5
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Pamięci masowe porady » Wyciszanie dysku twardego technologią AAM
 
 

Wyciszanie dysku twardego technologią AAM


Mało kto z nas wie, że dysk twardy można znacznie wyciszyć bez inwestycji w maty wygłuszające czy specjalne obudowy do  dysków twardych. Z pomocą przyjdzie nam dodatkowa funkcja dysku twardego jaką jest technologia Automatic Acoustic Management (AAM ).

Wprowadzenie technologii zarządzania głośnością dysku twardego (AAM) miało na celu usunięcie szumów z przedziału 1-3 KHz, które są najbardziej dokuczliwe i wyczuwalne przez ludzki organ słuchu. Im intensywniej dysk generuje hałas z tego zakresu tym bardziej irytująca staje się praca przy komputerze. Elektronika dysku pozwala korygować natężenie tego dźwięku przy pomocy zaawansowanych filtrów i w ten sposób wyciszyć pracę głowicy dysku np. podczas wyszukiwania plików czy wczytywania większej ilości danych. Do dyspozycji mamy regulację AAM z zakresu 128  (najcichsza praca) do 256 (największa wydajność). Zmiana wartości ma wpływ nie tylko na samą głośność dysku, ale też jego żywotność, ilość wydzielanego ciepła, zużycie energii no i oczywiście wydajność. Według testów leciwych już dysków twardych różnica w czasie dostępu przy ustawieniu na maksymalne wyciszenie wynosiła prawie 25%, choć nie uważam te informacje za wiążące przy obecnym stanie technologii. Wiele dysków twardych reklamowanych jako ekologiczne posiada domyślnie włączoną obsługę AAM, ponadto takie dyski pracują z mniejszą prędkością obrotową, dlatego zawsze będą cichsze od tych najwydajniejszych (7200 obrotów do 10 000 obrotów). Na prędkość z jaką poruszają się talerze w dysku niestety nie mamy wpływu. A teraz do dzieła!

Aby kontrolować pracę dysku twardego posłużymy się programem HD Tune Pro, który w wersji demonstracyjnej posiada wystarczająco dużo opcji do diagnostyki dysku. Po zainstalowaniu programu wybieramy zakładkę: AAM i tam zaznaczamy funkcję: AAM Enabled i za pomocą suwaka eksperymentalnie dobieramy wartość z zakresu 128 do 256. Pod suwakiem znajdziemy ciekawą opcję Average access time (średni czas dostępu) i przycisk test. Jeśli zależy nam na kompromisie między wydajnością, a cichą pracą dysku, to po prostu testujemy poszczególne wartości AAM i ich wpływ na średni czas dostępu do plików. Im mniejsza wartość tym szybciej dysk pracuje i generuje więcej hałasu przy tym.

Wyciszanie dysku twardego, HDD TUNE, AAM, wyciszanie dysku

HDD TUNE – ustawienie głośności dysku AAM

Dane o dysku twardym zapisuje się na stałe w firmware i nie ma potrzeby zaglądania do programu po wykonaniu powyższych czynności.

Dla maniaków wydajności komputera też mam dobrą radę! Niektóre dyski twarde mają domyślnie ustawiony AAM na 196 co oznacza, że można jeszcze trochę poprawić ich wydajność zmieniając wartość na 256.

Wszystkich gorąco zachęcam do publikowania własnych opinii i testów na temat tej porady. Wiele ciekawych informacji możecie znaleźć na naszym forum, do którego odwiedzenia również zachęcam.

Spis treści: Wyciszanie dysku twardego technologią AAM

Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 3.4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.