Bądź pierwszym, który będzie wiedział, kiedy Twoja strona jest offline
Zauważ, że napisałem, „kiedy Twoja strona jest offline”, a nie „jeżeli będzie offline”. Nie ważne, na jakim serwerze jest hostowana Twoja strona www i jak dobrzy programiści nad nią pracowali – to, że kiedyś przestanie działać jest tylko kwestią czasu. Zdarza się to nawet największym serwisom, nad którymi nieustannie czuwa duża liczba programistów i administratorów. Wśród nich można wymienić serwis Facebook, któremu chwilowe braki w dostępności zdarzają się średnio raz do roku a najdłuższy z nich trwał 31 minut (2014). W Polsce przykładem jest Allegro, które w 2013 roku z powodu zmasowanych ataków DDoS nie działało przez kilka dni. Zauważ, że w przeciwieństwie do zwykłej strony firmowej lub małego sklepu internetowego są to ogromne serwisy, hostowane na wielu niezależnych serwerach i nieustannie nadzorowane.

Twoja strona może być niedostępna nieporównywalnie częściej a powodów może być wiele. Zła jakość usług hostingowych, nagły wzrost odwiedzających, awaria sieci w serwerowni, czy też włamanie na serwer to jedne z głównych przyczyn, które powodują brak w dostępności strony. Na początku nie jest jednak ważne, jaki jest powód – ważne jest, jak szybko się o nim dowiesz. Niedostępność Twojej strony internetowej niesie ze sobą różnego rodzaju straty, łącznie z utratą reputacji Twojej firmy. Jeżeli użytkownik próbuje odwiedzić Twoją stronę a ta nie odpowiada, wybierze stronę konkurencji. Kolejna awaria serwera w trakcie odwiedzin tego samego użytkownika wywoła zniechęcenie, które spowoduje, że będzie on już zawsze unikał Twojego serwisu. Dlatego bardzo ważne jest, aby to właściciel strony był pierwszą osobą, która dowie się o jej niedostępności a nie potencjalny klient.

Dowiedz się, jak szybko ładuje się Twoja strona w dłuższym okresie czasu
Czy Twoja strona internetowa przestaje odpowiadać często ? Czy jest to jedna dłuższa awaria na miesiąc, a może nawet kilkanaście krótkich awarii dziennie ? To, że strona odpowiada, nie musi wcale znaczyć, że da się ją przeglądać – może ładować się bardzo wolno i zniechęcać odwiedzającego. Jeżeli zależy Ci na odwiedzających z różnych lokalizacji, warto również sprawdzić jak szybko ładuje się Twoja strona w danym kraju. Bez automatycznego monitoringu i prowadzonych statystyk nie masz możliwości sprawdzenia, jak na prawdę działa Twoja strona internetowa. Jest to istotnie nie tylko ze względu na odwiedzających – dostępność i czas ładowania strony ma również wpływ na jej ranking w wynikach wyszukiwarki Google.

Monitoring zaoszczędzi Twój czas i zapewni komfort psychiczny
Bez automatycznego monitoringu jedyny sposób na sprawdzenie, czy Twoja strona obecnie działa to regularne odwiedzanie jej ręcznie. O tym, czy ktoś nie włamał się nie na serwer i nie umieścił złośliwego kodu nie dowiesz się, dopóki nie wykryją tego narzędzia takie jak „Google Safe Browsing” i w Twojej przeglądarce pojawi się alert z ostrzeżeniem, że Twoja strona może dokonywać ataków na odwiedzających. Ręczne sprawdzanie strony byłoby szaleństwem, na dodatek nigdy nie będzie tak efektywne i skuteczne jak automatyczny monitoring, który dodatkowo sprawdza Twoją stronę z różnych lokalizacji a nie tylko z Twojego komputera lub telefonu. Jeżeli coś będzie „nie tak” niezwłocznie otrzymasz powiadomienie SMS. Brak wiadomości będzie oznaczał, że wszystko jest ok, więc nie musisz już w ogóle myśleć o kondycji swojej strony www.

Kontroluj sytuację w razie awarii
Monitorując swoją stronę internetową będziesz pierwszym, który niezwłocznie dowie się o awarii. Niesie to ze sobą jeszcze kilka dodatkowych korzyści. Pierwsza z nich to informacja, co dokładnie dzieje się z Twoją stroną. Czy jest to błąd serwera, awaria sieci, czy też włamanie i zmiana w treści lub złośliwy kod. Jeżeli problem jest poważny możesz poinformować swoich klientów za pomocą mailingu lub social media o tym, że pojawił się problem i pracujesz nad jego naprawą. W oczach klientów będziesz dużo bardziej wiarygodny niż w sytuacji, w której to oni zgłaszają Ci awarię o której sam nie wiedziałeś. Monitoring nie tylko powiadamia o wykrytym problemie – informuje również o jego zakończeniu. Jeżeli zgłosisz awarię swojemu administratorowi lub operatorowi hostingu, również będziesz wiedział jako pierwszy o tym, że problem został rozwiązany.

Monitoring jest prosty i efektywny
Uruchomienie monitoringu jest banalnie proste. Jedyne, czego wymaga to podania adresu Twojej strony www oraz numeru telefonu, na które otrzymasz powiadomienia. W razie problemu otrzymasz dokładny jego opis, który możesz po prostu przesłać dalej do osoby, która zajmuje się Twoją stroną. Samemu nie musisz posiadać żadnej technicznej wiedzy.

Pamiętaj – dużo lepiej o problemie związanym z działaniem Twojej strony dowiedzieć się od serwisu monitorującego, niż z powiadomień od Twoich klientów, którzy nie byli w stanie skorzystać z Twojego serwisu.

Serwis Web Utils jest usługą płatną, z 7 dniowym okresem próbnym. Monitorowana strona jest sprawdzana nie tylko pod kątem dostępności i czasu ładowania strony, lecz także jej treści i zawartości kodu. Wszystkie nieprawidłowości są automatycznie wykrywana i zgłaszane właścicielowi strony.

Spis treści: Web Utils, czyli dlaczego warto monitorować swoją stronę www

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.